reklama

Nemocnice v Česku jsou na hraně kapacity, Němci mohou vzít jen jednotky pacientů

Nemocnice v Česku jsou podle ministerstva zdravotnictví kvůli koronaviru na hraně svých kapacit. Rozdíly mezi kraji existují, ale většina z nich je obsazena na maximum. Uvedl to náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Německo, jehož pomoc po vládě žádá Karlovarský kraj, podle něj může přijmout jen jednotky pacientů. Chce navíc jen ty, kteří nemají britskou mutaci nemoci COVID-19.

reklama

Ve čtvrtek bylo v českých nemocnicích 5 753 pacientů s koronavirem, z nich 995 na jednotkách intenzivní péče. Podle informací o kapacitách je volných 220 lůžek pro pacienty s covidem, tedy zhruba 18 procent. V Praze, Karlovarském a Královéhradeckém kraji je kapacita nižší.

K tématu

„Schopnost přijímat pacienty je nadále udržována za cenu zásadního omezení elektivní péče,“ oznámil Černý. Některé nemocnice už žádaly, aby elektivní, tedy odložitelnou péči mohly obnovit. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) k tomu ve středu na jednání sněmovního zdravotnického výboru řekl, že národní dispečink intenzivní péče počítá s celkovými kapacitami, aby bylo možné organizovat převozy pacientů.

Pacienty v současné době převážejí sanitky, na delší vzdálenost vypomáhá letecká záchranná služba. Ministerstvo zdravotnictví čelí kritice Karlovarského kraje kvůli tomu, že neumožnilo převoz tamních pacientů do blízkých nemocnic v Německu. V pátek organizovalo převoz 25 lidí z Chebu a Sokolova sanitkami do nemocnic v Praze, Středočeském a Plzeňském kraji.

O využití německé pomoci hovoří především hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). „Jsme na hranici a jsme součástí jednotného evropského prostoru, tak pokud jde o lidské zdraví, hranice by neměla hrát žádnou roli,“ řekl hejtman po čtvrteční návštěvě ministra Blatného v chebské nemocnici.

Podle Černého jsou kapacity nabízené v Německu jen pro jednotky pacientů. „Pro zásadní zvýšení kapacity lůžek v ČR by bylo potřeba umístit do Německa řádově stovky pacientů. Německá strana rovněž nechce přijímat pacienty s rizikem mutované varianty viru, což nelze nikdy vyloučit,“ dodal Černý.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Krimi

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko

Co se stalo v Dolních Chabrech? Záhada, která se udála před půlnocí v rodinném domě v klidné ulici, dostává základní obrysy. Další zdroj totiž potvrdil verzi, kterou redakce Krimi zpráv CNN Prima NEWS už zveřejnila, a navíc přidal podrobnosti. Co bylo na začátku a proč měl vzít teprve čtrnáctiletý hoch do ruky nůž, zatím není jasné. Záchranáři ale bojovali o život dvou lidí.

Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Hrozba z vesmíru: Experti odhadli místo dopadu čínské rakety. Kdo by se měl obávat?
Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
reklama
reklama
Rána pro Pirka. Končí ve funkci šéfa Kardiocentra IKEM, nahradí ho jeho zástupce

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Naštvaní praktici: Očkovat nebudeme, nemáme vakcíny. Ministerstvo slíbilo nápravu
Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty
Další články
reklama
reklama