reklama

Nemocnice v Česku jsou na hraně kapacity, Němci mohou vzít jen jednotky pacientů

Nemocnice v Česku jsou podle ministerstva zdravotnictví kvůli koronaviru na hraně svých kapacit. Rozdíly mezi kraji existují, ale většina z nich je obsazena na maximum. Uvedl to náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Německo, jehož pomoc po vládě žádá Karlovarský kraj, podle něj může přijmout jen jednotky pacientů. Chce navíc jen ty, kteří nemají britskou mutaci nemoci COVID-19.

reklama

Ve čtvrtek bylo v českých nemocnicích 5 753 pacientů s koronavirem, z nich 995 na jednotkách intenzivní péče. Podle informací o kapacitách je volných 220 lůžek pro pacienty s covidem, tedy zhruba 18 procent. V Praze, Karlovarském a Královéhradeckém kraji je kapacita nižší.

K tématu

„Schopnost přijímat pacienty je nadále udržována za cenu zásadního omezení elektivní péče,“ oznámil Černý. Některé nemocnice už žádaly, aby elektivní, tedy odložitelnou péči mohly obnovit. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) k tomu ve středu na jednání sněmovního zdravotnického výboru řekl, že národní dispečink intenzivní péče počítá s celkovými kapacitami, aby bylo možné organizovat převozy pacientů.

Pacienty v současné době převážejí sanitky, na delší vzdálenost vypomáhá letecká záchranná služba. Ministerstvo zdravotnictví čelí kritice Karlovarského kraje kvůli tomu, že neumožnilo převoz tamních pacientů do blízkých nemocnic v Německu. V pátek organizovalo převoz 25 lidí z Chebu a Sokolova sanitkami do nemocnic v Praze, Středočeském a Plzeňském kraji.

O využití německé pomoci hovoří především hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). „Jsme na hranici a jsme součástí jednotného evropského prostoru, tak pokud jde o lidské zdraví, hranice by neměla hrát žádnou roli,“ řekl hejtman po čtvrteční návštěvě ministra Blatného v chebské nemocnici.

Podle Černého jsou kapacity nabízené v Německu jen pro jednotky pacientů. „Pro zásadní zvýšení kapacity lůžek v ČR by bylo potřeba umístit do Německa řádově stovky pacientů. Německá strana rovněž nechce přijímat pacienty s rizikem mutované varianty viru, což nelze nikdy vyloučit,“ dodal Černý.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Pokud třítýdenní lockdown dostatečně nezlepší koronavirovou situaci v Česku, jsou ve hře přísná opatření na Velikonoce. Pro CNN Prima NEWS to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by mohly být restrikce, které platí od pondělí, ještě tvrdší. Babiš zároveň nevyloučil zavření českých hranic, před páteční tiskovou konferencí, na které nová nařízení oznamoval, prý jeho kabinet ne vše správně domyslel.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Na poslední chvíli velká změna. Ledecká vynechá mistrovství světa ve snowboardingu
Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Registr očkování se nově otevírá lidem nad sedmdesát let. Prioritu má vyšší věk
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama