Vláda pro lidi nedělá dost, vyplývá z průzkumu STEM. Čeho se Češi nejvíce obávají?

Téměř 70 procent Čechů šetří při nákupu potravin, říká to exkluzivní průzkum, který pro CNN Prima NEWS vypracovala agentura STEM. Dotázaní lidé jsou podle něj také nespokojení s tím, jakým způsobem vláda Petra Fialy (ODS) proti rostoucí chudobě bojuje. Odborníci ze společnosti STEM se lidí ptali také na to, čeho se teď nejvíce bojí v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Podle průzkumu šetří nejvíce lidí při nákupu potravin (69 %). Většina dotázaných také omezila návštěvy restaurací (68 %). Kromě toho lidé výrazně šetří na spotřebě energií (66 %), omezují nákupy oblečení (65 %) nebo výdaje na sport a kulturu (65 %).

„Téměř 90 procent lidí již v posledním roce v důsledku zdražování upravilo svou spotřebu v některé ze základních kategorií. V každé z kategorií šetřily shodně dvě třetiny veřejnosti a ve všech pěti dotazovaných kategoriích se svou spotřebou již zabývalo 40 % Čechů,“ uvádí výzkumníci. „Jakkoliv nám schází informace o hloubce a závažnosti úspor, je zřejmé, že jejich hledání a úvahy o vlastních výdajích se staly celospolečenským tématem,“ dodávají.

S tím souvisí další skutečnost. Lidé jsou totiž převážně nespokojeni s tím, jak se vláda snaží zabránit růstu chudoby v ČR. „Spokojenost s vládou, že dělá dost pro zabránění chudoby v ČR, je velice nízká. Přes mírné posílení za poslední dva měsíce v tomto vládě nedůvěřuje ani čtvrtina obyvatel,“ uvádí výzkum.

Mírně shovívavější jsou vysokoškoláci (33 %). Jejich názor přitom významně souvisí s politickou preferencí – příznivci vlády ji v tomto kladně hodnotí ve více než polovině případů. Avšak prakticky všichni ostatní voliči i nevoliči jsou k současné vládě mimořádně kritičtí.

Odborníci ze společnosti STEM se lidí ptali také na to, čeho se nyní nejvíce bojí v souvislosti s válkou na Ukrajině. Mezi dvěma největšími obavami lidé nejčastěji zmiňovali všeobecné zdražování (56 %), přerušení dodávek plynu a surovin (42 %) a vojenské ohrožení bezpečnosti ČR (33 %). Méně lidí už se bojí uprchlické krize (19 %), nebo ohrožení občanských svobod (18 %). Jen sedm procent Čechů nemá žádné obavy.

Průzkum vznikl v termínu 4. až 11. srpna 2022 a dotázáno bylo kombinací on-line a telefonických hovorů 2 093 občanů České republiky. Dotazována byla pouze dospělá populace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček
Partie

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol
Školství

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Roste zájem o dřevo i klestí. Jaká má samosběr pravidla?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Roste zájem o dřevo i klestí. Jaká má samosběr pravidla?

Sezóna ještě nekončí a houbaři stále z lesa nosí plné košíky. Jsou ale lidé, kteří místo na houby chodí do lesa sbírat suché větve. V době vysokých cen paliv je totiž sběr klestí nejlevnějším způsobem, jak si doma v kamnech zatopit. I samosběr v lese má ale svá pravidla. Jaká, zjistíte v nedělních Hlavních zprávách od 18:55 na CNN Prima NEWS a Primě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:08

Proč je nejnovější ukrajinský úspěch u Lymanu považován za tak důležitý? Je to brána do celé Luhanské oblasti

17:33

V Izjumu bylo mučení vojáků i civilistů během ruské okupace běžné, zjistila AP

17:15

Lyman byl zcela vyčištěn od Rusů. Osvobodíme i další města, předpovídá Zelenskyj

16:31

Nejlepší odpověď na anexe je podpora Ukrajině, řekl šéf NATO, Macron chce sankce

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Záběry z boje: Ruský vrtulník je v plamenech. Posádka míří do pekel, vzkazují Ukrajinci

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci. K přesnému zásahu došlo v oblasti střežené Záporožskou samostatnou brigádou teritoriální obrany (TrO). Zářez na pažbu si tentokrát připsala 110. samostatná brigáda TrO, a to ve spolupráci s dalšími připojenými jednotkami. „Posádka byla poslána do pekla,“ informovali Ukrajinci.

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Domácí zpravodajství