reklama

Lidé po covidu se v nemocnicích téměř neobjevují. Nechte je vydělávat, prosí Pirát Dostál

Právník a vysokoškolský učitel Ondřej Dostál (Piráti) představil v Partii Terezie Tománkové myšlenku, že by se na lidi, kteří již covid prodělali, neměla vztahovat budoucí opatření. Lidé po koronavirové nákaze se totiž podle něj v nemocnicích prakticky neobjevují. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ho v Partii doplnil s tím, že přesto je zapotřebí takové osoby očkovat.

reklama

„Lidé, kteří prodělali covid, se v nemocnici skoro neobjevují. Opravdu jen minimálně,“ prohlásil Dostál v nedělním vysílání CNN Prima NEWS. V sobotu na svém Twitteru představil statistiku, podle které jsou mezi nakaženými v drtivé většině lidé, kteří se nenechali naočkovat a ještě covid neměli. „Říkají to švédské i izraelské studie, které naopak hovoří o vyvinujícím efektu vakcinace,“ doplnil.

„Nakažené můžeme nechat vydělávat. Opatření je potřeba soustředit na rizikové a neočkované občany. Takové lidi musí vyhledat jejich praktičtí lékaři, ke kterým budou mít pacienti důvěru,“ míní člen Pirátské strany, který tak navrhuje různé balíčky opatření, jež by se vztahovaly jen na určité skupiny osob.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je pro člověka vůbec nejlepší, pokud je očkovaný a v minulosti covid prodělal. V takovém případě má téměř stoprocentní ochranu před infekcí. Dostálův návrh naopak považuje za ukvapený. „V situaci, v jaké jsme, si nemůžeme dovolit riskovat – nemůžeme si dovolit udělat opatření, protože data nejsou na takové kohortě pacientů, abychom z nich mohli činit závěry,“ poznamenal Vojtěch ve studiu CNN Prima NEWS.

„Každý, kdo prodělal nemoc, ať se naočkuje. Pro takové lidi epidemie skončila, ti jsou prakticky stoprocentně chránění,“ uzavřel šéf zdravotnického resortu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování
360°

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama