Sledujte RADAR: Do Česka se žene sněžení a mrazy, meteorologové vydali výstrahu
infekce
Výpis příspěvků ke štítku „infekce“
Mýty kolem HPV viru? Příběh Veroniky je varováním, které nelze ignorovat
Krvavé záněty, genitální bradavice a v nejhorších případech i rakovina. To jsou následky HPV viru, nejrozšířenější sexuálně přenosné infekce, která postihuje muže i ženy napříč věkovými kategoriemi. O prevenci a možnostech ochrany mluvili v pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS odborníci i žena, která musela kvůli HPV podstoupit závažnou operaci. Příběh Veroniky, která kvůli HPV přišla o možnost mít děti, je příkladem, jak je důležité se chránit.
Malé kotě přišlo kvůli nemoci o oči. Kokoska si po prožitém trápení začíná užívat života
Slepota u psů a koček, to je spolu s dalšími zvířecími handicapy téma, které lidi často rozesmutní. Zvířatům samotným ale nijak nebrání ve šťastném životě. Jakmile si na nový stav zvyknou, někdy byste na nich ani nic nepoznali.
Nepodceňujte péči o krk! Specialista radí, jak předejít běžným potížím i zmírnit bolesti
Péče o zdraví krku je zásadní pro udržení celkové vitality a imunity. Krk spojuje dýchací a trávicí systém, a proto je vystaven vnějším vlivům, které ho mohou snadno podráždit nebo způsobit infekci. Pravidelná péče, jako je hydratace sliznic, vyhýbání se dráždivým látkám (např. kouř, prach) a udržování hlasivek v klidu, může pomoci předcházet nepříjemným onemocněním. Preventivně je také důležité posilovat imunitu zdravou stravou bohatou na vitamíny a minerály, pravidelným pohybem a kvalitním spánkem. MUDr. Marek Plánička je zkušený lékař působící na ORL klinice Všeobecné fakultní nemocnice a MY CLINIC v Praze. Má za sebou více než 25 let praxe a v pořadu Ptejte se doktora se podělil o své zkušenosti a rady ohledně péče o krk. Zaměřil se nejen na rozpoznávání běžných onemocnění, ale přiblížil i rozdíly mezi virovými a bakteriálními infekcemi a prozradil, proč kloktání zůstává jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších metod prevence.
Bez příznaků, ale s vážnou diagnózou: Petr žil se žloutenkou typu C desetiletí, a není jediný
Brzy po narození museli lékaři panu Petrovi, který se narodil na přelomu 60. a 70. let, operativně odstranit srůsty na vývodných cestách močových a střevu. První zákrok však nebyl zcela úspěšný, proto jich musel podstoupit ještě několik. Operace byly spojeny s četnými transfuzemi krve, a pravděpodobně se tak do jeho těla dostal virus hepatitidy C. Lékaři jeho přítomnost objevili až o desítky let později. Přestože do té doby neměl Petr kvůli žloutence typu C žádné komplikace, jeho játra byla ve velmi špatném stavu. Obdobný případ se může týkat desítek tisíc dalších Čechů. Lékaři proto apelují na veřejnost, aby nepodléhala mýtům a nechala se preventivně vyšetřit.
Imunita seniorů: Jak se mění s věkem a jak ji posilovat, radí profesorka Šedivá
Imunitní systém je základní ochranou lidského těla proti vnějším i vnitřním hrozbám. Jak ale funguje u starších lidí? Hostem pořadu Ptejte se doktora byla prof. Anna Šedivá, přední imunoložka a primářka Ústavu imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Hovořila nejen o důležitosti imunitního systému, zejména u seniorů, ale i o tom, jak se tento komplexní systém s věkem mění a nakolik je důležité očkování a prevence.
Zkontrolujte znaménka, nabádají po létě odborníci. Připomněli prevenci i na co si dát pozor
Po prosluněném létě přichází na řadu prevence, alespoň pokud se jedná o kontrolu znamének. Rakovina kůže, konkrétně melanom, je jednou z nejagresivnějších forem nádorového onemocnění a v Česku mu ročně podlehne více než 400 lidí. Ačkoliv je většina znamének na těle neškodná, některá z nich mohou představovat riziko, pokud dojde k jejich změnám. Jak často se kontrolovat, na co si dát pozor a kdy vyhledat lékaře?
Imunitní systém dětí a jeho posílení. Co by měl vědět každý rodič, radí profesorka Anna Šedivá
Imunitní systém je základní obranou lidského těla proti infekcím a dalším hrozbám. U dětí, které se teprve rodí do světa plného mikroorganismů, je vývoj imunity jedním z nejdůležitějších procesů pro jejich zdravý růst. Dětská imunita je plně vyvinutá už při narození, ale chybí jí zkušenosti s okolním prostředím. Jak ji správně posilovat a jakou roli hraje kojení a očkování? To vše a více se dozvíte v našem pořadu Ptejte se doktora na CNN Prima NEWS, ve kterém jsme si povídali s profesorkou Annou Šedivou, primářkou Ústavu imunologie FN Motol a odbornicí na poruchy imunity.
Zkažené zuby nespojuji s dědičností, ale se špatným čištěním, říká dentální hygienistka
Často věci, které bolí, nemusí být těmi, které způsobují problémy. To říká Petra Křížová o jednom z důvodů, proč by měli lidé chodit na dentální hygienu. O tom, co bychom v ústech neměli přehlížet, ale také o tom, jak důležité je používat zubní pastu, jak často měnit kartáček, nebo kdy přivést na dentální hygienu své dítě, mluvila s dentální hygienistkou moderátorka Martina Kuzdasová v dalším díle videopodcastu LÉKAŘI V ÉTERU.
Manévry na nádraží v Hamburku: Ve vlaku jeli lidé podezřelí z přenášení zabijáckého viru
Na hlavním nádraží v Hamburku propukla panika poté, co na něj ve středu 2. října dorazil vlak z Frankfurtu nad Mohanem. Důvodem bylo podezření na přítomnost vysoce nebezpečného viru Marburg u dvou cestujících. Okamžitě byla uzavřena dvě nástupiště a na místě zasahovali specialisté v ochranných oblecích, informoval deník Focus. Oba cestující byli převezeni do specializované nemocnice, kde podstoupili testy – ty přítomnost viru nepotvrdily, upřesnil později deník Bild.
V ulicích Opavy běhají krysy, odpad začíná smrdět, říká primátor. Bojí se šíření infekcí
Po povodních máme v ulicích obrovské množství odpadu, kolem kterého začínají pobíhat krysy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO). Odstranění tohoto odpadu je nyní pro město prioritou, aby zamezilo případnému šíření nemocí.
Zpět do školy s pevnou imunitou: Jak vitamíny mohou podpořit zdraví vašich dětí na podzim?
S návratem do školních lavic a dětských kolektivů, se nevyhnutelně zvyšují nároky na náš organismus. Připravte své děti na podzimní návrat do školy správnou výživou a podporou jejich imunity. Vitaminy C, D a další klíčové živiny mohou hrát zásadní roli v tom, jak vaše děti projdou tímto obdobím ve správné pohodě.
Kožní a kvasinkové infekce nebo mykózy. Experti radí, na co dát v kosmetickém salonu pozor
Pilníky se stopami od krve či nedbale umyté nůžky by měly být podle odborníků pro návštěvníky kosmetických salonů varovným signálem. Nevyhovující hygienické podmínky totiž mohou klientům a klientkám přivodit nepříjemné zdravotní komplikace, a to v podobě kožních a kvasinkových infekcí nebo mykózy na nehtech. Dobré salony používají kromě jednorázových nástrojů i speciální sterilizátory.