CNN Prima News infekce

infekce

Výpis příspěvků ke štítku „infekce“

V Česku vypukla chřipková epidemie. Nemocnost po vánočních svátcích vystřelila nahoru

Pacientů s akutními infekcemi dýchacích cest bylo minulý týden 1416 na 100 tisíc obyvatel, nejčastější příčinou onemocnění je chřipka. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) začíná celoplošná chřipková epidemie. Informoval o tom v pondělí v tiskové zprávě. Proti předchozím týdnům, kdy hlášení ovlivnily vánoční prázdniny, se nemocnost zvýšila o 70 procent.

Děti „s tím“ začínají brzy, hrozí jim ale HPV infekce

Podle českých dat lékařů může mít každé čtvrté dítě do 14 let protilátky proti HPV. To znamená, že tyto děti mohou být v budoucnu ohroženy HPV asociovanou rakovinou a mohou také HPV dál nevědomky přenášet, jak dívky, tak i chlapci. Skutečný počet dětí, které intimně experimentují před dosažením 14 let, je pravděpodobně ještě vyšší. Dá se s tím něco dělat?

Pouhý kašel nebo obyčejná chřipka? Zprvu běžné příznaky mohou signalizovat zákeřné onemocnění

Česko zažívá sezónu respiračních onemocnění. Mnohem častěji odborníci zaznamenávají také nárůst pacientů s pneumoniemi, tedy zápaly plic, a to i těmi atypickými. Ačkoliv někteří mohou onemocnění považovat za „zvládnutelné“, může skončit i smrtí či zanechávat trvalé následky. Před zápaly plic tradičně experti varují v polovině listopadu u příležitosti Světového dne pneumonie. Celoročně však připomínají nebezpečí, které je s infekcí dolních cest dýchacích spojené, a vybízejí k prevenci. Ta je u některých nemocí lehce dostupná.

Elton John bojuje se ztrátou zraku, album se odkládá. Na jedno oko nevidí, druhé má špatné

Legendární britský zpěvák Elton John oznámil, že kvůli vážnému zhoršení zraku nedokončil své nové album ve spolupráci s dlouholetým textařem Berniem Taupinem. Fanoušci si na plánované vydání alba budou muset počkat, protože umělec aktuálně bojuje s následky těžké infekce. Přiznal to v pořadu Good Morning America na americké stanici ABC News.

Mýty kolem HPV viru? Příběh Veroniky je varováním, které nelze ignorovat

Genitální bradavice, předrakovinné změny (prekancerózy) a v nejhorších případech i rakovina. To jsou následky infekce HPV virem, nejrozšířenější sexuálně přenosné infekce, která postihuje muže i ženy napříč věkovými kategoriemi. O prevenci a možnostech ochrany mluvili v pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS odborníci i žena, která musela kvůli HPV podstoupit závažnou operaci. Příběh Veroniky, která kvůli HPV přišla o možnost mít děti, je příkladem, jak je důležité se chránit.

Nepodceňujte péči o krk! Specialista radí, jak předejít běžným potížím i zmírnit bolesti

Péče o zdraví krku je zásadní pro udržení celkové vitality a imunity. Krk spojuje dýchací a trávicí systém, a proto je vystaven vnějším vlivům, které ho mohou snadno podráždit nebo způsobit infekci. Pravidelná péče, jako je hydratace sliznic, vyhýbání se dráždivým látkám (např. kouř, prach) a udržování hlasivek v klidu, může pomoci předcházet nepříjemným onemocněním. Preventivně je také důležité posilovat imunitu zdravou stravou bohatou na vitamíny a minerály, pravidelným pohybem a kvalitním spánkem. MUDr. Marek Plánička je zkušený lékař působící na ORL klinice Všeobecné fakultní nemocnice a MY CLINIC v Praze. Má za sebou více než 25 let praxe a v pořadu Ptejte se doktora se podělil o své zkušenosti a rady ohledně péče o krk. Zaměřil se nejen na rozpoznávání běžných onemocnění, ale přiblížil i rozdíly mezi virovými a bakteriálními infekcemi a prozradil, proč kloktání zůstává jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších metod prevence.

Bez příznaků, ale s vážnou diagnózou: Petr žil se žloutenkou typu C desetiletí, a není jediný

Brzy po narození museli lékaři panu Petrovi, který se narodil na přelomu 60. a 70. let, operativně odstranit srůsty na vývodných cestách močových a střevu. První zákrok však nebyl zcela úspěšný, proto jich musel podstoupit ještě několik. Operace byly spojeny s četnými transfuzemi krve, a pravděpodobně se tak do jeho těla dostal virus hepatitidy C. Lékaři jeho přítomnost objevili až o desítky let později. Přestože do té doby neměl Petr kvůli žloutence typu C žádné komplikace, jeho játra byla ve velmi špatném stavu. Obdobný případ se může týkat desítek tisíc dalších Čechů. Lékaři proto apelují na veřejnost, aby nepodléhala mýtům a nechala se preventivně vyšetřit.

Imunita seniorů: Jak se mění s věkem a jak ji posilovat, radí profesorka Šedivá

Imunitní systém je základní ochranou lidského těla proti vnějším i vnitřním hrozbám. Jak ale funguje u starších lidí? Hostem pořadu Ptejte se doktora byla prof. Anna Šedivá, přední imunoložka a primářka Ústavu imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Hovořila nejen o důležitosti imunitního systému, zejména u seniorů, ale i o tom, jak se tento komplexní systém s věkem mění a nakolik je důležité očkování a prevence.