CNN Prima News infekce

infekce

Výpis příspěvků ke štítku „infekce“

Účinná zbraň proti zbytečné smrti. Hrazené očkování může nově využít více náctiletých

Dětský očkovací kalendář se mění. Od 1. ledna je vakcinace proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, nově je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 až do dovršení 15 let. HPV je jednou z nejčastějších sexuálně přenosných infekcí – v průběhu života se s ní setká osm z deseti osob. Pokud se tělo s infekcí nevypořádá, může vypuknout rakovina. Jak experti zdůrazňují, důsledným očkováním proti HPV lze vymýtit rakovinu děložního hrdla, na kterou nyní v Česku zemře každých 29 hodin jedna pacientka.

Smrtnost horší než u HIV či malárie. Ukrajina čelí nejen válce, ale i těžké zdravotní krizi

S probíhající ruskou agresí proti Ukrajině čelí napadená země další naléhavé krizi. Experti z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve své zprávě informovali, že nemocnice a zdravotnická zařízení zaznamenávají znepokojující nárůst počtu infekcí, které jsou rezistentní vůči antimikrobiálním látkám. Odhaduje se, že tato odolnost bakterií, virů a plísní na léky celosvětově způsobuje větší smrtnost než HIV nebo malárie a je považována za hlavní globální krizi pro veřejné zdraví.

Близько тисячі чехів не знають про свій ВІЛ-позитивний статус. Пройдіть просте анонімне тестування безкоштовно. Це може врятувати вам життя.

На сьогодні у Чехії від 600 до 1000 людей не знають, що вони ВІЛ-інфіковані. При цьому лікування тепер знаходиться на високому рівні - якщо його розпочати вчасно, воно може зберегти якість життя практично без наслідків і на багато десятиліть. Ви можете пройти тестування. Безкоштовно та анонімно. Де? У Чехії, як і в інших країнах Європи, у межах Європейського тижня тестування на ВІЛ та жовтяницю. Список місць можете переглянути тут. (www.tadyted.com)

Až tisíc Čechů neví o své HIV pozitivitě. Přijďte zdarma na jednoduchý anonymní test. Může vám zachránit život

V České republice je aktuálně 600 až 1000 osob, které nevědí o své HIV pozitivitě. Léčba je přitom dnes na takové úrovní, že zahájí-li se včas, dokáže zachovat kvalitu života prakticky bez následků a na dlouhá desetiletí. Můžete se nechat otestovat. Zdarma a anonymně. Kde? V České republice, stejně jako v ostatních zemích Evropy, a to v rámci Evropského týdne testování na HIV a žloutenky. Seznam míst najdete na tadyted.com

Angíny drtí Česko: Těžkých průběhů přibývá. Penicilin chybí, lékaři volí nedostatečné náhrady

Tolik angín tady dlouho nebylo. Shodují se na tom odborníci z celého Česka. Po letech relativního „klidu“ během pandemie se streptokokové infekce typu spála nebo angína letos vrátily s nevídanou intenzitou. Hlavně angína pak má u řady pacientů i těžší průběh. Problém následně představuje nedostatek penicilinu – lékaři často musí volit jiná antibiotika, která nefungují tak dobře, a doba léčby se tím prodlužuje.

Počty nakažených jsou špička ledovce. Expertka řekla, v čem spočívá nebezpečí následků covidu

Počty nakažených covidem jsou pouhou špičkou ledovce, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví a pneumoložka Martina Koziar Vašáková. V případě zaznamenaných případů se totiž jedná pouze o pacienty s těžkým průběhem nebo o ty, kteří jsou zdravotně ohroženi. Lékařka se také vymezila proti tvrzení, že varianta viru omikron nenapadá plicní tkáň. Popsala i dlouhodobé následky po vážném průběhu onemocnění, které se podle ní dají přirovnat k „urychlenému stárnutí orgánů v okolí plic“.

D-manóza: zázrak na poli prevence proti infekcím a účinná péče o močové cesty

Infekce močových cest patří mezi nejrozšířenější zdravotní problémy, častěji se objevují u žen než u mužů. Tyto infekce nejenže mohou být akutní, ale také mají sklony k recidivě, tedy že se často vrací. Jiří Emmer, lékař a výkonný ředitel společnosti OnaPharm, diskutuje o tomto závažném tématu a také o preventivních opatřeních proti opakovaným zánětům močového měchýře.