reklama

Lidé v Praze demonstrují za zachování stoletého javoru. Hlídají ho prakticky nonstop

Obyvatelé Prahy 1 bojují za záchranu stromu na Smetanově nábřeží. Stoletý javor má padnout k zemi kvůli plánu zpřístupnit průchod k Vltavě. Radnice argumentuje tím, že úpravami naopak zeleně přibude. A navíc se prý rekonstrukcí místo více přiblíží svému původnímu historickému vzhledu.

reklama

Jedná se o javor stříbrný, který na Smetanově nábřeží roste už 100 let, zažil tak druhou světovou válku či vpád spojeneckých vojsk. „Cítím to úplně jako vraždu, když se vyrývá křoví s počínajícími zelenými lístečky a vraždí se strom,“ uvedla obyvatelka Prahy 1, která se zúčastnila protestní demonstrace, která se konala ve čtvrtek.

„Tento strom si pamatuji, ještě když nebyl vzrostlý, bylo to před více než třiceti lety, kdy jsem chodila do Divadla Na zábradlí za totalitního režimu,“ svěřila se další protestující. „Myslím si, že nejdříve se má mluvit s občany a potom dělat nějaký projekt,“ podotkl další.

Protestující nechtěli pustit těžkou techniku, která má začít upravovat okolí, aby zajela přímo k javoru. Proto musela přijet městská policie, aby autům uvolnila cestu. Samotný strom zatím radnice pokácet nesmí. Mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo potvrdil, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) ve čtvrtek radnici doručila rozhodnutí, že strom není možné porazit do doby, než jej opustí hnízdící holub a jeho mláďata.

Svého plánu se ale vzdát nechce. Zatravněný plácek nedaleko tramvajové zastávky Karlovy lázně hodlá nechat odtěžit, vzniklé prostranství vydláždit a zpřístupnit průchod nábřežní zdi k Vltavě, tzv. čapadlo „Místo jednoho stromu, který, i kdyby se opečovával, tak by nejspíše nevydržel delší dobu, vznikne místo, kde budou nové vzrostlé stromy. My jsme připraveni tam vsadit strom, který bude téměř 15 metrů vysoký, bude to platan,“ popsal starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Jinak to vidí organizátor protestu. „Ta záchrana je samozřejmě možná, stačí si říci, že tento javor stojí za to, aby zůstal v centru města,“ řekl.

Mezi protestujícími vznikly takzvané javorové hlídky a lidé mohou stoletý strom hlídat nonstop. Střídají se a natáčejí, co všechno se s javorem děje. Petici proti kácení javoru už podle organizátorů protestu podepsalo bezmála dva a půl tisíce lidí. Pokud by ale strom přece měl padnout, muselo by to být v době vegetačního klidu, která končí posledním březnem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Řešení pandemického zákona zablokovala SPD

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se i na toto téma sešly výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama