Historie Petřínské rozhledny (zdroj: CNN Prima NEWS)
Česko si připomíná 130 let od začátku stavby Petřínské rozhledny. S nápadem tehdy přišla parta z Klubu českých turistů, kteří byli na světové výstavě v Paříži v roce 1889 okouzleni Eiffelovou věží natolik, že se rozhodli podobnou postavit v Praze. O dva roky později byla v srpnu menší sestra pařížské věže slavnostně otevřena a od té doby je oblíbeným výletním místem. Přežila přitom i nařízené zbourání Adolfem Hitlerem v roce 1939.
Kopec Petřín má podle historičky Jaroslavy Novákové pro Prahu historický význam. „Bylo to velmi oblíbené místo po všech stránkách. Historicky nesmírně důležité, protože kdysi se tady lámal kámen pro Prahu,“ vysvětlila v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
„Tomu kopci se říká nacucaná houba, protože měl dlouhou dobu spoustu pramenů velice čisté vody. Používala se pro různé účely a pro celé menší město pražské neboli Malou Stranu. A konečně od roku 1891 jde také o nesmírně oblíbené místo z hlediska rozhledny,“ doplnila Nováková.
Za rozhlednu vděčíme partě z Klubu českých turistů
S nápadem na stavbu rozhledny přišla parta z Klubu českých turistů, která byla na světové výstavě v Paříži v roce 1889 natolik okouzlena pohledem na slavnou Eiffelovu věž, že se rozhodla vytvořit podobnou dominantu – jen pětkrát menší – nad městem v Praze. „Šlo to velice rychle. Vrátili se a hned se na tom dohodli, dali první peníze a začali na tom pracovat,“ vysvětlila Nováková.
Všemu podle historičky hodně napomohl článek, který se objevil v roce 1890 v tehdejším německém tisku Der Politik, ve kterém veřejnost o chystaném záměru informovali s tím, že otevření chystají už k jubilejní výstavě v roce 1891. Nato se začaly prodávat podílové listy po 50 zlatých.
Hitler ji chtěl zbourat, za komunistů byla televizním vysílačem
Petřínská rozhledna se štěstím přežila i nařízené zbourání, které v roce 1939 inicioval sám německý nacistický vůdce. „Když se 16. března dopoledne vyklonil Adolf Hitler ze svého okna Pražského hradu – ze svého v tom smyslu, že tam tu noc právě přebyl – viděl na kopci věž, rozhlednu, která mu samozřejmě připomněla pařížskou Eiffelovku. To pro něj bylo velmi nepříjemné. A proto rozkázal rozhlednu odstranit s tím, že hyzdí petřínský kopec a výhled z Pražského hradu,“ přiblížila historička.
Nakonec však byl čas milosrdnější a ke zbourání jedné z pražských dominant nedošlo. „Pak ale přišel rok 1953 a rozhledna byla využita pro televizní vysílač. Funkční výtah nahradily kabely, přestal fungovat. Nebylo možné jej nadále používat a byl odstraněn,“ popsala Nováková.
Poté byla rozhledna dlouhou dobu zavřená. Důvodem byly obavy z poškození a možného zřícení konstrukce. „Takto to bylo uzavřené od roku 1980 až do roku 1991,“ dodala historička.
Notoricky známou Petřínskou rozhlednu tvoří osmiboká ocelová konstrukce, na kterou se spotřebovalo 175 tun železa. Je vysoká přes 65 metrů a jedná se o jednu z vůbec nejstarších vyhlídkových věží v Praze. Pochází z roku 1891 a je často označována za mladší sestru Eiffelovy věže v Paříži, kterou je inspirována. Postavena byla za pouhých pět měsíců, slavnostní otevření proběhlo 20. srpna 1891.