reklama

Lidé z východních zemí se těžko přizpůsobí našim hodnotám, říkají politici o migraci

Jak by Česko mělo naložit s uprchlíky z Afghánistánu a jak naložit s hrozící migrační krizí? Kandidáti do Poslanecké sněmovny a hosté pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS se na jednotném postupu neshodli. Zástupci Přísahy nebo hnutí ANO se ale shodli, že integrace lidí z východních zemí je v Česku opravdu složitá.

reklama

„Sám jsem pracoval v Kuvajtu a seznámil se s mentalitou jiných lidí. Byli tam i obyvatelé Indie, Filipín nebo Thajska. Každé etnikum má jinou vizi světa a nejsou s námi kompatibilní. Je to svět pod stejnou oblohou, ale s jinými ideály,“ řekl v pořadu Divoká karta kandidát hnutí ANO na Vysočině Zdeněk Faltus.

„Přísaha nepodporuje nelegální migraci. Kolegové z dohledu měli několik případů, kdy zatkli desítky běženců v kamionu. Nebyly to maminky s dětmi nebo starší lidé, ale mladí s iPhony v rukou. Lidé se těžko budou sžívat s evropskými hodnotami. Nepřijmou náš styl života a chtějí vytvářet autonomní oblasti,“ řekl kandidát Přísahy a bývalý celník Libor Žofka.

Podle členů vlády i pozice by se Česko mělo připravit na novou migrační vlnu. Důvodem je jak nejistý vývoj v Afghánistánu, tak i situace v Litvě, Lotyšsku a Polsku, které aktuálně čelí vysokým počtům běženců přicházejícím přes Bělorusko.

Co se týče evakuovaných spolupracovníků českého velvyslanectví v Kábulu, kteří se do Česka dostali po konci mise NATO a obsazení Afghánistánu hnutím Tálibán, požádalo o azyl či ochranu v Česku 152 ze 169 Afghánců. Ostatní mají podle ministerstva vnitra jinou formu pobytu.

Zástupce ANO: Piráti jsou vstřícní k migrantům

Podle člena hnutí STAN Jana Kuchaře by nikdo neměl mít problém s lidmi dovezenými z Afghánistánu kvůli ochraně jejich životů. „Když se jedná o migraci z nebezpečných zemí, tak je v pořádku, že pomáháme,“ vysvětlil. Koaliční partneři hnutí STAN Piráti jsou často terčem útoků ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO), který Piráty několikrát označil za „vítače migrantů“.

„Rétorika Babiše, který dříve chtěl migranty kvůli pracovní síle, mě zaráží. Nikdy nebylo řečeno, že Piráti jsou vítači,“ ohradil se Kuchař. Naopak Falus se svým šéfem souhlasil. „Podle vyjádření některých představitelů Pirátů se dá usoudit, že mají vstřícnější přístup s migrantům. Souhlasím s politikou hnutí, že musíme migranty přijímat velmi ostražitě,“ vzkázal.

S názorem, že s lidmi z východních zemí bude integrace složitější, nesouhlasil nezávislý kandidát za komunisty Jiří Kotáb. „My, muslimové, v Česku chceme žít v míru a chceme ukázat, že islám není nebezpečný,“ řekl Kotáb, který sám byl dříve členem protimigračního hnutí Úsvit, nedávno ale konvertoval k islámu.

Žofka následně svůj výrok ještě jednou vysvětlil. „Není to o náboženství, ale o jiném stylu života ve východních zemích,“ dodal.

Tagy:
migrace Afghánistán islám náboženství politika uprchlíci volby 2021 Divoká karta Libor Žofka Zdeněk Faltus Jiří Kotáb Jan Kuchař

Hlavní zprávy

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert
Koronavirus

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Obušky, pepřáky, zaklekávání. Policisté v Austrálii drsně trestají porušování lockdownu

Austrálie se potýká s třetí vlnou pandemie koronaviru. Denně nyní přibývá kolem 1 600 nových případů. Země nařídila tvrdý lockdown a policie striktně vyžaduje dodržování opatření. Leckdy velmi brutálním způsobem. Na sociálních sítích se šíří mnoho videí, na kterých policisté srážejí lidi k zemi, zaklekávají je nebo je drží pod krkem.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama