reklama

Lipavský bude mít servisní roli, míní politolog. Kdo další patří mezi slabé ministry?

Petr Fiala (ODS) musel prezidentovi slíbit, že bude mít on, jako premiér, hlavní slovo. I proto ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) bude plnit spíše servisní funkci, shrnul pozici nového šéfa české diplomacie v pořadu Nový den politolog Lukáš Jelínek. Vláda s důvěrou má však i další slabé články, které budou muset prokázat své schopnosti a trochu se „otrkat“.

reklama

„Fiala musel prezidentovi Zemanovi slíbit, že hlavní slovo bude mít premiér. Role ministra zahraničí bude spíše servisní. Hlavním hráčem bude Petr Fiala. Na to jsme zvyklí z vlády Andreje Babiše,“ zhodnotil politolog Jelínek v pořadu Nový den.

Reagoval tím na váhání prezidenta Miloše Zemana, který nejprve odmítl Lipavského jmenovat. Nakonec však ustoupil a nová vláda bude i s bývalým poslancem a členem zahraničního výboru. Lipavský ale není jedinou postavou nového kabinetu, kolem které se vznáší otazníky.

Podle politologa Jelínka nic nevíme například o Jozefu Síkelovi (za STAN), který přichází z bankovního prostředí. Může být proto nevyzpytatelný. „Slabší ministryní může být i Helena Langšádlová (TOP 09), ministryně pro vědu a výzkum. Nevěnovala se tomu,“ vyjmenoval politolog, který má blízko k ČSSD.

Ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se sice o životní prostředí zajímala, ale pouze na úrovni Jihomoravského kraje. „Nevíme, zda bude lokální zkušenost stačit na celostátní politiku,“ hodnotil Jelínek.

Piráti jsou nejslabší

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun je podle něj zase advokát, který se věnuje autorskému právu, avšak práce s akademiky je něco jiného. „I on se bude muset sžít a otrkat,“ komentoval politolog.

Nejen kvůli Lipavskému a Šalomounovi budou Piráti vnímání jako nejslabší část vlády. „Mají pouhé čtyři poslance. Kdyby se rozhodli odejít, tak se to na vládě nepozná. Navíc u Pirátů zasedá on-line forum, což může vyvolávat nestabilitu u koaličních partnerů,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Záleží proto na předsedovi Ivanu Bartošovi, aby turbulentní atmosféru Piráti ustáli. „Ve vládě mají ideové rozpory – jsou progresivnější, více, než třeba ODS. To bude vytvářet řadu konfliktních situací,“ dodal Jelínek.

Prezident Miloš Zeman jmenuje nový kabinet Petra Fialy (ODS) v pátek v 11 hodin dopoledne na zámku v Lánech. Složený bude z pěti stran, kromě ODS v něm zasedne KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti. Nová vláda Petra Fialy (ODS) poprvé vystoupí před novináři ve 13:45, následovat bude uvedení prvních ministrů do úřadu. Vše můžete sledovat i v on-line článku, který pro vás aktualizujeme.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama