reklama

Lipavský je velmi nekompetentní kandidát, míní Okamura. Ústupek Zemana ho překvapil

Šéf SPD Tomio Okamura je hluboce nespokojen s tím, že se pirátský exposlanec Jan Lipavský nakonec stane ministrem zahraničí. Prezident Miloš Zeman totiž ustoupil ze svého původního prohlášení a vládu premiéra Petra Fialy (ODS) jmenuje tak, jak mu byl návrh předložen. Podle Okamury je Lipavský nekompetentním kandidátem a funkci šéfa diplomacie nebude zvládat.

reklama

Miloš Zeman nakonec vetovat jméno Jana Lipavského nebude. V pátek jmenuje celou vládu v takovém složení, jak byla navržena. Informaci potvrdil na tiskové konferenci Petr Fiala a na Twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Proč Zeman nakonec budoucí vládní pětikoalici ustoupil, rozebíral ve vysílání CNN Prima NEWS Tomio Okamura.

„V současné situaci se Miloš Zeman rozhodl nevyvolat ústavní krizi, přestože Petr Fiala navrhl nekompetentního pirátského kandidáta. Není to o tom, kdo vyhrál a kdo prohrál. Nejspíš došlo mezi nimi k nějaké dohodě, co může být jejím obsahem, je otázkou,“ řekl šéf SPD.

Prezident minulý týden řekl, že Lipavského jako šéfa české diplomacie nechce. Podle Zemana nemá někdejší pirátský poslanec dostatečnou kvalifikaci. Prezidentovi vadí také Lipavského postoj k Izraeli a visegrádské čtyřce.

Fiala následně oznámil, že pokud Zeman nejmenuje všechny ministry, které navrhl, přistoupí ke kompetenční žalobě. Rozhodoval by tak Ústavní soud. Nic takového ale po ústupku prezidenta nebude nutné. Okamuru samotného překvapilo, jak rychle mezi Zemanem a Fialou došlo k vzájemnému konsenzu.

„Takovou rychlost jednání jsem neočekával, protože Jan Lipavský je velmi nekompetentní kandidát. Já ho znám osobně. Úkoly pro ministra zahraničí jsou různé a zodpovědnost je obrovská. Jan Lipavský na to nestačí, nemá na to. Je potřeba být u jednání o Green Dealu, valí se na nás migrační krize a EU to podporuje,“ zmínil Okamura.

SPD se nepozdává ani Jurečka na resortu práce

Podle něj ale Lipavský není jediným nekompetentním kandidátem na člena nové vlády. Jako další příklad Okamura zmínil šéfa lidovců Mariana Jurečku, který se má stát ministrem práce a sociálních věcí.

Okamura v tomto ohledu naznačil, že Jurečka musel resort práce zastoupit narychlo za poslankyně Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a Olgu Richterovou (Piráti). Obě tyto političky totiž před volbami o ministerstvo práce jevily zájem, nakonec ale skončily ve vedení Sněmovny.

Odlišný postoj než Okamura zaujali k pondělnímu jednání Fialy s prezidentem členové hnutí ANO. „Jsem velice rád, že prezident Zeman a premiér Fiala našli shodu,“ uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) pro redakci CNN Prima NEWS. Sám ještě v neděli naznačoval, že by chtěl být mediátorem mezi Zemanem a Fialou, kdyby se spolu náhodou nedohodli.

„Je to to nejlepší, co jsme potřebovali slyšet. Bylo potřeba politické řešení a diskuse mezi hlavními aktéry, to se podařilo a je to pro Česko dobrá zpráva,“ zmínila ve vysílání CNN Prima NEWS dosluhující ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Prezident jmenuje vládu Petra Fialy v pátek 17. prosince v 11 hodin dopoledne. Jediným z ministrů, kterého v pátek Zeman nejmenuje, bude kandidát na resort zemědělství Zdeněk Nekula za KDU-ČSL. Důvodem je, že Nekula je v izolaci kvůli covidové nákaze. Zeman tak dočasně pověří vedením ministerstva zemědělství Mariana Jurečku. Nový kabinet by měl žádat Sněmovnu o důvěru 12. ledna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama