reklama

Lukašenko dělá vše s Putinovou podporou. Testují, co si mohou dovolit k EU, říká expert

Běloruskou hranici se do Polska chystají přejít čtyři tisíce lidí. Podle politologa a historika Łukasze Adamského je situace vážná a měl by zasáhnout běloruský prezident. Uvedl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

„Lukašenko by s migranty měl něco udělat, lidé se budou snažit do EU dostat přes Ukrajinu a Slovensko, situace nebude trvat dny, ale týdny. Je to Lukašenkův test, dělá to s podporou Kremlu a Putina, testují, co si mohou dovolit proti EU,“ okomentoval vyhrocenou situaci na hranicích polský politolog a historik Łukasz Adamski.

Podle něj je nutné, aby Evropa reagovala radikálně, a to zvýšením sankcí proti Bělorusku, zákazem linek, které vozí migranty, nebo úplným uzavřením bělorusko-polské hranice. U přechodu hlídkuje až dvanáct tisíc polských vojáků, míří tam zástupy běženců z Běloruska. Těch může být podle odhadů až deset tisíc. Na místě už byla slyšet i střelba.

„Spousta migrantů zůstává na hranicích, tisíce lidí ze severního Iráku. Jsou tam i jiné kempy podél bělorusko-polské hranice, lidé se budou snažit překročit hranici i v následujících dnech, Lukašenko přilákal obrovskou spoustu migrantů,“ upozornil dále Adamski.

Svobodné země by měly rázně odpovědět

Polsko, které intenzivně brání hranici už více než dva měsíce, podle něj potřebuje zastání EU. „Svobodné a demokratické země podporují Polsko, chápou, že pokud neubrání hranice, tak si Lukašenko bude dovolovat víc. Je důležité, aby svobodné země rázně odpověděly,“ podotkl s tím, že by se Polsko nemělo nechat vést humanitárními motivy. Musí se prý soustředit na státní bezpečnost.

„Problém je to pro obyvatele na hranicích. Oni vidí, že migranti jsou hladoví, zmrzlí a snaží se dostat i přes bažiny. Celá hranice není střežena plotem, lidé jsou připravení riskovat životy, jen aby se do EU dostali, otázka je, co s nimi, většina Poláků jsou křesťané,“ přiblížil situaci na hranicích Adamski.

Hranici z Běloruska do Polska se aktuálně chystají přejít až čtyři tisíce migrantů. Uvedl to mluvčí polské vlády. Podle něj se Minsk snaží na hranici vyprovokovat vážný incident. Některé zdroje informují o střelbě běloruských bezpečnostních služeb ve snaze zabránit migrantům v návratu na běloruskou stranu.

Vůdce polské opozice Donald Tusk doporučuje vládě zvážit aktivaci Čtvrtého článku smlouvy o Severoatlantické alianci, ve kterém se řeší ohrožení územní celistvosti, politické nezávislosti nebo bezpečnosti členské země.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky
Koronavirus

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat
Politika

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Průšvihář z NHL Kane mířil na manželku zbraní. Podle hokejisty by se měla léčit

Momentálně se v NHL zřejmě nevyskytuje kontroverznější hráč. I když momentálně Evander Kane ani není plnohodnotným hokejistou, protože po trestu za zfalšování potvrzení o očkování byl organizací San Jose Sharks umístěn na seznam volných hráčů. Do toho teď přichází další problém od manželky, se kterou se rozvádí. Na sociálních sítích zveřejnila video, na němž na ní Kane míří údajně nabitou zbraní.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama