reklama

Lukašenko lže, lidská práva země nedodržuje. Jde o typickou propagandu, míní Just

Spolupracovník CNN Prima NEWS a odborník na postsovětské země Jiří Just podotkl, že běloruský prezident Alexandr Lukašenko v exkluzivním rozhovoru pro CNN lhal. „Jeho rétoriku znám. Dá se klasifikovat jako typická propaganda, kterou obyvatelé Běloruska slyší dennodenně. V rozhovoru se nebojím říci, že lže a ví to. Je ale důležité, že byl s obviněními konfrontován,“ vyzdvihl práci amerického reportéra v pořadu 360°.

reklama

„Lukašenko lže. Když se podíváme na počet politických vězňů, tak jich je k 1. říjnu 715. To vše jsou osoby ve věznicích v Bělorusku a celkem jimi prošly už tisíce lidí. Pokud tvrdí, že jsou detenční zařízení v pořádku, na úrovni Británie, a že lidská práva jsou dodržována, tak to je lež a Lukašenko to ví,“ opřel se do šéfa Běloruska.

Just neopomněl vyzdvihnout práci amerického reportéra, který rozhovor s prezidentem vedl. „Byl skvělý, reportér Lukašenka konfrontoval se všemi obviněními, která jsou vůči němu vznesena. Je důležité, že to mohli diváci vidět a slyšet,“ řekl. Situace v Bělorusku je nadále napjatá. Naposledy byl například zastřelen programátor americké společnosti.

„Lukašenko by chtěl mít kontrolu nad Běloruskem a vládnout, jako by se nic nestalo. Chce být legitimním prezidentem a doufá, že Západ uzná loňské volby. To se ale nestalo, a tak má režim potřebu pokračovat v represích,“ vysvětlil. Případ programátora byl jejich výsledkem. „Zastřelil člena KGB a opětovnou palbou byl zabit. To je stav Běloruska,“ podotkl Just.

Lukašenko se také dušoval, že se Bělorusko nachází ve střední Evropě a je středoevropskou zemí. To Just rozporuje. „S tím nesouhlasím. Tohle Bělorusko posouvá daleko na východ,“ sdělil. Země pak iniciuje ústavní změny. Ty však podle odborníka budou jen formální. „Oficiálně byly iniciovány po protestech minulého roku. Přesné znění není známé, ale mají nést standardy evropské ústavy,“ řekl s pochybami spolupracovník CNN Prima NEWS.

Referendum by totiž i po těchto změnách vedla komise pod kontrolou Lukašenka, stejně jako parlament nebo vládu. Změny tak budou pouze na papíře. „Nepochybuji o tom, že referendum proběhne tak, jak si Lukašenko představuje,“ doplnil. S Běloruskem má pak podle něj problém i Rusko. „Přálo by si, aby Bělorusko nebylo problémem jak mezinárodním, tak tuzemským. Rusko chce zemi pohltit a za Lukašenka, který se bojí o svou suverenitu, to nejde,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama

Domácí zpravodajství

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

reklama