reklama

Má lepší imunitu ten, kdo prodělal koronavirus, nebo očkovaný? Ptali jsme se odborníka

Je z hlediska následné imunity výhodnější COVID-19 prodělat, nebo se nechat očkovat? V obou případech si tělo vytvoří protilátky, které umějí s infekcí bojovat. Na sociálních sítích se přitom stále častěji objevují názory, že přirozená imunita, tedy ta získaná po nemoci, je lepší, než ta získaná očkováním.

reklama

Podle tohoto klíče je proto lepší nechat se nakazit, než si nechat píchnout vakcínu. Infektolog František Stejskal z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK ale před takovým uvažováním varuje. Vždycky je potřeba brát v potaz možná rizika. A u očkování jsou podle experta výrazně menší.

Můžete vysvětlit, proč se raději nechat očkovat, než onemocnět covidem?

U covidu hrozí nezanedbatelná zdravotní rizika. Nikdy dopředu nevíte, jaký průběh onemocnění vás potká. A nejde tady jen o seniory ve vysokém věku. Závažné komplikace ohrožující přímo na životě mívají poměrně často už i lidé přes padesát let. Další riziko jsou pozdní následky onemocnění. Ukazuje se, že pacienti, kteří měli horší klinický průběh, třeba mírný zápal plic, mohou mít dlouhodobé následky. A vzhledem k tomu, že ta nemoc je tu s námi poměrně krátce, tak nevíme, jak dlouhodobé být mohou. Nevíme ani to, zda je u každého imunita taková, že už byste to onemocnění nemohli dostat znovu. A ukazuje se, že někteří lidé opakovaně onemocněli. Proti tomu je tady očkování, které pochopitelně může mít vedlejší účinky, jako tomu je u všech vakcín, ale zatím se ukazuje, že ty nežádoucí reakce jsou minimální, právě jako u jiných běžných očkování. Vidíme to na zkušenostech z Británie nebo z Izraele, kde už očkují opravdu masivně a vakcínu dostaly miliony lidí.

František Stejskal

RNDr. MUDr. František Stejskal, Ph.D. je předsedou sekce tropického a cestovního lékařství na Klinice infekčních nemocí 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.

Ale ani u vakcíny nevíme, jak dlouhá bude získaná imunita.

To je pravda, ale předpokládá se, že to bude minimálně tak dlouhá jako po prodělaném onemocnění. Takže v každém případě je bezpečnější nechat se očkovat, než covid prodělat.

Podle ministerstva zdravotnictví se u nás považuje za imunitou chráněného člověk tři měsíce po prodělání nemoci. To znamená, že očkování nás ochrání jen na čtvrt roku?

Tohle opravdu zatím nevíme. Já bych tu délku imunity viděl spíš na půl roku až jeden rok, ale zřejmě to bude individuální. Je ale potřeba říct, že u běžných respiračních nebo třeba i střevních infekcí si naše tělo nikdy netvoří doživotní imunitu.

Takže se budeme muset nechat přeočkovat každý rok, stejně jako u chřipky?

Možné to je, ale opět je předčasné tvrdit to s jistotou. Bude záležet na tom, jak se bude vir dál šířit populací. Pokud se uvidí, že očkovaní lidé za nějakou dobu znovu onemocní, byť třeba s mírnějším průběhem, bude se muset zřejmě přeočkovávat pravidelně jako u chřipky. U té je situace komplikovanější tím, že chřipkových virů je víc a že se velice rychle mění. U nového koronaviru to zatím vypadá, že proměny viru nejsou až tak dramatické.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama