V Česku začalo očkování proti koronaviru a ruku v ruce s tím přicházejí i první hlášení o nežádoucích reakcích na vakcíny od společností Pfizer a BioNTech. Ty dostávají v první vlně především zdravotníci. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) CNN Prima NEWS informoval, že dosud zaznamenal 19 případů podezření na nežádoucí účinky. Konkrétně se jedná o stavy podobné chřipce či viróze.
„Od začátku očkování proti COVID-19 až do dnešního dne eviduje SÚKL celkem 19 hlášení podezření na nežádoucí účinky,“ uvedla pro redakci CNN Prima NEWS tisková mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.
Očkovaní lidé nemohou šířit covid, řekl ministr Blatný. Odborníci však tvrdí opak
Lidé, kteří se nechají naočkovat, nemohou chytit nemoc COVID-19, a tudíž nejsou ani infekční. Na úterní tiskové konferenci to opakovaně prohlásil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Tento názor je však v rozporu s tvrzením jiných odborníků. Mezi ně se řadí například Světová zdravotnická organizace (WHO) a také Blatného předchůdce na postu ministra Roman Prymula. Podle něj očkování chrání proti vážným a středně vážným průběhům nemoci, lidé však mohou koronavirus nadále bezpříznakově prodělat i šířit.
Evidované vedlejší účinky na vakcinaci zatím nejsou nijak závažné. „V naprosté většině se jedná o přechodné projevy podobné chřipce či viróze s bolestí hlavy, zimnicí, bolestí svalů a kloubů či zvýšenou teplotou – říká se jim ‚flu-like syndrome’,“ vysvětlila tisková mluvčí. Dalším vedlejším účinkem pak byly otoky, zarudnutí či bolest v místě vpichu injekce.
Podle mluvčí SÚKL se tak jedná o známé a hlavně očekávané reakce, které se po vakcinaci vyskytují poměrně běžně. „S takovýmito reakcemi po očkování je třeba počítat, např. bolest v místě injekce se vyskytuje u více než 80 % očkovaných,“ doplnila Brunclíková
Kdy se dočkáme dalších vakcín?
V Česku je nyní dostupná vakcína výrobce Pfizer/BioNTech, a to jen v omezeném množství. Očkování tak aktuálně míří zejména na zdravotníky. Výjimkou jsou pak někteří vládní představitelé, vakcínu již dostal premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Ve středu pak Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila vakcínu společnosti Moderna coby očkovací látku proti koronaviru v Evropské unii. EMA to oznámila na svých webových stránkách. Finální svolení ještě musí dát Evropská komise. V případě vakcíny od firem Pfizer a BioNTech to komise stihla jen během několika hodin po rozhodnutí lékové agentury.
Do Česka by se dávky od Moderny mohly dostat už během ledna. Vláda také počítá s tím, že se v únoru do země dovezou i zásoby společnosti AstraZeneca. Užití této vakcíny sice EU zatím ještě neschválila, ale Velká Británie jí už od pondělí nechává své občany očkovat.
Další vakcína by se do Česka měla dle odhadů dostat v průběhu dubna. Jednat se bude o vakcínu společnosti Johnson & Johnson. Po ní by mohly následovat ještě vakcíny od společností CureVac, Novavax a Sanofi.