reklama

Macron nás všechny urazil. Desetitisíce Francouzů protestovaly proti prezidentovi i očkování

Evropskými městy prošly opět mohutné demonstrace proti povinnému očkování a přísným opatřením. Největší protesty zažila Francie poté, co se prezident Macron během týdne nechal slyšet, že jeho cílem je neočkované Francouze co nejvíc „namíchnout“. Použil k tomu ale opravdu ta nejostřejší slova, která se nedají publikovat.

reklama

Jsme tady a bude nás pořádně slyšet. A jestli chtěl prezident naštvat nás, uděláme to my jemu. To bylo hlavní moto všech francouzských demonstrací. Ve 150 městech po celé zemi vyšly do ulic desetitisíce lidí. Centrem protestů byla už tradičně Paříž. „Je tu mnohem víc lidí než předtím. Francouzi se probouzejí a povstávají, aby ukázali, že se nedají urážet nějakým magorem, který stojí v čele státu, leje na ně špínu a chce je jako národ rozštěpit,“ uvedl prezidentský kandidát za Patrioty Florian Philippot.

„Považuju to za útok na naše základní práva. Macron nerespektuje ústavu. A svými slovy mě urazil jako občanku této země. To je vážná věc,“ řekla protestující důchodkyně Colette. V Paříži se tří různých pochodů zúčastnilo na dvacet tisíc lidí. Ale demonstrovalo se i v mnoha dalších městech: v zasněženém Arbertville, historickém Rouenu, v alsaském Štrasburku nebo v savojské metropoli Chambéry.

Velké protesty ve Vídní

A všude znělo odsouzení Macronova siláckého výroku. „To jen ukazuje, jakou má mentální úroveň, jaká je jeho ideologie. Co nám chce tady zavádět,“ řekl demonstrující jménem Pascal. „Myslím si, že ty poslední výlevy prezidenta republiky jsou nehorázné a odpudivé. A nikdy by neměly zaznít z úst někoho, kdo reprezentuje Francii,“ souhlasila Julie. „To není žádný prezident. Je to zbohatlík, který vůbec nerozumí lidem. Jak si ten týpek vůbec dovoluje urážet svůj vlastní národ? To už zašel opravdu hodně daleko!“ stěžovala si protestující Valerie.

Na 40 tisíc lidí demonstrovalo v sobotu také ve Vídni. Tam lidé protestovali hlavně proti úmyslu vlády zavést už od 1. února povinné očkování pro všechny Rakušany od 12 let. A protestní pochody prošly i řadou německých měst. Jen v Hamburku bylo v ulicích na 16 tisíc lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Juchelka: Vláda hasí požár tak, že ho nechá rozhořet. V opozici mluvila jinak
360°

Juchelka: Vláda hasí požár tak, že ho nechá rozhořet. V opozici mluvila jinak

Bylo správné pozastavit program Antivirus B? Na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS neshodli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s poslancem Alešem Juchelkou (ANO). Ten tvrdí, že vláda tímto jednáním kašle na podnikatele. Lidovecký předseda však oponoval s tím, že se program může znovu rozjet, kdykoliv to bude nutné, a pomoci podnikatelům i zpětně.

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama