reklama

Mají poslanci vyšetřovat korupci? Fiala a Šlachta se ostře pohádali před diváky

Rok a půl se tady kradlo a poslanci nebyli schopní ustanovit komisi, která by vyšetřila státní výdaje po dobu trvání covidu, pustil se do poslanců Robert Šlachta v předvolební debatě Speciálu 360°: Hlas lidu. Reagoval tak především na poslance a místopředsedu SPD Radima Fialu, který řekl, že vyšetřovací komise reálně nikdy nic nevyšetřily.

reklama

„Nevěříte orgánům činným v trestním řízení a nevěříte policii? Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny nikdy nic nevyšetřily. Chcete říct, že poslanci něco vyřeší a pak to komise předá policii,“ pustil se do Roberta Šlachty místopředseda SPD Radim Fiala ve vysílání CNN Prima NEWS.

Šéf Přísahy a policista totiž intenzivně bojuje za to, aby se poslanci zabývali korupční činností spojenou s nákupy za doby koronaviru. Je to jedna z hlavních věcí, kterou se snaží zaujmout i své potenciální voliče.

Policie má podle Šlachty za úkol konat na základě trestních oznámení a Nejvyšší kontrolní úřad vyšetřovat smlouvy. Politici ale podle něj měli také zasáhnout.

„Rok, rok a půl se tady kradlo – firmy, automyčky. Nebyli jste schopni svolat vyšetřovací komisi, zda to bylo dobře, nebo špatně. Iniciujte to, vyšetřovací komise měla být. Někdo to nechce. Jestli ji chcete, prověřte to od začátku do konce,“ obořil se šéf hnutí Přísaha na Fialu, který ve Sněmovně poslední čtyři roky seděl.

O ustanovení vyšetřovací komise se několikrát snažila opozice. Nejprve ji vláda požádala o čas a ve chvíli, kdy ho dostala, po roce od počátku pandemie vznik komise zamítla úplně.

Vláda od počátku pandemie čelí kritice za to, že nakupovala předražené zdravotní pomůcky a utratila několik set milionů korun zbytečně a zemi neskutečně zadlužila. Navíc se objevuje řada pochybností o zakázkách, které byly v nouzovém stavu zadány bez výběrových řízení a v podstatě nepodléhají žádné kontrole.

Covid nabírá na síle

Epidemie koronaviru v Česku v předvečer sněmovních voleb nadále zrychluje. V úterý laboratoře odhalily 588 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den bylo naposledy 25. května. Už v pondělí, kdy přibylo 392 nakažených, byl nárůst případů covidu nejvyšší za čtvrt roku. Dál roste i reprodukční číslo, v úterý stouplo na 1,48 z předchozích 1,36.

Od začátku pandemie zemřelo 30 408 lidí s potvrzenou nemocí COVID-19. Dokončené očkování má podle dat ministerstva zdravotnictví více než 5,8 milionu lidí. Zástupci vlády na jaře uváděli, že cílem je naočkovat do konce léta 70 procent dospělých, u nakažlivější varianty delta by musel být podíl ještě vyšší. Vakcinace ale výrazně zpomalila, proočkovanost se tak aktuálně pohybuje pod 55 procenty. Spousta lidí ale covid prodělala – právě vysoká úroveň promořenosti je podle odborníků důvodem, proč se situace v ČR nyní nezhoršuje tak rychle jako v okolních zemích.

Tagy:
volby 2021 360° Speciál 360°: Hlas lidu

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama