CNN Prima News Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad

Výpis příspěvků ke štítku „Nejvyšší kontrolní úřad“

Nejvyšší kontrolní úřad: Zrušit EET byla chyba, nelze stíhat daňové úniky. Ministerstvo to odmítá

Aktualizováno

Zrušením elektronické evidence tržeb (EET) v lednu 2023 ztratily úřady jeden z významných nástrojů pro cílené prověřování daňových úniků. V případě daně z přidané hodnoty šlo hlavně o odhalování subjektů, které se nezaregistrovaly jako plátci, přestože překročily zákonný limit pro povinnou registraci. Uvedl to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad v tiskové zprávě ke kontrole zaměřené na peníze, které stát vynaložil na opatření proti daňovým únikům. Podle ministerstva financí šlo ale o neúměrně drahý nástroj, který stál daňové poplatníky přes dvě miliardy korun a náklady na něj by se postupem let dále zvyšovaly. Finanční přínos je navíc podle ministerstva sporný.

Česko není připravené na krize a mimořádné události, varuje NKÚ. Stát mnohé situace podcenil

Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události, varuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve výroční zprávě za loňský rok. Odpovědné instituce podle něj podcenily mnohé události, jako byla třeba pandemie covidu, a dostatečně se z nich nepoučily. Někdy jen podnikly formální kroky bez zásadních výsledků. Je pravděpodobné, že stát bude v kritických momentech opakovat podobné chyby, což může vést k významným škodám, plýtvání penězi i k ohrožení zdraví obyvatel, uvedl NKÚ.

Stát zaspal, chemické vojsko nemá moderní výbavu, vyplývá z prověrky. Plnění cílů NATO vázne

Ministerstvo obrany v letech 2018 až 2022 nezajistilo potřebnou obměnu a modernizaci vybavení chemického vojska Armády ČR. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Úřad například nenakoupil chemické rozstřikovací automobily, dekontaminační prostředky, vozidla pro odběr nebezpečných látek či protichemické izolační oděvy. Podle ministerstva NKÚ ovšem opomíjí změnu bezpečnostní situace, kvůli níž se musely přehodnotit modernizační priority.

Pracovnice NKÚ si měla objednat vraždu manžela za 1,5 milionu korun. Policie stíhá tři lidi

Policie zahájila stíhání tří lidí, které podezírá z přípravy nájemné vraždy a nedovoleného ozbrojování. Informoval o tom mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej na stránkách policie. Obviněným hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Bližší informace mluvčí neuvedl. Podle webu iRozhlas.cz a Radiožurnálu se případ týká pracovnice Nejvyššího kontrolního úřadu, která si přes prostředníka chtěla objednat zabití manžela.

NKÚ: Stát vydává miliardy na podpory, ale bytová nouze Čechů přetrvává

Stát vynakládá na podporu bydlení miliardy, vliv na trh s bydlením to má jen okrajový. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle něj hlavní problémy bytové politiky, zejména dostupnost a kvalita bytového fondu, dlouhodobě přetrvávají. NKÚ kontroloval peníze vynakládané ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a Státním fondem podpory investic (SFPI). Obě instituce vydaly na podporu bydlení v letech 2016 až 2021 dohromady 13,9 miliardy korun a podpořily více než 4 500 projektů. Podle MMR je kontrolní zpráva NKÚ nelichotivým vysvědčením hnutí ANO.

NKÚ: Firmám během covidu rostl zisk, i tak si přišly v dotacích od státu na miliardy

Miliardy z programu Antivirus na udržení pracovních míst v době covidu dostaly od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců. V jednom ze tří režimů programu stát navíc nesl téměř sto procent nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích Evropské unie, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy korun. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za roky 2020 a 2021.

Problém s obnovou památek. Ministerstvo kultury rozdělovalo peníze bez cílů, tvrdí NKÚ

Aktualizováno

Ministerstvo kultury (MK) rozdělovalo peníze na záchranu a obnovu kulturních památek, aniž stanovilo cíle, kterých chce touto podporou dosáhnout. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Kontrola se týkala let 2019 až 2022, konkrétně 2,6 miliardy korun z šesti programů, jež resort rozdělil mezi 7 457 projektů. Kontroloři odhalili nedostatky i v hodnocení projektů, které bylo podle nich v některých případech netransparentní a neúměrně dlouhé. Ministerstvo v reakci konstatovalo, že NKÚ nezjistil porušení rozpočtové kázně. Nedomnívá se, že by bylo rozhodování o projektech netransparentní.

Tři nemocnice dostaly miliardy korun bez kontroly použití. NKÚ odhalil hrubé chyby

Ministerstvo zdravotnictví rozdělilo v letech 2019 až 2021 třem přímo řízeným fakultním nemocnicím (FN) mimořádné příspěvky 4,8 miliardy korun, aniž zkontrolovalo jejich použití. S příspěvkem na oddlužení zacházely některé nemocnice nehospodárně a v rozporu se stanovenými podmínkami, konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v pondělí zveřejněné zprávě. Vyjádření resortu a nemocnic zjišťujeme.

Valeš: Na osvíceného politika nevěřím, většina z nich je loutkou v rukou lobbistů

Naším problémem nejsou konkrétní politické reprezentace, ale samotný systém, který dovoluje politikům jednat ve vlastním zájmu. Či v horším případě v zájmu svých mecenášů, kteří mají stát jako dojnou krávu, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Lukáš Valeš. Připomněl také, že na pokřivenost české ekonomiky dotačními programy marně upozorňoval i Nejvyšší kontrolní úřad. V to, že by se situace změnila a měli bychom osvícené politiky, kteří by jednali v zájmu lidí, však prý nevěří.