reklama
CNN Prima News Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad

Výpis příspěvků ke štítku „Nejvyšší kontrolní úřad“

Jak to bude s EET? Kontrolní úřad plánoval si na evidenci posvítit, akci ale zrušil

8. listopadu 2021 15:23

Elektronická evidence tržeb (EET), někdejší vlajková loď premiéra Andreje Babiše (ANO), je zřejmě definitivně u ledu. Vznikající vláda Petra Fialy (ODS) ji hodlá zrušit a nebude se jí věnovat ani Nejvyšší kontrolní úřad, ačkoliv to plánoval. Loni ji zařadil do svého plánu kontrolních činností na následující rok, protože je ale kvůli covidu pozastavena, není podle NKÚ její prověření prioritou. Redakci CNN Prima NEWS to řekl mluvčí úřadu Václav Kešner.

Státní správa bobtná a zatěžuje rozpočet. Výkonnost zaměstnanců klesá, tvrdí kontrolní úřad

14. srpna 2021 10:53

Přestože roste počet státních zaměstnanců i výdaje na jejich platy, výkonnost veřejného sektoru v posledních letech klesá. Se zvyšujícím se objemem peněz na platy zaměstnanců státu současně roste i podíl těchto výdajů na příjmech státního rozpočtu. Ve svém stanovisku k loňskému státnímu závěrečnému účtu na to poukázal Nejvyšší kontrolní úřad. Již loni označil tento vývoj za alarmující.

Miliardy určené pro boj s covidem získal jen zlomek malých firem, zjistil NKÚ

31. května 2021 08:02

Podporu 2,3 miliardy korun pro malé a střední podniky na poradenství, marketing a vzdělávání či na inovace pro boj s nemocí COVID-19 získalo jedno promile všech menších firem. Nebude tak mít velký dopad na celý sektor, uvedl v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v tiskové zprávě k prověrce podpory. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které peníze rozdělovalo, navíc podle kontrolorů nedokáže vyhodnotit přínosy podpory.

Externí specialisté se prodraží, brání se ministerstvo zemědělství zprávě kontrolorů

26. dubna 2021 09:25

Informační systém Státního zemědělského intervenčního fondu (IS SZIF) provázejí velmi vysoké náklady, ročně stojí přes půl miliardy korun. Částka násobně převyšuje výdaje na ostatní kontrolované informační systémy provozované ministerstvem zemědělství. Fond je navíc na hlavním dodavateli svého IT systému závislý. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo zemědělství (MZe) považuje informace kontrolorů za zavádějící a neobjektivní.

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, tvrdí kontrolní úřad

19. dubna 2021 07:31

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své zveřejněné zprávě. Od roku 2000 do roku 2019 přitom příjemci vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí.

NKÚ: Za zadlužování státu mohou výdaje na covid jen z půlky, počítá se do nich kde co

6. dubna 2021 08:20
Aktualizováno

Vysvětlení, že za loňským nejhorším výsledkem hospodaření v historii ČR je pandemie COVID-19, neobstojí. Například za téměř polovinou nárůstu loňských výdajů státního rozpočtu nestála protiepidemická opatření, ale růst výdajů na provoz státu, sociální výdaje a další položky. Uvedl to prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala v úvodním slově k výroční zprávě úřadu za loňský rok. Ministerstvo financí (MF) se s tvrzením NKÚ neztotožňuje, protože i uvedené výdaje měly za cíl stabilizovat českou ekonomiku, podpořit její růst a snížit související sociální tlaky.

Armáda a policie vydávaly navíc stovky milionů korun za budoucí kádry, zjistil NKÚ

7. prosince 2020 10:01
Aktualizováno

Policejní akademie České republiky a Univerzita obrany v Brně, jediné státní vysoké školy silových resortů v republice, vynaložily v letech 2016 až 2018 o 188 milionů korun více, přestože jim klesal počet studentů. Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí zveřejnil výsledky prověrky fungování obou institucí. Stanovisko příslušných ministerstev zjišťujeme.

NKÚ: MMR má v uzávěrce chyby za pět miliard. Nejsou to vážné nedostatky, reaguje resort

26. října 2020 09:09
Aktualizováno

Chyby v účetní závěrce ministerstva pro místní rozvoj (MMR) za rok 2018 přesáhly pět miliard korun. Nedostatky měl úřad i v hospodaření s majetkem státu. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle MMR označila komise NKÚ výkazové údaje převážně za pozitivní a bez významných nedostatků. Vybrané nedostatky ze strany NKÚ jsou podle ministerstva neopodstatněně zdůrazňované.

reklama