CNN Prima News Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad

Výpis příspěvků ke štítku „Nejvyšší kontrolní úřad“

Vláda se pře o ochraně whistleblowerů. Zákon je horší než za Babiše, říká Bartoš

23. listopadu 2022 12:55

Postavení oznamovatelů protiprávní činnosti na pracovišti u nás zatím není legislativně ošetřeno, vláda proto na středečním zasedání projednává zákon na jejich ochranu. Ministři mají na programu i návrh ministerstva kultury na prohlášení osmi historických objektů národními kulturními památkami. Budou se zabývat také stanovisky ministerstev k závěrům Nejvyššího kontrolního úřadu. Tiskovou konferenci po jednání vlády můžete sledovat v tomto článku od 13:30.

NKÚ: Bez kontrol a pozdě. Ministerstvo spravedlnosti odškodňovalo často až kvůli žalobě

3. října 2022 08:28

Téměř polovinu žádostí o odškodnění v posledních šesti letech vypořádalo ministerstvo spravedlnosti až po uplynutí zákonné lhůty šesti měsíců. Vyplývá to z prověrky, jejíž výsledky zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ministerstvo často podle kontrolorů rozhodlo o úhradě škod způsobených v soudních řízeních, neoprávněným stíháním nebo nesprávným úředním postupem až tehdy, kdy poškozený podal žalobu. V krajním případě čekal poškozený na vypořádání více než tři roky. Podle mluvčího ministerstva Vladimíra Řepky zpoždění vznikají hlavně kvůli nedostatku pracovníků pro vyřizování odškodnění.

Být vámi, mlčím ve studu v rohu, vzkázal Bartoš Babišovi. Co šéfa Pirátů rozzuřilo?

29. srpna 2022 14:41

Rekordní schodek státního rozpočtu a nejrychlejší tempo zadlužování v Evropské unii. To je podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) stručné shrnutí hospodaření českého státu za loňský rok. Lídři stran současné vládní koalice kvůli aktuálnímu stanovisku NKÚ nenechávají nit suchou na bývalém premiérovi Andreji Babišovi a ministryni financí jeho vlády Aleně Schillerové (oba ANO).

Česko je nejrychleji se zadlužující zemí EU. Potřebujeme snížit výdaje, varuje NKÚ

29. srpna 2022 08:03

Česká republika byla loni nejrychleji se zadlužující zemí Evropské unie (EU) a schodek rozpočtu loni překonal do té doby nejhorší výsledek z roku 2020, konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v pondělí zveřejněném stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2021. Úřad rovněž upozornil, že Česko se loni zařadilo mezi země s nejnižší mírou ekonomického růstu v EU. Pozitivně kontroloři naopak hodnotí nízkou míru nezaměstnanosti.

Schillerová: NKÚ je odtržen od reality. Účtenkovku jsme drželi v chodu, hrozily sankce

6. července 2022 12:07

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítá, že by udržováním účtenkové loterie v chodu, přestože už losování cen neprobíhalo, plýtvala penězi daňových poplatníků. Nesouhlasí tak se závěry Nejvyššího kontrolního úřadu, který upozornil, že na účtenkovou loterii stát zbytečně vynaložil 14 milionů korun. „Rozhodla jsem o zrušení loterie, když nastoupil covid. Tím jsme ušetřili 65 milionů korun,” řekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Průšvih jménem eRouška, chaos a improvizace. NKÚ zhodnotil postup vlády během pandemie

25. dubna 2022 08:51

Stát v letech 2017 až 2021 vynaložil na informační podporu protiepidemických činností 495 milionů korun, na řešení pandemie ale nebyl připraven. Vyplývá to z kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Po vypuknutí epidemie covidu provázel řízení chaos a budování nové IT infrastruktury pak vysoká míra improvizace, což přineslo řadu problémů, uvedli kontroloři v tiskové zprávě. Upozorňují také na to, že ministerstvo zdravotnictví nezapracovalo nově vytvořenou informační podporu do Pandemického plánu ČR ani do své informační koncepce.

Havlíček: Chcete lidi vyhladovět. Přestaňte okamurizovat a maláčovat, reagoval Skopeček

8. dubna 2022 09:43

Vláda Petra Fialy chce lidi vyhladovět. Snížení spotřební daně na benzin a naftu bylo potřebné, ale jinak se současný kabinet chová hůře než ten Kalouskův, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS stínový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček si taková slova nenechal líbit a hnutí ANO obvinil z „okamurizace“ a „maláčování“.

Kontrolní úřad: 90 % nárůstu loňských výdajů nesouviselo s covidem. Dluh nás ohrožuje

4. dubna 2022 12:38

Téměř 90 procent meziročního nárůstu celkových výdajů loňského státního rozpočtu nesouviselo s bojem proti pandemii COVID-19. Pokračoval enormní nárůst běžných výdajů, zatímco výdaje na investice se zvýšily jen málo. Vedlo to k rekordnímu schodku státního rozpočtu doprovázenému nárůstem státního dluhu. Vysoké tempo zadlužování státu a absence hledání úspor představují vážné ohrožení stability veřejných financí v dlouhodobém horizontu. V pondělí zveřejněné výroční zprávě za loňský rok to napsal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Kontroloři podali trestní oznámení kvůli IT během pandemie. Cílí na resort zdravotnictví

4. února 2022 17:52

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) podal trestní oznámení kvůli hospodaření státu s penězi na informační podporu protiepidemických opatření. Informoval o tom web Hospodářských novin (HN). Případem se zabývá policie, podle HN si vyžádala podklady od ministerstva zdravotnictví. Policisté se podle deníku mimo jiné zajímají o informační podporu hygienických stanic.

Kam s ním? Česko hledá úložiště pro jaderný odpad, čas na jeho výstavbu se krátí

24. ledna 2022 06:11

Pokud Česká republika do roku 2050 nezprovozní hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, nebude moci dál budovat své jaderné elektrárny. Jde o podmínku pro zařazení jaderných reaktorů mezi čisté zdroje s ohledem na plnění klimatických cílů. Samotná výstavba takového skladu ale trvá desítky let, Česko přitom ještě ani nerozhodlo, kde hlubinné úložiště vznikne.