reklama

Byty bude podle Maláčové stavět i nová státní firma. Bartošek varuje před komunismem

Není tajemstvím, že ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce stavět více státních bytů, které by se pronajímaly s regulovaným nájemným. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS prozradila, že byty by stavěla nově vzniklá státní firma. Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) varuje před návratem do doby komunismu.

reklama

V roce 2020 se v Česku postavilo 34 412 nových bytů, z toho přibližně 19 tisíc v rodinných domech. ČSSD pro další roky navrhuje zřídit státní bytový fond, který postaví ročně 10 tisíc bytů. Další by nakupoval od developerů a následně je za regulované nájemné nabízel českým občanům.

Kdo ale bude byty stavět? „Státní firma, která by se založila. Je to věc několika málo dnů nebo týdnů,“ odtajnila ministryně Jana Maláčová své plány. Dlouhodobě upozorňuje na problém se spekulanty, proto s poradcem Matějem Stropnickým, který také kandiduje za ČSSD, představili plán trestů. Pokud by člověk vlastnil více než čtyři byty a neobsadil by je, platil by tučnou pokutu.

Rozdělování je krok zpět

ČSSD chce udělat z bydlení investici, která díky daním a pokutám nebude tak výhodná. Jan Bartošek z KDU-ČSL si ale boj s předraženými byty představuje trochu jinak, i když se s Maláčovou shodli, že výstavba dalších bytů je potřeba.

„Sociální demokracie se rozhodla jít cestou trestání a vyšších daní, my říkáme, že cesta je přes stavbu obecních bytů. Nechme samosprávy konat, starosta nejlépe ví, kolik bytů potřebuje,“ zdůraznil poslanec.

Důležité podle něj je, aby obce začaly investovat, ročně by se takto mělo postavit až 40 tisíc bytů navíc s nájmem nižším než v soukromém sektoru. To se ale Maláčové nelíbilo. „Stát by měl být aktérem na trhu s bydlením. U obcí je to jen o politické vůli, ne všude to funguje. Stát musí zasáhnout, jinak si mladí nikdy nepořídí vlastní bydlení,“ varovala.

Podle Bartoška je ale návrh sociálních demokratů krok zpět. „Rozdělování státem bude jak za komunistů, kdy OPBH (Okresní podnik bytového hospodářství, pozn. red.) dával čekačku na 25 let. Když budou byty vlastnit obce, žádný spekulant je nekoupí. Nemá smysl zavádět další daně a regulace,“ namítal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama