reklama

První státní byty s regulovaným nájmem už v roce 2026, slibují Maláčová a Stropnický

Už v roce 2026 by Češi mohli pocítit první plody opatření, která chce na trhu s bydlením prosadit ČSSD. Stát by měl začít stavět 10 tisíc bytů ročně, další tisíce by si „vzal“ od developerů, řekli v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Jana Maláčová (ČSSD) a Matěj Stropnický. Za byty od státu by bylo regulované nájemné třeba i o polovinu nižší než u běžného nájmu. Sociální demokraté tak chtějí řešit bytovou krizi.

reklama

Jana Maláčová je přesvědčena, že prvním úkolem státu je zastavit růst cen bydlení a poté je začít tlačit dolů. „Tam může pomoci bytový fond,“ řekla. Dvojka pražské kandidátky ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny Matěj Stropnický byl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS konkrétnější. „Pakliže bychom obnovili bytovou politiku, na konci nadcházejícího volebního období by ceny bydlení mohly být nižší,“ řekl.

Jako podmínku ale oba politici uvedli, že by se muselo podařit do roka po volbách prosadit celou vizi sociální demokracie k řešení bytové krize v Česku. „Pokud by se paletu všech opatření podařilo zavést do roka po volbách, potrvá to tři, čtyři roky, než pocítíme výsledek,“ upřesnila Jana Maláčová. To znamená zhruba v roce 2026.

Státní byt s polovičním nájmem

V první fázi musí podle Maláčové a Stropnického přijít zahájení výstavby bytů ze strany státu. Do té doby musí stát byty vykupovat, na což by měly jít například peníze z dávek na bydlení. Už to by měl být podle obou dostatečný tlak na zastavení růstu ceny bytů a následně by mělo dojít i ke snížení cen.

Do státních bytů s regulovaným nájemným by se pak umísťovali lidé na základě socioekonomické situace. Maláčová si myslí, že stát by mohl své byty pronajímat zhruba za polovinu nájmu tržního. „Vytvoří to adekvátní tlak a to je pak otázka tržního mechanismu,“ doplnila.

Právě příspěvky na bydlení Jana Maláčová považuje za peníze vyhozené z okna, které dostupnost bydlení dlouhodobě neřeší. Tu by naopak prý řešila výstavba nejméně 10 tisíc státních bytů ročně. „Nechť máme také z každého developerského projektu vyčleněnou nějakou část,“ dodala ministryně práce a sociálních věcí.

K dalším opatřením, která by měla podle Maláčové a Stropnického zlepšit dostupnost bydlení v Česku, patří také pokutování majitelů za neobsazené byty. Předseda ČSSD Jan Hamáček o této variantě hovořil už 26. září v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS a zmínil částku ve výši tři až pět tisíc měsíčně.

Developeři dělají strašné prasárny

Jenže „hustá dvojka“ Maláčová–Stropnický přišla s ještě radikálnějším návrhem. „Bylo by to do výše průměrného nájemného v daném městě. Tak, aby se nevyplatilo nechat byt prázdný,“ shodli se Maláčová se Stropnickým. Pokutu by majitel musel začít platit v momentě, kdy nechá byt neobsazený nejméně půl roku.

„Nebavíme se o bytech, kde má někdo jeden, dva byty nebo byt po babičce. Bavíme se o investorech a spekulantech ve velkém a v řádech desítek nebo stovek bytů,“ doplnila Maláčová s tím, že by se pokuty týkaly lidí až od pátého bytu.

Matěj Stropnický rovněž odmítl tezi, že zhoršující se nedostupnost bydlení v Česku je důsledek komplikovaného stavebního řízení. Podle něho je vina na straně developerů. „Oni totiž dělají strašné prasárny. Chtějí to, co není v územním plánu povoleno. Koupí si parcelu, na které je dovoleno deset pater, ale oni vždy přijdou s tím, že chtějí čtrnáct,“ odmítl Stropnický, že za dlouhým průběhem stavebního řízení je složitá legislativa. „Pak si myslí, že to nějakým vyjednáváním, úplatky a bůhvíčím dalším dotáhnou do toho, aby víc vydělali,“ dodal.

Celý rozhovor najdete v úvodním videu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Masivní požár v Praze: Kouř je vidět na kilometry. Hasiči vzkazují, ať lidé zavřou okna
Požáry

Masivní požár v Praze: Kouř je vidět na kilometry. Hasiči vzkazují, ať lidé zavřou okna

 • Aktualizováno
 • V pražských Malešicích hoří spalovna. Na místo dojel i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř je vidět z mnoha částí hlavního města. Podle hasičů došlo k požáru technologií v budově o rozměru 30×40 metrů. Byl vyhlášen třetí stupeň poplachu. Odhad škod je v řádech stovek milionů korun.

  Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
  Miloš Zeman

  Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

  Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

  Sledujte ŽIVĚ brífink po jednání vlády kvůli covidu: Která opatření se zpřísní?
  Vláda

  Sledujte ŽIVĚ brífink po jednání vlády kvůli covidu: Která opatření se zpřísní?

  Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) se ve středu odpoledne sešel na mimořádné schůzi, aby se zabýval zhoršující se epidemickou situací v Česku. Členové vlády už naznačili, že se zpřísní některá koronavirová opatření, a to například v oblasti školství i hromadných akcí. Tiskovou konferenci, která by měla začít v 15:30, můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

  Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

  Plyn o čtvrtinu zdraží i Pražská plynárenská. Nebude se to týkat všech zákazníků

  Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží některým zákazníkům plyn v průměru o 24,6 procenta. Netýká se to klientů se zafixovanými cenami, naopak s ním musí počítat domácnosti a maloodběratelé, kteří nyní využívají základní ceník Standard. Firma zdražení odůvodnila nepříznivou situací na trhu. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí firmy Miroslav Vránek.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Okamura čelí exekuci. Novináře označil za mediální žumpu, k omluvě ho nedonutil ani soud

  Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura čelí exekuci. Neomluvil se Ústavu nezávislé žurnalistiky za to, že označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře nazval „mediální žumpou“, ačkoli mu to na jaře pravomocně nařídil pražský vrchní soud. Pokud Okamura nesplní soudem uloženou povinnost, může mu exekutor dát až stotisícovou pokutu. Šéf SPD s rozsudkem nesouhlasí.

  Do konce roku zemřou na covid dva tisíce lidí, varuje Hořejší. Hostomský by rozvolňoval

  Šíření covidu v Česku neustále zrychluje. V úterý přibylo 3 246 případů, podle imunologa Václava Hořejšího a biochemika Zdeňka Hostomského je ale potřeba sledovat zejména počty hospitalizovaných a zemřelých. Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že nakažlivější variantě delta se stejně neubráníme. Hořejší očekává, že do konce roku zemřou na covid ještě dva tisíce lidí.

  reklama