reklama

Bydlení podle „husté dvojky“ Maláčová-Stropnický: Drsné pokuty za prázdné byty

Za prázdný byt by Češi neměli platit jen pět tisíc korun, ale až výši jednoho nájmu. Takový je jeden z návrhů řešení bytové krize „husté dvojky“ – Jany Maláčové (ČSSD) a Matěje Stropnického (kandidující v Praze za ČSSD). Trh podle nich selhal a vina je na straně developerů. Uvedli to ve společném rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Podle ministryně práce a sociálních věcí Maláčové musí na trh s bydlením vstoupit stát jako za komunistického prezidenta Husáka.

reklama

Přestože počet postavených bytů roste, dostupnost vlastnického bydlení se v Česku neustále zhoršuje. Podle husté dvojky to ale není ani tolik vina složité legislativy, nýbrž developerů.

„Třicet let se tady říká, že trh spasí bytovou situaci lidí v této republice. Ta se ale naopak rok od roku zhoršuje. Ceny bytů neustále stoupají, přestože stoupá i výstavba,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Matěj Stropnický, který se bude do Poslanecké sněmovny snažit dostat jako nestraník z druhého místa pražské kandidátky ČSSD.

Na námitku, že tempo výstavby je například v Praze v přepočtu na obyvatele asi čtyřikrát nižší než ve Varšavě, Stropnický uvedl, že vina je na straně developerů.

„Oni totiž dělají strašné prasárny. Chtějí to, co není v územním plánu povoleno. Koupí si parcelu, na které je dovoleno deset pater, ale oni vždy přijdou s tím, že chtějí čtrnáct,“ odmítl Stropnický tezi, že za dlouhým průběhem stavebního řízení je složitá legislativa. „Pak si myslí, že to nějakým vyjednáváním, úplatky a bůhví čím dalším dotáhnou do toho, aby víc vydělali,“ dodal.

Ukončeme kšeftování s byty

Podle Jany Maláčové je nutné, aby na trh s bydlením vstoupil stát – stejně jako to bylo před revolucí.

„Chtěla jsem tam toho Husáka (zmínit ho ve videu – pozn. red.) a všichni mě od toho odrazovali. Ale já si vážně myslím, že je třeba, aby se do toho stát vložil. Ať stát začne skutečně stavět. Jako to bylo dřív,“ uvedla v rozhovoru. „Ať už se jedná o výstavbu a založení státního bytového fondu nebo o regulaci spekulací, investic a kšeftování s byty,“ dodala.

Česko by se prý mohlo inspirovat modely, pomocí nichž se bytová politika provádí například ve Vídni, Mnichově nebo Berlíně.

Řešení bytové krize podle ČSSD

Ministryně práce a sociálních věcí je přesvědčena, že stát by měl nad bydlením získat do určité míry kontrolu. Příspěvky na bydlení jsou podle ní vyhozené prostředky, protože dostupnost bydlení dlouhodobě neřeší. „Nechť stát staví deset tisíc bytů ročně, jako to bylo dřív, nechť máme z každého developerského projektu vyčleněnou nějakou část, a pojďme se také bavit o tom, že stát bude byty vykupovat,“ navrhla Maláčová. Podle ní na trhu vznikne potřebná konkurence.

  • stát musí postavit nejméně 10 tisíc bytů ročně
  • stát musí vykupovat byty - cca 15 tisíc bytů ročně
  • regulace trhu - zavedení pokut za prázdné byty (déle než půl roku a bez trvalého bydliště)
  • Zvýšení daně z nemovitosti od čtvrtého bytu

Za prázdný byt pokuta ve výši nájmu

A nejde jen o to, aby stát navyšoval počty dokončených bytů, jak už v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS nastínil předseda ČSSD Jan Hamáček. Sociální demokraté by si dovedli představit zavedení pokut za neobsazené byty. Hamáček hovořil o částce tři až pět tisíc korun měsíčně. Jenže „hustá dvojka“ Maláčová Stropnický přišla s ještě radikálnějším návrhem.

„Bylo by to do výše průměrného nájemného v daném městě. Tak, aby se nevyplatilo nechat byt prázdný,“ shodli se Maláčová se Stropnickým. Pokutu by majitel musel začít platit v momentě, kdy nechá byt neobsazený nejméně půl roku.

„Nebavíme se o bytech, kde má někdo jeden dva byty nebo byt po babičce. Bavíme se o investorech a spekulantech ve velkém a v řádech desítek nebo stovek bytů,“ doplnila Maláčová s tím, že by se pokuty týkali lidí až od pátého bytu.

První výsledky v roce 2026

Oba politici také připustili, že by lidé v případě zavedení regulací trhu s bydlením podle ČSSD mohli první plody v podobě dostupnějších bytů sklidit zhruba v roce 2026.

„Pokud by se paletu všech opatření podařilo zavést do roka po volbách, potrvá to tři, čtyři roky, než pocítíme výsledek. První krok je zastavit růst a poté začít cenu tlačit dolů. A tam může pomoct bytový fond,“ řekla Jana Maláčová. „Pakliže bychom obnovili bytovou politiku, na konci nadcházejícího volebního období by ceny bydlení mohly být nižší,“ dodal Stropnický.

Maláčová si myslí, že stát by mohl své byty pronajímat zhruba za polovinu nájmu tržního. „Vytvoří to adekvátní tlak a to je pak otázka tržního mechanismu,“ doplnila.

Přejí si soubor opatření, která mohou fungovat jen společně. V první fázi jde o zahájení výstavby ze strany státu, do té doby musí stát byty nakoupit, na což by měly jít například peníze z dávek na bydlení. Už to by měl být podle obou dostatečný tlak na zastavení růstu ceny bytů a následně by mělo dojít i k jejich snížení. Do státních bytů s regulovaným nájemným by se pak umísťovali lidé na základě socioekonomické situace. Ti by platili třeba jen polovinu běžné tržní ceny.

Celý rozhovor si můžete pustit ve videu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?

Zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) společně s Piráty a STAN opět ladí budoucí podobu vlády Petra Fialy. V úterý odpoledne se v širším složení podruhé oficiálně sešli, aby pokročili v jednáních o tom, jaké bude programové prohlášení nové pětikoalice, kdo usedne ve vládě a kdo na posty ve vedení Poslanecké sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání můžete sledovat živě na CNN Prima NEWS i v tomto článku.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

reklama

Domácí zpravodajství

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama