reklama

Maláčová: Systém důchodů musí být spravedlivý. Zvyšme daně superbohatým

Iritují mě neustálé debaty a zpochybňování, že na důchody nebude, prohlásila v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Cestou, jak zaručit důstojné důchody i současným třicátníkům, je podle ní mimo jiné vybírání vyšších daní od „superbohatých“ lidí.

reklama

„Měla by být jistota, že člověk, který pracuje, se uživí. A ten, kdo pracoval, bude mít důstojný důchod. Ideál je 40 procent průměrné mzdy,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS ministryně Maláčová a podotkla, že obavy kolem výše důchodů pro současné třicátníky ji iritují.

Jak ale zajistit, že současná mladá a střední generace se může spolehnout na důstojnou penzi? Maláčová navrhuje zvýšení daní v určitých sektorech. „Pokud konečně začneme vybírat daně od superbohatých lidí a nadnárodních korporací, bude na důchody, zdravotnictví a sociální služby,“ ujistila.

S platbou nadnárodních korporací souhlasil i druhý host pořadu na CNN Prima NEWS, poslanec Pirátů Tomáš Martínek. „Chceme digitální daň pro nadnárodní korporace. Třeba Google odvedl jen osm milionů, zatímco Seznam 300 milionů. Také musíme dostat lidi z exekučních pastí do černých čísel,“ podotkl.

Ve studiu došlo na spor o tom, proč vláda nedokázala za čtyři roky schválit novou důchodovou reformu. Maláčová se hájila tím, že přibližně polovinu mandátu se řešila koronavirová pandemie. „Navrhovaná reforma je správná a spravedlivá,“ dodala.

Systém musí být hlavně spravedlivý

Podle Martínka má být hlavním cílem nové reformy dlouhodobá udržitelnost. „Stávající reforma to ale jen zhoršuje, platili bychom stále více,“ opřel se do poslankyně. Maláčová s tím ale nesouhlasila. „Udržitelnost je důležitá, ale není to jediná věc. Představte si, že vám je 65, ale někdo vám řekne, abyste pracoval do 68. Zvedněme daně a systém bude udržitelný. Hlavně musí být spravedlivý,“ konstatovala.

Martínek zdůraznil, že rozhodně nechce zvyšovat věk odchodu do důchodu. A jak reagovala Maláčová? „Přes rekordně nízkou nezaměstnanost mají lidé nad 50 let problém najít práci. Když se bude zvyšovat odchod do důchodu bez zdravotní prevence, přesouváme peníze třeba do dávek,“ prohlásila.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových
360°

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň
Volby 2021

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál

Prezident Donald Trump by se mohl zbláznit, a tak musíme udělat vše pro to, aby se nedostal k jadernému tlačítku. Tak by se podle knihy Peril dal shrnout utajený plán generála Marka Milleyho. Ten po útoku na Kapitol letos v lednu dospěl k názoru, že bývalého amerického prezidenta postihla po prohraných volbách vážná duševní krize a že je nutné jednat bez jeho vědomí.

Hřib vyzývá Babiše: Počty nakažených rostou, obnovte testování na školách

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda s ohledem na růst počtu nakažených COVID-19 obnovila povinné screeningové testování ve školách a státní příspěvek školám na testy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu uvedl, že ministerstvo s ohledem na výsledky testování na začátku září zatím nebude v plošném testování ve školách pokračovat, zvažuje zopakování screeningu na podzim.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama