reklama

Mám strach. Chodí mi výhrůžky v azbuce, ale neustoupím, říká starosta Kolář

Policejní ochrana, odloučení od rodiny, Facebook i mail plné výhrůžných vzkazů v azbuce a fotek střelných zbraní. Tak popisuje svůj současný život starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Pod jeho vedením zastupitelstvo rozhodlo o odstranění sochy sovětského maršála Koněva z území městské části. V reakci na to ruští představitelé navrhli prokuratuře, aby nechala Koláře a další politiky Prahy 6 stíhat.

reklama

Týdeník Respekt poté napsal, že do Prahy přicestoval pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin. Bezpečnostní úřady ČR jeho přílet podle časopisu vyhodnotily jako riziko pro Koláře i pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Rusko označilo zprávy o plánu zabít české politiky za nemyslitelné.

Pod policejní ochranou jste už téměř měsíc. Změnila se nějak situace? Nebo jste stále na neznámém místě?
Dohodli jsme se s policií na úpravě režimu. Daří se nastavit ho tak, že můžu i pracovat a vykonávat své povinnosti. Policie odvádí vynikající práci a já jí děkuju. Ona je tu od toho, aby vyhodnocovala rizika.

To znamená, že se ten režim nějak uvolnil?
Spíš bych řekl, že se s policisty snažíme upravit ho tak, abych nebyl v uvozovkách jako chráněný svědek, který je odklizený někde úplně mimo.

Probouzím se s myšlenkami na děti

Abych byl upřímný, probouzím se s tím, co asi dělají děti. Ty už jsem neviděl dlouho. Vidět děti jen přes obrazovku, to se dotkne každého rodiče. Ale zaplať pánbůh alespoň za to. Moje pocity jsou samozřejmě takové, že mám přirozeně trochu strach. Ale vždy převáží pocit, že ti, na kterých mi záleží, jsou v pořádku.

K tématu

Neptám se kdy, ale zda už vy víte, že se budete moci vrátit do normálního režimu a k sobě domů?
To nevím. Je to na policii. Pokud řekne, že rizika přetrvávají, poslechnu ji. Já bych mohl říct, že chci jiný způsob ochrany, ale nechávám to na policii.

Ze začátku jste nechtěl uvádět žádné detaily. Později jste uvedl, že je na území ČR Rus, který vás má zklikvidovat. Můžete nyní třeba říct, zda už je vám či policii známá jeho totožnost?
Já nevím jistě, že tu někdo je. Ale osobně jsem o tom přesvědčený. V tisku čtu o agentovi s jedem, chodí mi zcela konkrétní výhrůžky, můj Facebook a mail se hemží azbukou, dostávám fotky střelných zbraní a všeho možného. Mně nikdo neřekl, že zná Rusa, který tu je. Ale já zkrátka a dobře věřím tomu, že tu být může. A když mi policie řekne, že je tu riziko, a to riziko je větší, než bylo vloni na podzim, podle toho se upravuje režim ochrany. Zkrátka hlavou se vám honí spousta věcí a mně se tam honí to, že může být hodně Rusů, kteří pro mě a mou rodinu představují riziko.

Oni vás kontaktují?
Kontaktují, píšou. Snažím se to brát s nadsázkou, takže říkám, že se díky nim můžu učit azbuku. Ale když vám někdo napíše, že si pro mě přijede do Prahy, má samopal a ukáže mi, kde je pravda, tak je zkrátka informace o Rusovi, který mi chce ublížit, validní.

Rusko se chová agresivně a vnucuje nám, jak se máme chovat. To nelze

Tato zkušenost ale moje budoucí vyjadřování neovlivní. Když vám někdo několik let vyhrožuje a nutí vám své vidění světa, které je podle mého špatné a zvrácené, nevím, proč bych měl sklonit hlavu a říct, že toho už nechám. Rusko se chová agresivně a vnucuje nám, jak se máme chovat. A říká nám, jak nakládat se svým majetkem, to myslím sochu Koněva, patřící Praze 6. To nelze.

Jak hodnotíte postoj vlády v situaci, kdy potřebujete ochranu policie v důsledku dění okolo sochy? Byly dostatečné reakce ministerstva zahraničí, které se ohradilo proti ruské nótě kvůli článku v Respektu, a premiéra Babiše, že ČR si nenechá líbit vměšování cizích mocností, ale situace podle něj nevyžaduje kroky jako vypovězení ruského velvyslance?
Odpovím jinak. Vůbec nemělo dojít k tomu, že nám Rusko začalo vyhrožovat a říkat, co máme dělat. Kdyby pan prezident a vláda od začátku, co se tento příběh začal psát, byli hned na straně občanů ČR a Prahy 6, Rusko by si nedovolilo, co si dovoluje dnes. Občané Prahy 6 se snažili konstruktivně od roku 2016 jednat. Nabízeli jsme, že si od nás sochu mohou Rusové vzít a odvézt na ambasádu nebo do Ruska, nechtěli ji. Jen říkali, že falšujeme historii a nesmíme to dělat. Dnešní dění je důsledek dlouhodobé servilní politiky vůči Rusku. Nebýt té, nemusel bych volat, aby vláda reagovala ostřeji a aby kategoricky odmítla ruské vměšování.

Je na místě, aby ČR redukovala počet ruských diplomatů

Předsedkyně TOP 09, jíž jste členem, Markéta Pekarová Adamová mi řekla, že TOP 09 Sněmovně navrhne, aby se děním okolo vás zabývala. K čemu by podle vás dolní komora měla dojít?
Měla by se usnést na tom, že takové chování ze strany jakéhokoli státu je nemožné. Česko že je suverénní a od nikoho si nenechá s prominutím kecat do vlastních věcí. Nikdo nám nemůže říkat, co máme doma dělat. Takové chování musí Sněmovna odsoudit a vyzvat vládu, aby udělala totéž. A aby ministerstvo zahraničí podniklo konkrétní kroky. Jaké, to už je na posouzení diplomacie. Za sebe si myslím, že je namístě, aby ČR redukovala počet ruských diplomatů. Není tajemství, že ne všichni diplomaté jsou diplomaté.

O krátkodobé policejní ochraně mluví i pražský primátor Zdeněk Hřib a starosta Řeporyjí Pavel Novotný. V bezpečí neznámého místa jste jen vy, lze uvést proč?
Zcela to nelze uvést, ale částečně to souvisí s tím, že jsem byl v karanténě. Byl jsem bohužel v kontaktu s člověkem pozitivně testovaným na COVID-19, takže jsme se s policií domluvili, že to vyřešíme takhle. Policie řekla, že pro mě bude nejlepší se odstěhovat jinam.

Ondřej Kolář (36) je od roku 2014 starostou Prahy 6. Je členem předsednictva TOP 09. Policejní ochranu dostal kvůli dění okolo Koněvovy sochy už loni v létě. V dubnu přišla zpráva, že se navíc nachází na neznámém místě.

Tagy: Ondřej Kolář Praha 6 socha maršála Koněva Ivan Stěpanovič Koněv

Další hlavní zprávy

Za sobotu přibylo 717 případů covidu. Od září jsme se poprvé dostali pod tisícovku
Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?
Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
Další články
reklama
reklama