Jedni ji hájili, jiné rozčilovala. O osudu sochy maršála Koněva, která na náměstí Interbrigády v pražských Dejvicích stála od roku 1980, se vášnivě diskutovalo několik let. Od pátku 3. dubna pomník z místa definitivně zmizel, radnice Prahy 6 ho nechala přemístit. Ruská ambasáda se vůči tomu důrazně ohradila.
„Dovolím si drobnou parafrázi. Koněv je dole, ať stojí Koněv! Ale v muzeu,“ komentoval v pátek starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).
Socha by měla poputovat do depozitáře a poté do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování Praha chystá. Sochu maršála Koněva by měl nahradit památník osvobození Prahy v květnu 1945.
„Dnešní sejmutí bronzové sochy maršála Koněva z piedestalu na náměstí Interbrigády je pomyslným posledním tónem v etudě, která se v Bubenči rozehrála v roce 1980. Její echo bude nadále rezonovat v muzeu věnovanému dějinám dvacátého století v Československu a přispěje tak k objektivnímu výkladu naší nedávné historie,“ dodal Kolář.
Už dříve hájil přemístění sochy s tím, že maršál Koněv byl kontroverzní postavou a pomník dlouhodobě budil u lidí vášně. Podle Koláře by se Praha 6 mohla stát poutním místem extremistů, což nechtěl.
Je to provokace, tvrdí ambasáda
Proti přemístění pomníku dlouhodobě brojí Rusko. Velvyslanectví Ruské federace starostovi Prahy 6 v pátek vzkázalo, že se jedná o provokaci.
„Vyjadřujeme rázný protest proti vandalským činům odvázaných municipálních činitelů. Hodnotíme to jako krok, který není přátelský, a je v přímém rozporu se Smlouvou o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z roku 1993,“ zlobí se ruské velvyslanectví, které proti přemístění sochy protestuje u českého ministerstva zahraničí.
Zastupitelé Prahy 6 o přemístění sochy hlasovali v září 2019. Tehdy pro přesun zvedlo ruku 33 zastupitelů z celkem 45. Radnici Prahy 6 vede koalice TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN.
Pomník lákal vandaly
Ještě před hlasováním se u sochy konalo několik demonstrací. Radnice totiž nejdříve nechala pomník zakrýt, protože prý chtěla ochránit sochu před vandaly, kteří ji předtím posprejovali.
Maršál Ivan Štěpanovič Koněv (1897-1973) se podílel na osvobození Prahy za druhé světové války. Kromě toho však řídil krvavé potlačení maďarského povstání sovětskou armádou v roce 1956.
Radnice Prahy 6 v minulosti k soše umístila vysvětlující tabulku, na které připomínala maršálovu minulost. Tabulka se nakonec stala také terčem vandalů.