reklama

Novotný: S ODS máme za sebou těžkou manželskou krizi. Stranu jednou povedu

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se v pořadu K věci na CNN Prima NEWS rozmluvil o svém vztahu k ODS – straně, kterou ještě v březnu chtěl opustit. „Nevím, co by se muselo stát, abych z ODS odešel. Asi kdyby se spojila s Andrejem Babišem, tak by šlo o můj poslední den ve straně,“ uvedl.

reklama

Pavel Novotný chtěl na jaře ODS opustit. „Zachovali se ke mně uboze,“ řekl krátce poté, co mu strana neumožnila dostat se na poslední místo pražské kandidátky trojkoalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) do Poslanecké sněmovny. Novotný si ale svůj odchod ze strany, ve které působí od roku 2002, nakonec rozmyslel.

„S ODS máme za sebou těžkou manželskou krizi, přečkali jsme ji. Stranu jednou sám povedu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. O jeho odchodu se přitom znovu spekulovalo na začátku září, když ho v Řeporyjích navštívil europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Odchod do TOP 09? Absurdní

Novotný však případný odchod do TOP 09 v pořadu K věci kategoricky popřel. „Absurdní. Do Řeporyjí jezdí mnoho významných lidí. Řeporyje jsou prostě v kurzu,“ uvedl. Pražskou městskou část, ve které zastává roli starosty, v posledních letech navštívil například primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), šéf ODS Petr Fiala či syn premiéra Andreje Babiše (ANO).

Novotný konstatoval, že snad jediná věc, která by ho od občanských demokratů mohla odehnat, by byla jejich spolupráce se současným předsedou vlády Babišem. Představitelé ODS nepopírají, že by Novotný ke straně mohl přilákat nové voliče a že by v Praze mohl získat vysoký počet preferenčních hlasů.

Několika spolustraníkům se však nelíbí Novotného svérázné, někdy až vulgární vystupování. Řeporyjský starosta vede dlouhodobý konflikt například s europoslancem Janem Zahradilem (ODS).

Podle Novotného si jeho kandidaturu nepřeje ani lídryně ODS v Praze Jana Černochová, někdejší poslanec za ODS Zdeněk Zajíček či jeho manželka a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). Ta se na pražské kandidátce Spolu nachází na osmém místě. Nesouhlas s kandidaturou Novotného naznačila i senátorka Miroslava Němcová (ODS), přesto ale zmínila jeho kvality v komunální politice.

Udženija a další jsou pro

Naopak pro kandidaturu Novotného do Poslanecké sněmovny se vyslovila pražská zastupitelka Alexandra Udženija (ODS). „Ať se to někomu líbí, či ne, Novotný dokáže oslovit určitou skupinu Pražanů, pro které je jeho neortodoxní styl akceptovatelný. Občas se pohybuje na hraně, často i za ní, ale možná právě to je pro některé zajímavé,“ uvedla krátce poté, co se místo na pražské kandidátce Spolu uvolnilo po odchodu Dominika Feriho (dříve TOP 09) z politiky.

Podobný postoj jako Udženija zastávají i někteří další občanští demokraté. Novotný si však nevoli ze strany vedení ODS prý již nebere tolik osobně jako dřív. „Politická strana je složitý organismus a velice konkurenční prostředí, jsem ale za tu zkušenost rád,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama