Slibovaná změna nastává. Neřešíme jen kauzy STAN, říká poslankyně ODS

Neřešíme jen kauzy hnutí STAN. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekla poslankyně a 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu vládní ODS Eva Decroix. V souvislosti se stáží Jana Farského (STAN) v USA řekla, že práce ve Sněmovně se nedá vykonávat na dálku a společnost si to ani nepřeje.

„Poslanecký mandát se nedá vykonávat na dálku. Otázka však je, jestli chceme, aby vůbec mohl být takto vykonáván. Ukázalo se, že to nechceme jak my politici, tak veřejnost. Za to jsem vděčná. Hnutí STAN situaci nezávidím, stále jde o rozhodnutí jednotlivce. Politická strana jen vydala doporučení, ale mandát poslanci sebrat nemůže,“ zhodnotila Decroix.

Každý má podle ní svou politickou odpovědnost. „Byť dodatečně, Jan Farský jí dostál,“ podotkla. Jako členka vlády, kde je ODS mimo jiné s hnutím STAN, už se několikrát s kolegy vyjádřila, že kauza snižuje legitimitu všech politiků. „Kdyby se rozhodl tak, že se vzdá stáže, uvítala bych tak silného a zkušeného kolegu. Jeho opačný verdikt respektuji,“ dodala.

Farský se rozhodl vzdát mandátu poté, co čelil kvůli půlroční stáži v USA kritice koaličních partnerů i opozice. Stáž totiž plánoval absolvovat současně s výkonem své poslanecké funkce. Kritici zdůrazňovali, že jde o podvod na voliče a upozorňovali, že Farský věděl o cestě do Spojených států už před říjnovými volbami. Nakonec rezignoval po výzvě ze strany předsednictva hnutí.

Navenek to může vypadat, že nová vláda po svém nástupu neřeší skoro nic jiného než kauzy kolem hnutí STAN. Začalo to odstoupením kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, následovala schůzka Víta Rakušana s policejním prezidentem Janem Švejdarem v době, kdy ještě nebyl ministr vnitra, a Švejdar následně z funkce odstoupil.

Starostové mají vůli řešit problémy

Ke zmíněné kauze Jana Farského se v posledních týdnech přidaly peníze pro hnutí od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Starostové nakonec peněžní dary překračující tři miliony korun vrátili, protože „nechtěli poškozovat pověst vlády“.

„Není to tak, že by vláda řešila jen kauzy kolem STAN. Naštěstí díky zdrženlivému přístupu pana premiéra nemám pocit, že by vše nějak ohrožovalo koaliční spolupráci. Není to příjemné, ale představitelé našich stran jsou zkušení politici a ví, že tohle k naší práci patří,“ reagovala Decroix.

Kdyby Starostové řešili incidenty jinak, spolupráci by to rozkolísalo. „Pro mě je důležité sledovat, že slibovaná změna nastává. Pokud se v minulém volebním období objevil u vlády problém, tak jsme slyšeli ‚neodstoupím‘. Teď je vůle vše řešit,“ pustila se do bývalého kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO).

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:29

Zelenskyj v reakci na dobytí Lymanu Ruskem zopakoval, že ukrajinská armáda se nevzdá, dokud nezíská zpět celý Donbas. Situace je ale obtížná, dodal.

08:12

Podle agentury Reuters se v Luhanské oblasti nachází přes 10 tisíc ruských vojáků

08:00

Svoboda: Na Ukrajině nás čeká ještě tuhý zápas. Ani Putinův odchod by neznamenal jistotu

07:46

Ostřelování Severodoněcku

Žádné galeje. Carlo je pohodář, umí odhodit kamennou tvář, říká o Ancelottim Jankulovski

Divoce běhá u autové čáry, na krku má konstantně naběhlou žílu, neustále pokřikuje na rozhodčího, při gólových oslavách se člověk skoro bojí o jeho zdraví. Tak přesně takovým fotbalovým trenérem není Carlo Ancelotti. Vážnou tvář italského elegána velmi dobře zná bývalý reprezentant Marek Jankulovski, který pod ním strávil čtyři roky v AC Milán. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS specifického trenéra přibližuje.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Přes sto hodin výpovědí a výhrůžky smrtí. Soudní tahanice Deppa a Heardové čekají na verdikt

Po šesti týdnech výpovědí v pátek v soudní síni v americké Virginii zazněly závěrečné řeči advokátů herců Johnnyho Deppa a Amber Heardové, bývalých manželů, kteří se nyní vzájemně obviňují z pomluvy a fyzického a psychického napadání a týrání a požadují po sobě astronomické odškodné. Deppovi právníci požádali porotu, aby herci „vrátila zpátky jeho život“ tím, že uzná Heardovou vinnou z pomluvy. Obhájci herečky zase porotcům řekli, že se její život proměnil od začátku sporu v peklo a že se ji Depp snaží cíleně očernit kvůli tomu, že jej opustila.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Meghan za návštěvu Texasu schytala tvrdou kritiku. Raději leť za nemocným tátou, píší lidé

Na vévodkyni Meghan Markleovou se snesla vlna kritiky poté, co ve čtvrtek nečekaně navštívila pietní místo v texaském Uvalde, aby uctila památku 21 obětí střelby na základní škole. Lidé jí na sociálních sítích vytýkali, že se na tragické události chtěla jen zviditelnit. Podle některých by měla spíš navštívit svého otce v nemocnici, který před pár dny prodělal mrtvici.

Hrozí Česku turecký inflační scénář? Čelíme modelu „nakup, bude dráž“, říká Zlámalová

Ze strachu z dalšího růstu inflace se v Česku roztáčí nebezpečná spirála inflačních očekávání. V pořadu 360° to uvedla analytička Echo24 Lenka Zlámalová. Mimo jiné připomněla, že meziročně cena například oblečení vzrostla o 120 %. S komentátor Lidových novin Petrem Kamberským a ekonomem Petrem Dufkem vysvětlili, co je podle nich důvodem zvyšujících se cen.

Češi si věří, porážky jsou minulost. Jalonen popsal přípravy na Kanadu

Dvě poslední překážky jsou před českými hokejisty na mistrovství světa, aby naplnili předsevzetí finského kouče Kariho Jalonena o cestě za zlatem. V sobotním večerním semifinále je čeká obhájce prvenství Kanada. Výhra by národnímu týmu zajistila první medaili z velké akce od roku 2012, porážka ho pošle do souboje o bronz proti horšímu ze zápasu Finsko–USA. Utkání s Kanadou začne v Tampere v 17:20.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po 14leté dívce z Kolínska. Jsem s kamarádem, napsala rodině a už se neozvala

Policie pátrá po čtrnáctileté Lence Kaňkové z obce Barchovice na Kolínsku. Dívka naposledy komunikovala s rodinou v pátek v podvečer, kdy uvedla, že je se starším kamarádem. Od té doby se nikomu neozvala. Naposledy byla vidět večer po 20. hodině v obci Horní Police v okrese Česká Lípa. Podle informací policie zveřejněných na internetových stránkách vypadá starší, na 16 až 17 let.

Chaos v počtech i lokacích. Část romských uprchlíků na Rokycansku odjela neznámo kam

Cizinecká policie spolu s pracovníky krajského úřadu v Plzni v pátek dopoledne prověřovala identitu ukrajinských Romů, kteří už několik dní bydlí ve Strašicích na Rokycansku. Do objektu soukromého majitele přijeli z pražského Hlavního nádraží. Kontrola ukázala, že část z nich již odjela. Obec ani kraj tak až do pátku neměly přehled, kolik lidí v objektu skutečně přebývá.

GLOSA: Andor „Horst Fuchs“ Šándor si nás namazal na chleba. Mám kryt, mám klid!

Andor Šándor je génius. Prostě je. Celé Česko se mu směje za čtvrteční velkolepou tiskovku, na které neoznámil všemi očekávanou kandidaturu na prezidenta, ale místo politické kariéry odstartoval tu teleshoppingovou a prezentoval iBunker, tedy bunkr pro celou rodinu za 350 litrů. S heslem „Mám kryt, mám klid“ (fakt je to oficiální heslo společnosti) vyrazil do boje jako novodobý bezpečnostní Horst Fuchs.

Praha brojí proti popíjení na veřejnosti. Kde všude hrozí od července pokuta za alkohol?

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, ve čtvrtek schválili zastupitelé s platností od července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do 09:00. Nově rovněž bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu, zatímco dosud museli strážníci přistihnout konzumenta přímo při pití.