reklama

Maříková: Vláda lidem ohledně covidu vysloveně lže. Philipp nesouhlasí a odkazuje na vědce

Vláda lidem vysloveně lže. Slibovala například, že dvě dávky očkování budou definitivní tečkou za pandemií, obula se do končícího kabinetu poslankyně Karla Maříková z SPD. Vládu v demisi paradoxně v pořadu 360° na CNN Prima NEWS hájil lidovec Tom Philipp. Podle něj se vycházelo z vědeckých poznatků, které byly v té době k dispozici.

reklama

Experti často upozorňují, že nedostatek důvěry lidí ve vládu a její opatření řešení pandemie značně komplikuje. Podle Karly Maříkové z SPD ale vláda vědomě lidem lhala. „Důvěra společnosti je velmi podlomena opatřeními. Lidem se vyloženě lže. Říkalo se jim, že očkováním se udělá tečka za koronavirem a vláda si i tento slogan vybrala. Vidíme, že je tu třetí dávka a mluví se i o čtvrté dávce,“ poukazovala poslankyně na vládní kampaň „Udělejme tečku za koronavirem“.

„Lidem se slibovalo, že když se naočkují, bude to pro ně definitivní. Slyším řadu lidí, kteří si nechali dvě dávky aplikovat, a říkají, že na třetí nepůjdou. Důvěra je podlomena proto, že opatření jsou nelogická a lidé nejsou hloupí. Lidé za tím vidí nějaké jiné zájmy,“ dodala Maříková.

Poslanec a lékař Tom Philipp je ale jiného názoru. „Chtěl bych říct, že si nemyslím, že by se lidem lhalo. Vycházelo se z určitých vědeckých poznatků, které jsme měli k dispozici. Díky tomu se myslelo, že dvě dávky vakcíny budou stačit. Teď se ukázalo, že imunita po 6 měsících klesá a musí být podána posilující dávka. Dnes se musí maximálně tlačit na to, aby třetí dávky byly podány co nejrychleji a co největšímu množství lidí,“ oponoval.

V otázce rozvolňování nebo zpřísňování stávajících opatření se nejpozitivněji k možnému uvolnění stavěl právě Philipp, který zmiňoval možnost znovuotevření vánočních trhů. To poslanec za ANO Julius Špičák má více než o rozvolňování starost o nemocniční péči a plánované výkony, které se v řadě případů musejí odkládat.

„Nemyslím si, že dojde k rozvolnění nebo dalším restrikcím. Skrytým problémem je nebezpečí omezení péče, která bude dlouhodobě mít velmi významné důsledky,“ varoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama