CNN Prima News Mark Rutte

Mark Rutte

Výpis příspěvků ke štítku „Mark Rutte “

Nizozemci otevřou bary a restaurace navzdory omikronu. Riskneme to, tvrdí premiér

26. ledna 2022 12:11

Nizozemskem v posledních týdnech hýbaly demonstrace proti koronavirovým opatřením – v zemi jsou totiž od loňského 18. prosince zavřené restaurace, bary a některé kulturní instituce. Nyní vláda obrátila a oznámila rozvolnění, přestože počty nakažených omikronem rostou. Kabinet své rozhodnutí obhajuje tím, že klesá počet hospitalizovaných.

Nizozemské volby: Další vítězství premiéra Rutteho, ve Sněmovně bude až 16 stran

18. března 2021 15:40

Nizozemský premiér Mark Rutte chce po středečním vítězství své konzervativní Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) v parlamentních volbách ještě během čtvrtka zahájit první rozhovory o svém už čtvrtém kabinetu. Jako samozřejmého koaličního partnera přitom jmenoval levicově liberální stranu D66 ministryně obchodu Sigrid Kaagové. Tato proevropská strana podle dosud neúplných výsledků skončila ve volbách překvapivě druhá a obsadí až 27 poslaneckých mandátů ve 150členné dolní komoře nizozemského parlamentu.

Vodní dělo a obušky. Nizozemská policie tvrdě rozehnala protest proti lockdownu

14. března 2021 16:16

Nizozemská policie v neděli s použitím vodního děla a obušků rozehnala v Haagu protest proti koronavirové uzávěře. Pořádkové síly k zákroku přistoupily poté, co asi 2 000 účastníků demonstrace ignorovalo předchozí výzvy k rozpuštění shromáždění, které podle agentury AP překročilo maximální povolenou velikost. V zemi začnou v pondělí třídenní parlamentní volby, v nichž má podle průzkumů největší šanci na úspěch strana současného premiéra Marka Rutteho.

Násilné protesty v Nizozemsku pokračují. Je to jako občanská válka, hřímá premiér

26. ledna 2021 14:12

Nizozemský premiér Mark Rutte v pondělí tvrdě odsoudil „kriminální násilí“, které provázelo víkendové demonstrace proti koronavirovým restrikcím jeho vlády, a označil je podle agentury DPA za „absolutně neakceptovatelné“. Při nepokojích v nizozemských městech se demonstranti střetli s policií. Policie zadržela stovky lidí. Násilné protesty pokračovaly i v pondělí večer.