Nizozemský premiér Mark Rutte chce po středečním vítězství své konzervativní Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) v parlamentních volbách ještě během čtvrtka zahájit první rozhovory o svém už čtvrtém kabinetu. Jako samozřejmého koaličního partnera přitom jmenoval levicově liberální stranu D66 ministryně obchodu Sigrid Kaagové. Tato proevropská strana podle dosud neúplných výsledků skončila ve volbách překvapivě druhá a obsadí až 27 poslaneckých mandátů ve 150členné dolní komoře nizozemského parlamentu.
Do nizozemské Druhé komory se podle všeho dostalo nejméně 16 z 37 politických subjektů, které se voleb zúčastnily. Nizozemci tentokrát hlasovali neobvykle tři dny kvůli koronavirové pandemii. Pondělí a úterý byly vyhrazeny starším nebo nemocným voličům.
Jak rozvolňuje Evropa? Nizozemsko přišlo s novou taktikou, Itálie jde proti proudu
Zatímco v Česku se v pátek zřejmě rozhodne o dalším zpřísňování opatření, některé evropské země mají krátkodobé plány na rozvolňování koronavirových restrikcí, přestože v nich není plně stabilizovaná situace. Se specifickou metodou přišlo Nizozemsko, Itálie musí po otevření restaurací opět přibrzdit.
Po sečtení více než tří čtvrtin odevzdaných hlasů bylo i ve čtvrtek ráno patrné, že Rutteho strana VVD obsadí po zisku zhruba 23 procent hlasů celkem 36 poslaneckých křesel, a stane se tak nejsilnější stranou. Podle 54letého politického veterána je „očividné“, že novou koalici by měl vytvořit s liberální D66, jejíž populární předsedkyně, 59letá bývalá diplomatka v OSN Kaagová, je považovaná za novou hvězdu nizozemské politiky.
Kaagová podle agentury DPA naznačila, že je připravena k pokračování koalice s VVD, pokud do vlády vstoupí ještě další progresivní strana. Politika musí být podle ní „pokrokovější, čestnější a zelenější“. Dosud Rutte vládl kromě D66 se dvěma křesťanskodemokratickými stranami.
„Mám energii na dalších deset let,“ ujistil Rutte, který je u moci od roku 2010 a během příštího funkčního období se může stát nejdéle úřadujícím premiérem v nizozemských dějinách.
Populista Wilders znovu ostrouhal
Strana pravicového populisty Geerta Wilderse, které předvolební průzkumy dlouho předvídaly umístění na druhém místě, se musí spokojit s třetí příčkou a 17 poslanci místo dosavadních 20. Wilders ale v nizozemské televizi řekl, že bude odhodlaně vést opozici proti nové Rutteho vládě.
Výrazně si ale polepšila – z dosavadních dvou mandátů na osm – jiná pravicová populistická strana, Fórum pro demokracii (FvD) nacionalisty Thierryho Baudeta. Podobně orientované uskupení JA21, které se odštěpilo od FvD, bude mít nově tři poslance. Dohromady tak pravicoví populisté v nizozemských volbách posílili.
Mezi stranami, které oproti výsledkům před čtyřmi roky utrpěly ztráty, jsou křesťanští demokraté, socialisté či zelení. „To bolí,“ komentoval předběžné výsledky volební lídr Zelené levice Jesse Klaver. Jeho strana obsadí v parlamentu v Haagu pouhých sedm křesel místo dosavadních 14.
Gratulace od Babiše
Podle agentury Reuters jsou výsledky voleb pozitivní odezvou na to, jak se Rutte vypořádává s koronavirovou pandemií, ačkoli počty nakažených jsou nadále vysoké a očkování pomalé. Díky nečekanému úspěchu D66 však posílil také politický střed.
Ruttemu už k vítězství poblahopřál i český premiér Andrej Babiš. „Nizozemsko je významným partnerem České republiky v EU i v NATO a já se těším na pokračování spolupráce mezi našimi zeměmi,“ napsal Babiš v gratulaci na Twitteru.
Congratulations to the Prime Minister @markrutte on the victory of his party @VVD in the Dutch parliamentary elections. The Netherlands is our important partner in the EU and NATO and I look forward to continuing the cooperation between our countries.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 18, 2021