Marně hledáte lékaře? Pojišťovna musí zajistit péči pro své klienty, radí Philipp

Místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL)

Co na to vaše peněženka 11.4.2024

Pojišťovna je povinna zajistit péči pro své klienty. Kdo nemůže dlouho sehnat lékaře, měl by se na ni obrátit. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS na to upozornil místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL). Podle místopředsedy sněmovního výboru pro zdravotnictví Julia Špičáka (ANO) o tom ale mnoho lidí neví. Důvodem je prý nevýrazná komunikace směrem k pacientům.

Ambulantní specialisté varují, že nestíhají přijímat nové pacienty. Alarmující je prý situace například v dětské psychiatrii, na očním či dermatologii. V některých případech může čekací doba dosahovat až tři čtvrtě roku a někteří lékaři nové pacienty nepřijímají vůbec. Místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL) v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS podotkl, že pokud někdo nemůže sehnat lékaře, měl by se obrátit na svou pojišťovnu.

„Pojišťovna je povinna zajistit péči pro své pojištěnce. Kdo nemůže sehnat lékaře takhle dlouhou neadekvátní dobu, má se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu a žádat ji, aby mu určila lékaře, který se o něj postará,“ sdělil Philipp.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ochrana dětí v Česku tragicky selhává. Chystáme sérii klíčových opatření, říká zmocněnkyně

Místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Julius Špičák (ANO) ale podotkl, že lidé o tom mnohdy nevědí. „Informatika směrem k pacientům by měla být výraznější. Pro běžného uživatele je velmi nedostatečná,“ sdělil Špičák. Podotkl, že informace by měly být přehledně umístěné například na stránkách ministerstva zdravotnictví. Ty jsou ale podle něj zastaralé.

Lékař má ovšem právo nového pacienta odmítnout. „Pojišťovna má síť lékařů. Ona se neobrátí na jednoho lékaře, ale má přehled o tom, kteří lékaři ještě berou nové pacienty,“ sdělil Philipp. Podle Špičáka ale takový systém nefunguje. „Představme si osmdesátiletého pacienta, který dostane termín za osm měsíců. Kam bude telefonovat? Není to funkční,“ řekl.

Nedostatek lékařů je podle obou místopředsedů způsobený mimo jiné stárnutím populace. „Přibývá lékařů v důchodovém věku. Nedostatek lékařů je všude, to je univerzální problém,“ sdělil Philipp. „Určitě tu je demografický problém, který je v celé společnosti. Lékaři jsou v mnohých regionech nad 60 let,“ dodal Špičák.

Jedním z řešení podle nich může být zvýšená kompetence zdravotních sester. „Máme vysokoškolsky vzdělané sestry, měly by být schopny poměrně rozsáhlých výkonů v rámci péče o pacienty. Část kompetencí, které v tuto chvíli mají lékaři, je potřeba předat sestrám,“ řekl Philipp. „Osobně se nebojím věřit sestrám. Myslím, že to je cesta,“ dodal Špičák.

Tagy: