reklama

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama

„Letošní kontroly jsou obsáhlejší, protože nad běžný rámec ještě kontrolujeme doporučení ministerstva zdravotnictví. Je to formou doporučení, které je postaveno na tom, že chceme děti oddělit do co nejmenších skupin, aby se vzájemně nesetkávaly, aby byly odděleny při všech zájmových činnostech a aby bylo oddělené i stravování, ubytování a osobní hygiena. Potom samozřejmě musí být na táboře všudypřítomná dezinfekce,“ popsala Marie Nosková, jaké záležitosti jsou v centru pozornosti hygieniků. Dosud ale podle jejích slov hygienici neobjevili žádné závažné nedostatky.

Letos nesmíte nechat dítě v republice samotné, připomíná hygienička

Důležité jsou prý i pečlivé poznámky zdravotníka daného tábora, který musí v případě potřeby komunikovat s dětskými praktickými lékaři, hygienou i rodiči. Pokud se na táboře vyskytne dítě se zvýšenou teplotou, případně podezřením na nákazu novým typem koronaviru, první akci přebírá právě zdravotník.

„Musí konzultovat věc s nasmlouvaným dětským lékařem, podle pokynů hygienika pak dítě na táboře izolovat, případně jeho kontakty, ale hlavně komunikovat s rodiči. Pro letošek totiž platí, že rodiče musí být přítomni v České republice, aby si v případě podezření na onemocnění COVID-19 odvezli dítě domů,“ popsala praxi ředitelka hygienické stanice.

Tábory nechodí na výlety a ruší návštěvní dny

Táborových aktivit a her se opatření jako užívání dezinfekce a podobně dotýkají podle zjištění našich reportérů minimálně. Na to, jaké zážitky a dobrodružství táborníky čekají, v podstatě nebudou mít vliv, potvrzují pořadatelé. Výraznějším zásahem přímo do programu je ale například doporučení zrušit na táborech individuální návštěvy, také návštěvní dny i výlety – zkrátka minimalizovat kontakt s okolním světem.

Mnohé tábory daly možnost rodičům při příjezdu uložit u vedoucích dětem třeba balíček, který jim pak bude vydán v průběhu pobytu a nahradí možnost nákupu laskomin na výletě, nebo další obsah toho, co by jinak rodiče dítěti chtěli přivézt v návštěvní den.

Celý reportážní blok z dětských táborů můžete zhlédnout ve videu níže.

Další hlavní zprávy

reklama
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
reklama
reklama
Panelák v Bohumíně byl zřejmě zapálen úmyslně. 11 mrtvých, lidé vyskakovali z oken

Požáry

Domácí zpravodajství

Obrovská tragédie, neuvěřitelné neštěstí. Politici kondolují pozůstalým z Bohumína
Nechtěný dárek z dovolené: Nakažení Češi jsou velkým rizikem, míní Prymula
Hejtman Vondrák: Vše nasvědčuje tomu, že požár v Bohumíně byl žhářský útok
Oheň kompletně zničil byt, tvrdí hasič. Dům v Bohumíně bude během vyšetřování neobyvatelný
Další články
reklama
reklama