Matka z Hluboké bude o své děti bojovat. Žily v otřesných podmínkách, azylové domy mají plno

Děti žily v otřesných podmínkách.

Vývoj kauzy zanedbaných dětí v jihu Čech

Matka odebraných dětí, které jsou už v dětském domově, je prý připravená o ně bojovat. Sociálka jí potomky odebrala poté, co děti objevili strážníci z Hluboké v naprosto nevyhovujících podmínkách v malé chatě na okraji lesa. Tomuto životu se údajně matka snažila předejít, jenže v žádném azylovém domě nebyla úspěšná, byla proto ráda za jakoukoli střechu nad hlavou.

Rozbitá okna, špinavé zdi, dvě postele a jeden stolek. Kamna, která kromě zajišťování tepla ohřívala také jídlo. Žádná tekoucí voda ani záchod. V takových podmínkách žily tři malé děti se čtyřmi dospělými. Pak je ale náhodou objevili strážníci a děti si převzaly pracovnice Orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Po vyšetření v nemocnici skončily v dětském domově. Dospělí zůstávají v chatě. Tam je ale město prý nenechá dlouho.

ČTĚTE TAKÉ: Bití řetězem, páskem a hladovění. Slovenskem otřásl děsivý případ týrání malých dětí

Chatka je totiž na městském pozemku. Radnice nyní zvažuje, co s ní. Varianty jsou dvě – zbourat nebo zamezit přístup. „Nechceme, aby tento typ lidí bydlel u nás ve městě načerno. Celou budovu buď necháme zbořit, ale ona je těžko přístupná, tak by to bylo složité, spíš zabedníme mříže a dveře,“ uvedl pro CNN Prima NEWS starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.

Matka je ale rozhodnutá o děti bojovat a získat je zpět. „Snažím se pro ně hledat zázemí i práci, ale s bydlením je to teď špatné,“ uvedla paní Barbora. Aby se svými malými dětmi nemusela bydlet v otřesných podmínkách, už dříve žádala o azyl v blízkém Kostelci. „Paní úspěšná nebyla, my máme dlouhodobě plný stav a máme tak 20 až 25 neuspokojených žádostí měsíčně,“ vysvětlila předsedkyně spolku Marie Paukejová z azylového domu.

Míst v azylových domech je málo

Jiné to není ani v krajském městě. Například českobudějovický azylový dům pro matky s dětmi je v současnosti plný. Na uvolnění místa čekají v pořadí už dvě maminky. „Neodhadneme, zda se uvolní nějaký pokoj. Jde o to, jestli si paní najde jiné bydlení,“ popsala Iva Hrabětová, pracovnice pro vnější vztahy, jeslová a azylová zařízení.

Místa v azylových domech nicméně chybí v podstatě po celém Česku. I proto jsou mnohdy matky nucené žít i se svými dětmi právě v takových podmínkách jako maminka v chatce u Hluboké.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dvě matrace pro sedm lidí a špína. Chata, ve které žily na Českobudějovicku děti, budí hrůzu

Tagy: