reklama

Schickův mentální kouč: Kopl to geniálně. Může patřit mezi tři nejlepší na světě

Zápas proti Skotsku čeští fotbalisté na Euru nevyhráli jen díky šikovné noze Patrika Schicka, ale též zásluhou jeho mimořádně srovnané hlavy. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl mentální kouč české fotbalové hvězdy Jan Mühlfeit.

reklama

Z toho gólu užasl bez nadsázky celý svět. Český útočník Patrik Schick zvyšoval v utkání proti Skotsku na 2:0 pumelicí téměř z padesáti metrů. Byla to rána, před níž uznale smekly i největší fotbalové osobnosti. Z 25letého rodáka z Prahy se díky ní rázem stala jedna z nejobletovanějších hvězd Eura.

Slavnou trefu ocenil i Schickův mentální kouč Jan Mühlfeit.

„Byl to geniální gól,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. „O Patrikovi se říká, že je to jeden z nejtalentovanějších fotbalistů na světě. U toho gólu se naplno projevilo, že na sobě pracuje nejen po fyzické stránce, ale i mentálně,“ doplnil.

Ti dva spolupracují už několik let, od Schickova angažmá v italském AS Řím. Za tu dobu se toho dost seběhlo, český útočník hrál postupně i za německé kluby RB Lipsko a Leverkusen.

V českém nároďáku se vypracoval v nepostradatelnou postavu. A je za tím patrně i na první pohled nefotbalový trénink hlavy s koučem a bývalým vysokým manažerem Microsoftu.

„Naposledy jsme si volali ve čtvrtek odpoledne,“ popisoval Mühlfeit.

„Náš rozhovor měl několik bodů. Zaprvé: Jak si dobře zvizualizovat to, co se mu povedlo v pondělí. Tak, aby byl s onou akcí ztotožněn. Vizualizovali jsme si i situaci, když v zápase nedal třetí gól. Klidně totiž mohl mít hattrick. A nakonec jsem ho připravoval i na páteční zápas proti Chorvatsku. Na to, jakým způsobem by měl hrát,“ prozradil.

Program ME 18. června

Skupina E
15:00 hodin, Švédsko–Slovensko

Skupina D
18:00 hodin, ČESKO–Chorvatsko
21:00 hodin, Anglie–Skotsko

Kompletní rozpis

Mühlfeit Schicka také upozornil, že teď bude vše v mnohém jiné. Z relativně přehlíženého forvarda je najednou ostře sledovaný plejer. Každý o něm ví. Každý si na něj dá pozor.

„Třeba Ronalda však hlídají taky ve dvou – a stejně pořád dává góly,“ prohlásil Schickův mentální kouč. „Druhá věc je, že se Patrik musí hlídat, aby se nenechal vyprovokovat. Aby zbytečně nefauloval, nenechal se vyloučit. Udělal jsem chybu, že jsem ho dříve neupozorňoval na situace, kdy ho budou soupeři chtít provokovat. I proto ho před pár měsíci vyloučili v reprezentačním zápase s Walesem. To už je naštěstí za námi,“ oddychl si.

Už zmíněná vizualizace je podle uznávaného mentálního kouče nesmírně důležitá. Tím spíš pro někoho, kdo se právě výjimečným momentem posunul do úplně jiné hráčské kategorie.

„Je to teď, jako kdyby vyhrál olympiádu,“ mínil Mühlfeit v pořadu 360°. „Proto je dobré to v mozku co nejvíce osvěžit. Jakákoli informace, jakékoli dění je totiž zachyceno spoji mezi neurony. Vize je obraz světa, který neexistuje, my mu však věříme. V tomhle případě si Patrik vizualizuje to, co už bylo. I to pro něj může být nesmírně přínosné,“ dodal.

Samotný fotbalista bezprostředně po zápase se Skotskem přiznal, že si už první bitvu na Euru stačil vizualizovat hned několikrát. Mentální kouč ho za to chválil.

„Klíčem k tomu, že se mu povedl třeba ten geniální gól, jsou dvě věci. Jednak má velkou představivost. Z podvědomí, z dlouhodobé paměti vždy vytáhne správnou kartu. A pak – i v nejtěžších momentech zachovává absolutní klid. Říká se tomu být v zóně. Jakmile v ní sportovec je, podává až pětinásobně lepší výkon,“ popsal Mühlfeit.

Schick má podle něj spoustu předností: skvělou levačku. Uvážlivost. Ale též unikátní schopnost vyčíhat správný okamžik. Nevystřelit ani moc brzo, ani pozdě. Jeho kop se v nejvyšší výšce dostal do osmi metrů, letěl 2,6 vteřiny, padl těsně pod břevno.

I největší hvězdy minulosti přiznávaly: Tohle by jen tak někdo nedokázal.

„Pracujeme dál, jeho potenciál je určitě daleko větší,“ tvrdil mentor. „Jakákoliv zručnost se získává opakováním. Čím víc to opakujeme, tím spíš to jsme schopni dělat i pod velkým mentálním tlakem. Hodně rychle. Teď je důležité se nenechat rozhodit. Vstupenkou do optimálního výkonu je totální koncentrace. Pokud bude Patrik stejným způsobem pokračovat i dál, může za rok za dva patřit mezi tři nejlepší fotbalisty na světě,“ nastínil.

Tagy:
Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo
Politika

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

Sledujte 360° se šéfkou Trikolóry: Co bylo po odchodu Klause ml. a proč „skončila v díře“?
Sledujte v TV

Sledujte 360° se šéfkou Trikolóry: Co bylo po odchodu Klause ml. a proč „skončila v díře“?

Jen půl roku před volbami otřásl Trikolórou šok, když na post předsedy rezignoval Václav Klaus mladší. Podařilo se Zuzaně Majerové Zahradníkové zažehnat krizi uvnitř hnutí? Jak vnímali její roli předsedkyně kolegové i rodina? Se kterými poslanci z jiných stran si rozumí a proč podle jejího manžela jednou „skončila v díře“? To vše odhalí poslední díl speciálu 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

Lukašenko varuje sportovce bez medaile: Zvažte návrat do země, cpeme do vás hodně peněz

Snem snad každého sportovce je startovat na olympiádě. Běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi ale vadí, když se reprezentanti vracejí bez medaile. Země do jejich přípravy prý dává hodně peněz, ale výsledky se nedostavují. Sportovce dokonce varoval, že pokud na hrách v japonském Tokiu nezískají medaili, měli by zvážit návrat do země. „Vyložte si to, jak chcete,“ vzkázal prezident.

Označte volby za zkorumpované a zbytek nechte na mně, žádal Trump ministerstvo

Vedení jednoho z výborů americké Sněmovny reprezentantů zveřejnilo nové materiály dokládající rozsah snahy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zpochybnit výsledek prohraných listopadových voleb. Jde o poznámky o jeho telefonátu s tehdejším vedením ministerstva spravedlnosti, podle nichž Trump žádal, aby přední představitelé rezortu volby prohlásili za „zkorumpované“. Šéfka sněmovního výboru pro dohled a reformu Carolyn Maloneyová ohlásila vyšetřování.

Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené

Cestováni od pondělí zpřísní. Neočkovaní budou muset po návratu z Francie a Dánska na PCR test i do izolace, země se přesouvají do červené kategorie. Oranžová se rozšiřuje o Itálii, Švýcarsko a Island, uvádí ministerstvo zahraničí. Německo bude od neděle vyžadovat, aby měli lidé při vstupu do země buď negativní test na COVID-19, potvrzení o uzdravení nebo doklad o očkování.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama