Budete překvapeni, o kolik víc vám může z výplaty zůstat, aniž byste museli výrazně měnit své návyky. A kolik ušetříte? Budete mít jasno během několika minut.
Velkou část rodinného rozpočtu "ukrojí" většinou pravidelné platby a ty také nabízejí možnosti zajímavých úspor – hlavně výdaje za energie, pojištění, případně splátky úvěru na bydlení. Dále pak také mohou pomoci ušetřit pár stovek až tisícovek měsíčně šikovné finanční nástroje či výhodné nabídky při běžném nakupování. Tady vám přinášíme přehled možností, které můžete snadno vyzkoušet hned teď, přímo na Prima Rádci. Pomocí našich online srovnávačů zásadních finančních produktů můžete během jedné až dvou minut zjistit, kolik lze ušetřit. A případně začít hned s úspornými opatřeními. Se sjednáním nové smlouvy vám pomůžeme i po telefonu nebo e-mailu.
1. PLATBY ZA ENERGIE
Vypadá to, že zdražování energií se zatím bát nemusíme. Naopak, příští rok by mohl zlevnit plyn i elektřina. Jenže i tak to neznamená, že za energie platíte, co nejméně to jde. Tuto otázku byste měli řešit zejména tehdy, pokud elektřinou nebo plynem topíte. Konkurence na trhu energií je obrovská a vy máte možnost porovnat nabídku všech dodavatelů a případně vybrat takového, u kterého budete platit méně, aniž byste museli změnit spotřebu. V případě elektřiny lze přechodem k jinému dodavateli ušetřit průměrně až 1760 korun ročně, u plynu až 7 tisíc korun. V případě rodinného domu, který je vytápěn plynem, lze porovnáním nabídek ušetřit až 12 tisíc korun. Je lepší aktivně porovnat trh, než okamžitě kývnout na nabídku například od podomního prodejce, který zastupuje pouze jednu firmu. Taková smlouva často bývá naopak drahá.
ONLINE SROVNÁVAČE (s možností sjednání):>>> Porovnejte platby za elektřinu.>>> Porovnejte platby za plyn.Výsledky se zobrazí podle vámi zadaných údajů o spotřebě, místě bydliště, velikosti bytu či domu, způsobu vytápění a současném dodavateli.
- hraný on-line seriál
- praktické rady a informace
- tipy na úspory
V případě energií jsme teď pominuli návyky při využívání elekrických spotřebičů a například zateplení či výměnu oken, ačkoliv to jsou také kroky, které pomáhají každé rodině uspořit velké množství energie a tím vysoké částky z rozpočtu. O tom si můžete přečíst například v článcích Oblečení na topení nedávejte aneb 10 + 1 trik, jak můžete ušetřit nebo Úspory doma krok za krokem: Od koupelny po ložnici.
+ Zkontrolujte DISTRIBUČNÍ SAZBU ELEKTŘINY
Jednou z možností, jak efektivně a úsporně využívat elektřinu, je mít správně nastavenou distribuční sazbu. Podle odhadů ji má špatně nastavenou 20 procent domácností. Například běžná rodina (2 dospělí + 2 děti), která bydlí v bytě, využívá bojler k ohřevu teplé vody a má nastavenou nejčastější sazbu D02d, může ušetřit průměrně 5 tisíc korun za rok, pokud sazbu změní. D02d není v tomto případě vhodná, lepší je sazba D25d. V článku Levnější proud hravě zajistí správně nastavená distribuční sazba. Máte ji? najdete podrobné informace o distribučních sazbách včetně přehledu všech sazeb vhodných pro každý typ domácnosti a jejich efektivním využití.
Podívejte se na rozhovor se Zbyňkem Laiskem o správném nastavení distribučních sazeb.
Pokud si stále nejste jisti, jaká distribuční sazba je pro vás vhodná nebo jak a jestli můžete ušetřit změnou dodavatele, případně co všechno byste měli udělat pro to, abyste ho změnit mohli, obraťte se na naše odborníky prostřednictvím kontaktního formuláře. Zdarma vám poradí a případně pomohou celý proces zrealizovat.
2. PLATBY ZA AUTO
Máte-li sjednané povinné ručení už několik let a zatím jste jeho cenu neměnili, ale pouze vždy zaplatili částku uvedenou na zaslané složence se zelenou kartou, ověřte si aktuální nabídky. Pohybují se v částkách řádově o více než tisícovku méně, někdy se můžete dostat až na polovinu ceny uvedené na složence. Ve chvíli, kdy vám pojišťovna pošle novou zelenou kartu, je ideální doba na porovnání povinného ručení u své, případně i jiných pojišťoven. Máte pak čas na zrušení stávající smlouvy bez sankcí a sjednání nové. Více než 2 tisíce korun za povinné ručení ušetřil i pan Jiří z Jižních Čech. Situaci jsme popsali v tomto článku.
Povinné ručení se vyplatí porovnat, můžete ušetřit tisíce. Tady je DŮKAZ
I přesto, že ceny povinného ručení od loňska vzrostly a mají se zvyšovat i letos, v porovnání s cenami před pár lety se aktuální nabídky pojišťoven pohybují mnohem níž.
>>> ONLINE SROVNÁVAČ (s možností sjednání): Platby za povinné ručení
Pokud chcete mít či máte sjednané i havarijní pojištění, ušetřit můžete tak, že pojistku uzavřete u stejné pojišťovny spolu s povinným ručením. Ale v každém případě (ať už platíte samostatně nebo s povinným ručením) je dobré havarijní pojistku pravidelně, v době výročí smlouvy, aktualizovat. Už kvůli tomu, že s každým přibývajícím rokem ztrácí vaše auto svoji hodnotu. S tím neuděláte nic. Můžete, respektive měli byste to ale využít ve svůj prospěch. S nižší cenou vozu snížíte i výši havarijního pojištění. Například platby havarijní pojistky za auto, které nejčastěji jezdí po českých silnicích, se v případě každoročního aktualizování smlouvy ceny pohybují asi takto:
1. rok: 7 600 Kč; 2. rok: 6 200 Kč; 5. rok: 3 700 Kč
Za první rok ušetříte 800 korun, za pět let už asi 10 700 korun. Pokud byste svou smlouvu nechali být, zaplatíte za pět let 38 000 korun. Budete-li aktivní a každoročně pojišťovnu kontaktujete a vyřídíte nový výpočet pojistného, zaplatíte za stejnou dobu zhruba 27 300 korun. Rozhodně se také vyplatí v době výročí smlouvy porovnat stávající nabídky na trhu. To může také znamenat úsporu až několik tisíc korun.
>>> ONLINE SROVNÁVAČ (s možností sjednání): Havarijní pojištění
Chcete nastavit pojištění na auto tak, abyste platili co nejméně a zároveň byli dostatečně kryti? Kontaktujte naše finanční odborníky, zdarma vám poradí, jak na to, a případně pomohou najít nejvýhodnější nabídky na trhu...
SPECIÁL – Povinné ručení a havarijní pojištění
- hraný on-line seriál
- návody, tipy, informace
- rady na cestu
3. PLATBA ZA BYDLENÍ (HYPOTÉKA)
Máte hypotéku a končí vám za několik měsíců fixace, případně máte plovoucí sazbu? Je pravý čas prozkoumat nabídky bank a zkusit ušetřit na pravidelných splátkách. V tomto případě můžete ušetřit několik tisíc korun každý měsíc. Navíc to vypadá, že po rekordně výhodném roku se sazby začnou příští rok mírně zvyšovat. Stojí za to oslovit svoji i jiné banky a zjistit, co vám nabídnou. Aktuální nabídky napříč českým hypotečním trhem můžete prozkoumat jednoduše i v internetovém porovnávači. Pokud si nejste jisti, že byste uměli „vyhádat“ tu nejvýhodnější sazbu nebo potřebujete s čímkoliv poradit, máte opět možnost obrátit se přímo na odborníky Prima Rádce, kteří vám se vším kolem refinancování hypotéky pomohou. Využijte kontaktní formulář.
- hraný on-line seriál
- tipy, jak vybrat nejvýhodnější hypotéku
- aktuální i praktické informace o úrokových sazbách
ONLINE SROVNÁVAČE HYPOTÉK (s možností sjednání)>>> Porovnání hypoték pro refinancování>>> Porovnání nových hypoték
4. PLATBY ZA TELEFON
Na Prima Rádci nabízíme možnost vyhledat si ten nejlevnější mobilní paušál na trhu a sjednat si jeho zřízení. Výhodou srovnání na našem webu jsou nejnižší ceny, slevy a bonusy, které dostanete pouze u nás. Srovnáním můžete ušetřit až polovinu měsíční útraty za mobil.
>>> ONLINE POROVNÁVAČ (s možností sjednání): Mobilní tarify
5. PLATBY V OBCHODECH (tip pro lidi s platební morálkou)
Za své pravidelné útraty za jídlo či oblečení můžete také získat zajímavé bonusy a slevy, které k běžným nákupů nabízejí kreditky. Ty jsou praktické hlavně pro zákazníky, kteří jsou zvyklí platit kartou v obchodech a mají pravidelný měsíční příjem (navíc ideálně s určitou finanční rezervou po zaplacení běžných výdajů). Transakce u obchodníků jsou zdarma a navíc na některé zboží lze získat i slevu kolem 10 procent. A řada karet nabízí i možnost vrácení až 2 procent ze všech realizovaných nákupů zpět. Například jen při pravidelném „víkendovém“ nákupu, který se pohybuje kolem 3 tisíc korun u rodiny, lze díky kreditce (s možností vrácení 2 procent z částky nákupu) ušetřit 60 korun za daný nákup, tedy cca 240 korun měsíčně a téměř 3 tisíce ročně.
>>> ONLINE SROVNÁNÍ: Kreditní karty (včetně slev a bonusů)ALE POZOR! Kreditní karta je úvěr, tudíž se utracené peníze musejí bance vrátit. Na to je většinou čas až měsíc a půl – jedná se o takzvané bezúročné období. Vrátíte-li peníze zpět na úvěrový účet do konce daného období, neúčtují se vám žádné úroky. Pokud to nestihnete, úroky jsou naopak vysoké (20 procent a více) a karta se prodraží. Kreditkou také není výhodné vybírat z bankomatu, tam jsou účtovány také velmi vysoké poplatky.
SPECIÁL – Vše o platebních kartách
- hraný on-line seriál
- bezpečné používání karet
- tipy, když jedete do zahraničí
- kreditní karty
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.