Sektor stavebnictví se dostává do velké krize. Vysoké úrokové sazby a ceny stavebních materiálů způsobují propad zájmu o nové byty, a developerské společnosti tak své stavební projekty odkládají. Experti na Summitu stavebního rozvoje, který ve středu pořádalo v Praze Sdružení pro architekturu a rozvoj, tak varovali, že to může vést k dluhové krizi či k růstu cen nájemního bydlení.
Důvodem stagnace stavebního trhu jsou podle expertů prvořadě vysoké úrokové sazby. Ty na jedné straně pomáhají se zkrocením inflace, mohou však způsobit nemalé problémy.
ČTĚTE TAKÉ: Hlaváček: Růst Středočeského kraje zatěžuje Prahu. Studie má pomoci odvrátit hrozivý scénář
„Dokud nedojde ke korekci úrokových sazeb směrem dolů, neuvidíme změnu na trhu. Trh aktuálně vyčkává a nevíme, kterou cestou se vydá. Pokud situace bude trvat déle, dojde k dluhové krizi, protože lidé nebudou schopni refinancovat své hypotéky. Zcela jistě uvidíme růst cen nájemného. Jakmile uvidíme mírné snížení úrokových sazeb, tak to bude mít velký psychologický efekt,“ vysvětlil na summitu ekonom Pavel Kliment ze společnosti KPMG.
Jak se konkrétně současná situace na trhu projeví, popsali developeři. „Dochází k výraznému zhoršení situace a dochází k odkladu velkého počtu investičních projektů a nových zakázek je poměrně málo. Ekonomická situace není příznivá a ta vede k propadu poptávky. Meziroční propad prodeje bytů byl okolo 60 procent,“ uvedl na summitu Dušan Kunovský, zakladatel společnosti Central Group.
Důvodem jsou podle něj drahé hypotéky a samotná cena výstavby. „Máme nejdražší komerční úvěry i hypotéky za posledních 15 let a stále se drží velmi vysoké ceny stavebních dodávek. Pokud se má bytová výstavba rozeběhnout, musí se alespoň o 15 procent snížit ceny stavebních dodávek,“ dodal Kunovský.
Snížení stavebních prací však není tak jednoduché, jak upozorňují stavební firmy. „Před rokem nám ceny oceli či dalších komodit vyskočily až o 100 procent. Největší část ceny tvoří materiály pro stavbu. Zlevnění se dá očekávat až ve velké krizi,“ uvedl Jaroslav Heran ze společnosti Metrostav.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chybějící místa na školách? Je to mnohem horší než na papíře, přiznávají starostové
Developer však trval na tom, že bez snížení cen to nepůjde. „Pokud všichni nezkusíme hledat všechny možné optimalizace a rezervy a nesnížíme zisky na minimum, tak se v překlenovací době příštích dvou let stavět nebude,“ upozornil Kunovský.
Firmy se však podle Herana šetřit snaží. Problém je však podle něj také v lidských zdrojích. „Jdeme tomu naproti, cesty hledáme. Pokud se bavíme o udržitelném bydlení, tak také padá zájem o technické obory, takže musíme přidávat platy. Aby se stavebnictví nakoplo, tak nám k tomu budou chybět kapacity a síly,“ varoval.