Miliardové ztráty, vyšší ceny a problém pro důležité stavby. Co způsobí stopka pro Metrostav?

Tříletý zákaz účasti ve veřejných soutěžích pro největší českou stavební firmu Metrostav může zkomplikovat realizaci některých důležitých staveb, obávají se experti. Její dceřiná společnost Metrostav Infrastructure se totiž zásadně podílí na výstavbě českých silnic a dálnic, tím pádem se některé z nich zřejmě budou muset odložit. Sama firma očekává, že přijde o 33 miliard korun obratu.

Odvolací soud potvrdil v úterý Metrostavu tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách za to, že  podplácel a manipuloval s veřejnými zakázkami v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Dostal také pokutu deset milionů korun. Společnost s trestem nesouhlasí a podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Metrostav očekává, že neúčast na veřejných zakázkách nebude problém jen pro něj, ale i pro výstavbu důležité infrastruktury v zemi. „Dceřiná společnost Metrostav Infrastructure má asi pět procent trhu. To se může zdát málo, jde ale o typy zakázek. Vzhledem k tomu, že se jedná zejména o silnice a dálnice, bude to problém. Metrostav Infrastructure vždy vítězil s nejnižší cenou a pokud bude v tendrech chybět, bude stát prostě stavět dráž,“ sdělil pro CNN Prima NEWS mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha.

Pro samotnou společnost to pak znamená citelnou ztrátu. „Čekáme, že za tři roky, co má platit zákaz soutěže veřejných zakázek, přijdeme asi o 33 miliard obratu, přičemž asi z poloviny půjde o infrastrukturu, tedy silnice, dálnice, železnice, mosty, tunely, letištní dráhy a podobně,“ doplnil mluvčí. Verdikt ale podle něj neznamená, že by Metrostav nemohl realizovat už vyhrané tendry.

Veřejné zakázky se prodraží

Toho, že přijatý zákaz prodraží státní zakázky, se obávají i ekonomové. „Rozhodnutí soudu je samozřejmě třeba respektovat, nicméně je nepochybné, že zvýší nápor na veřejné rozpočty. Vyloučením Metrostavu z veřejných zakázek snížíme konkurenci na trhu, což povede k vyšším cenám staveb,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Pochybení, kterých se Metrostav dopustil, určitě musela být potrestána. Z pohledu veřejných rozpočtů by však bylo vhodnější uvalit násobně vyšší pokutu a nechat společnost, aby se dál mohla účastnit veřejných zakázek. Současný stav pravděpodobně povede k tomu, že veřejné rozpočty zinkasují nízkou pokutu, ale následně vydají násobně více peněz na plánované projekty kvůli menší konkurenci stavebních společností,“ doplnil.

Zřejmě to také způsobí odložení některých staveb. „Již nyní se hovoří o tom, že se bude muset odložit rekonstrukce budovy URAN v Liberci, kterou měl realizovat Metrostav. Tím se konečná cenovka zásadně navýší, protože je naše ekonomika zasažena pádivou inflací,“ vysvětlil Křeček pro CNN Prima NEWS.

I podle analytika společnosti Natland Petra Bartoně omezí neúčast Metrostavu na veřejných zakázkách konkurenci mezi staviteli. „A to může jen těžko zlevnit stavění. To, co stát prodělá skrze vyšší vysoutěžené ceny, může nakonec přesáhnout pokutu, kterou si nyní vydělal,“ řekl.

Tagy:
dálnice silnice Štěpán Křeček David Rath Metrostav veřejná zakázka Vojtěch Kostiha Natland Group

Hlavní zprávy

Lidovec Zdechovský: Piráti jsou aktivistická banda. Ať po předsednictví odejdou z vlády
Rozhovor

Lidovec Zdechovský: Piráti jsou aktivistická banda. Ať po předsednictví odejdou z vlády

Piráti jsou aktivistická banda, která dokáže jen křičet, ale nejsou za ní žádné činy. Těmito slovy se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS pustil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) do kolegů z české vlády. Podle něj by Piráti měli po českém předsednictví Evropské unie z kabinetu Petra Fialy (ODS) vystoupit. Zdechovský promluvil také o kauzách hnutí STAN i o tom, jak se dotýkají jeho kolegů z europarlamentu Stanislava Polčáka (STAN) a Jiřího Pospíšila (TOP 09).

ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky

Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna ruská střela zasáhla obchodní centrum, stoupl na 16, dalších 50 lidí je zraněných, uvádí ukrajinské úřady. Zelenskyj útok odsoudil jako teroristický čin. Ukrajina svolala k poslednímu ruskému bombardování civilních cílů na Ukrajině mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Během pondělí zaútočilo ukrajinské letectvo na vícero cílů, přičemž byly zničeny desítky ruských obrněných vozidel, muniční sklad a o život přišel blíže neupřesněný počet ruských vojáků.

V Česku řádily silné bouřky. Udeřily kroupy i supercela, hasiči měli desítky výjezdů
Počasí

V Česku řádily silné bouřky. Udeřily kroupy i supercela, hasiči měli desítky výjezdů

 • Aktualizováno
 • Česko znovu zasáhly silné bouřky doprovázené kroupami a velkým množstvím srážek. Ve Volyni dokonce padaly kroupy o velikosti až čtyř centimetrů. Hasiči vyjížděli ke stovkám případů, jen na Ústecku jich bylo několik desítek. Bouřky přes noc sílily, meteorologové proto zpřísnili výstrahu. Neprůjezdný je kvůli následkům bouřky například hlavní železniční tah mezi Plzní a Českými Budějovicemi.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  08:05

  Zelenskyj: Útok na centrum v Kremenčuku je jedním z nejbezostyšnějších teroristických činů v evropské historii

  07:42

  Ústecký kraj vydal turistického průvodce pro ukrajinské děti

  07:24

  Biden a Macron odsoudili útok na civilisty v Kremenčuku: Rusko povedeme k odpovědnosti

  06:58

  G7: Muži jednali, partnerky vyrazily na výlet pod vedením bývalé lyžařské hvězdy

  OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

  Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

  Ostrá hádka v 360°: Politici se překřikovali. Z kauzy Dozimetr se obviňovali navzájem

  Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Čekal jsem, kdy zástupce lidovců plivne špinavou slinu,“ prohlásil na účet europoslance Okamura. Zdechovského obvinil z bagatelizování zločinu. Ostrá slova si během debaty vyměnili také zastupitel hl. m. Prahy Patrik Nacher (nestr. za ANO) s europoslancem Mikulášem Peksou (Piráti). Politici se překřikovali a navzájem se obviňovali.

  Domácí zpravodajství

  Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

  Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k diskusi bude celá řada. Od krize hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Partie s datem 3. 7. navíc bude poslední před letní pauzou. Odpočinout v létě si tak vedle školáků bude moci i Terezie Tománková. A na dovolenou se těší i proto, že to pro ni bývá jediné volno za celý rok. Partie se jinak s výjimkou Vánoc prostě vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Terezie Tománkové?

  Hřib ustál pokus o odvolání kvůli spojení s Hlubučkem. Magistrát chystá audity IT zakázek

  Pražská opozice v pondělí neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v dopravním podniku (DPP). Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr.

  Mučí mě, tvrdila žena ve vězení. Soud dozorce pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby

  Dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy v pondělí okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby zprostil. Státní zástupce Lukáš Vodička, který pro pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby požadoval podmíněné tresty a zákaz činnosti, se proti rozhodnutí na místě odvolal. Podle obžaloby jednali dozorci jako spolupachatelé, když 8. ledna 2020 připoutali odsouzenou k mřížím okna cely.

  Zemětřesení na Praze 10. Zastupitelé odvolali starostku Chmelovou a radního Kašpara

  Zastupitelé Prahy 10 na svém pondělním jednání odvolali z funkce starostku městské části Renatu Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba koalice Vlasta). Podle opoziční TOP 09 měli oba napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Starostka to označila za zástupné důvody, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. Chmelová je i senátorkou za obvod Praha 10.