reklama

Migranti mají sekery a drahé bundy, tvrdí polský politik. Zpochybnil i plačící děti

Polský europoslanec Dominik Tarczyński se v rozhovoru pro polský rozhlas ostře pustil do migrantů, kteří se snaží proniknout do Polska přes hranici s Běloruskem. Člen vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) se zaráží nad fotografiemi, kde mají podle něj migranti na sobě bundy za tisíce zlotých a jsou vybaveni sekerami. Podle něj nejsou tito lidé oběti, ale nástroj běloruského režimu.

reklama

Noc na polsko-běloruské hranici, kterou se v pondělí pokusila překonat skupina tisíců migrantů, byla klidná. Policie s armádou ale nepolevují, u hranic se podle Poláků nachází přibližně 4 000 migrantů. Evropská komise vyjádřila v souvislosti s migrační krizí solidaritu s Varšavou, která se obává další snahy běloruského souseda o destabilizaci vnějších hranic EU prostřednictvím tisíců migrantů.

Europoslanec Dominik Tarczyński si ohledně napjaté situace nebral servítky. „Tady nemůžeme mluvit o obětech, ale o politickém nástroji. Na internetu se objevily záběry lidí, kteří napadli naše policisty. Měli například bundy za 4 000 zlotých (přibližně 22 000 korun), byli vybaveni nástroji na ničení infrastruktury, jako jsou sekery. Měli na sobě i boxerské rukavice,“ tvrdil Tarczyński podle webu Rzeczpospolita v rozhovoru pro polský rozhlas.

„Nikdo o tom nechce mluvit,“ stěžoval si dále člen PiS. „Mluví se jen o fotkách kočky, která údajně ušla několik tisíc kilometrů z Afghánistánu do Polska. A pak vidíme záběry plačících dětí, na které, jak víme ze včerejška, pouští cigaretový kouř,“ připomněl europoslanec na sociálních sítích hojně diskutované téma z léta letošního roku, kdy se v polských médiích objevily fotografie kočky, která měla údajně věrně následovat svoji majitelku až z Afghánistánu.

Že migranti slouží jako politický nástroj běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, si myslí i šéf polského institutu v Praze Maciej Ruzcaj. Běloruský režim změnil taktiku, což znamená, že na místo rozptylování lidí podél hranic, je srocuje na jedno místo u hraničního přechodu. Uprchlíci se nerozhodují. Organizují je běloruské tajné služby, na což existují stovky důkazů,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Kde byl Tusk v roce 2015?

Předák polské opozice v souvislosti se situací na hranicích v pondělí uvedl, že by vláda měla zvážit aktivaci čtvrtého článku smlouvy o Severoatlantické alianci. Ten počítá s konzultacemi mezi členskými státy, pokud některá ze členských zemí cítí, že je ohrožena její územní celistvost, politická nezávislost či bezpečnost. K větší podpoře Varšavy dnes vyzvaly Evropskou unii pobaltské státy.

Bývalý předseda Evropské rady ale u Tarczyńského příliš pochopení nenašel. „Kde všichni byli od roku 2015? Kde byla polská opozice, když nám hrozili pokutami, pokud nebudeme přijímat nelegální migranty? Tím samozřejmě myslím Tuska,“ rozzlobil se europoslanec a vyzval Evropskou unii, aby se lépe podívala, „s kým máme co do činění“.

Tagy:
armáda policie Polsko migrace hranice Bělorusko migranti Alexandr Lukašenko sekera bunda Dominik Tarczyński Donald Tusk

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama