Miliardář Hamilton by rád zatočil s chudobou: Dejme boháčům hranici, kolik mohou mít peněz

My, úspěšní lidé, máme až moc peněz a není to fér. Takto se dají parafrázovat slova Lewise Hamiltona, jedné z největších sportovních person v historii. Sedminásobný mistr světa formule 1 disponuje odhadovaným čistým jměním v hodnotě 300 milionů liber (8,1 miliardy korun) a v nedávném rozhovoru zaměřeném i na sociální témata fakticky naznačil, že by bylo správné, aby na podobnou částku nikdy nedosáhl.

Žádný jiný pilot ve formuli 1 neukořistil 103 nebo více vítězství. Nikdo neskončil tolikrát na pódiu. Nikdo v kvalifikaci nevybojoval tolik pole position, tedy právo startovat z prvního místa. Jen Michael Schumacher může vedle Lewise Hamiltona říct, že sedmkrát celý šampionát ovládl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brad Pitt jako pilot formule 1. Na novém filmu se podílí i sedminásobný mistr světa Hamilton

Status celosvětově uznávané ikony si britský závodník vybojoval na trati, ale přiživuje ho i ve chvíli, kdy nesedí v kokpitu. Dlouhodobě upozorňuje na téma rasové nenávisti, různými prostředky se snaží dosáhnout toho, aby pohlaví nebo barva pleti nebyly překážkou při hledání příležitostí. Využívá svého výsostného postavení, aby pomohl ostatním.

Peněz je dost pro všechny

A i když to z jeho pozice miliardáře může znít zvláštně, postěžoval si teď na to, jak jsou ekonomické nůžky ve společnosti dramaticky rozevřené. „Jedna z věcí, se kterou se každý den potýkám, je to – a platí to tisíce let – že existuje takový rozdíl mezi bohatými a chudými,“ konstatoval v podcastu On Purpose.

Odpovídal tak na otázku, co by rád na zeměkouli změnil. „Když se procházíte v Los Angeles, stále vidíte tolik lidí žijících na ulici. (…) Lidé by neměli mít možnost vlastnit miliardy. Měla by existovat hranice, kolik můžete mít. Peněz je dost na to, aby se dostalo na všechny. Chtělo by to tedy vytvořit zákon, který by zajistil více rovnosti pro všechny. Nevím ale, jak by mělo být takové pravidlo zrealizováno,“ zafilozofoval si nejbohatší aktivní britský sportovec Hamilton.

Mluvil také o tom, jak v L. A. potkal hladovějící děti, kterých mu bylo líto, a uvědomil si, jaké má štěstí.

Hamiltonova aktivita nespočívá jen v pronášení líbivých vět, které by mu měly vylepšovat image a zvyšovat popularitu.

Dlouholetá tvář týmu Mercedes předloni založila vlastní charitativní nadaci Mission 44, jejíž název odkazuje na číslo, které vozí 38letý Hamilton na svém monopostu. A nejde pouze o tento projekt. Deník The Sunday Times zařadil megastar ze světa motorsportu do jakéhosi žebříčku štědrosti ve Velké Británii na páté místo. Podle něj daroval Hamilton v nedávné době 20 milionů dolarů (540 milionů dolarů) na pomoc mladým, posílení vzdělávání a zaměstnanosti.

Mix počinů na okruzích a dobročinnosti mu v prosinci 2021 vynesl nesmírnou poctu. Tehdejším princem Charlesem, nyní Karlem III., byl na zámku Windsor pasován na rytíře.

Sir Lewis Hamilton pomalu vyhlíží svoji 17. sezonu ve formuli 1. Spolu s 19 dalšími piloty začíná 5. března, titul světového šampiona obhajuje Max Verstappen z Red Bullu.

Tagy: