Milovníci zvířat si mohou oddechnout: Ohnňostroj v Praze nebude ani letos

Přivítání nového roku se 1. ledna 2022 v Praze obejde bez ohňostroje i promítání na budovy, tzv. videomappingu. Kvůli zhoršující se situaci ohledně pandemie COVID-19 se magistrát rozhodl, že akci pořádat nebude. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Současné vedení města v uplynulých letech upustilo od pořádání ohňostroje a nový rok město vítalo zmíněným videomappingem. Vítání nového roku se nekonalo ani na začátku toho letošního.

„Ohňostroj jsme ani v letošním roce neplánovali, ale uvažovali jsme nad alternativními způsoby uvítání nového roku. Čekali jsme, jak se vyvine epidemická situace a protiepidemická opatření. S ohledem na aktuální situaci jsme od zamýšlených aktivit upustili,“ uvedl Hofman.

Kvůli aktuální epidemické situaci a platným opatřením magistrát žádné jiné uvítání nového roku neplánuje. „Nebyli bychom na takové akci schopni zaručit bezpečnost návštěvníků s ohledem na přenos nákazy a těžko by se zajišťovaly i rozestupy diváků,“ dodal Hofman.

Vítání nového roku se nekonalo ani letos 1. ledna. V minulosti město tradičně nový rok vítalo 1. ledna ohňostrojem, který od 1. ledna 2020 nahradilo promítání na budovy, jež s sebou podle vedení města nenese negativní důsledky, jako je hluk a stres pro zvířata.

Labutě, drobné ptactvo, ale i hospodářská nebo domácí zvířata doplácely několik dní na odpalování petard a rachejtlí. V některých částech republiky se ozývají rány už během prosince. Obhájci zábavní pyrotechniky nejčastěji argumentují tím, že zvířata to jednou za rok přežijí. Za pravdu jim však nedávají ta, která se nového roku nedožila.

Od 1. prosince 2020 platí v Praze nová vyhláška upravující zákaz používání pyrotechniky na většině míst metropole, a to i pro silvestr a Nový rok. Nevztahuje se na profesionální ohňostroje, které podléhají povolovací povinnosti podle zákona o pyrotechnice.

Zvláště zvířata, která trpí psychickými problémy (vrozenými nebo následkem týrání), popř. mozkovým či srdečním onemocněním, snáší ohňostroje velmi špatně. Své o tom ví Tereza Peřinová ze spolku Destiny Pet, kde pečuje o kočky i psy. „Šli jsme na procházku asi ve tři odpoledne a někdo musel házet petardy a pouštět ohňostroj. Pes se lekl a dostal epileptický záchvat,“ popisuje.

Tagy: