reklama

Milovníci zvířat si mohou oddechnout: Ohnňostroj v Praze nebude ani letos

Přivítání nového roku se 1. ledna 2022 v Praze obejde bez ohňostroje i promítání na budovy, tzv. videomappingu. Kvůli zhoršující se situaci ohledně pandemie COVID-19 se magistrát rozhodl, že akci pořádat nebude. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

reklama

Současné vedení města v uplynulých letech upustilo od pořádání ohňostroje a nový rok město vítalo zmíněným videomappingem. Vítání nového roku se nekonalo ani na začátku toho letošního.

„Ohňostroj jsme ani v letošním roce neplánovali, ale uvažovali jsme nad alternativními způsoby uvítání nového roku. Čekali jsme, jak se vyvine epidemická situace a protiepidemická opatření. S ohledem na aktuální situaci jsme od zamýšlených aktivit upustili,“ uvedl Hofman.

Kvůli aktuální epidemické situaci a platným opatřením magistrát žádné jiné uvítání nového roku neplánuje. „Nebyli bychom na takové akci schopni zaručit bezpečnost návštěvníků s ohledem na přenos nákazy a těžko by se zajišťovaly i rozestupy diváků,“ dodal Hofman.

Vítání nového roku se nekonalo ani letos 1. ledna. V minulosti město tradičně nový rok vítalo 1. ledna ohňostrojem, který od 1. ledna 2020 nahradilo promítání na budovy, jež s sebou podle vedení města nenese negativní důsledky, jako je hluk a stres pro zvířata.

Labutě, drobné ptactvo, ale i hospodářská nebo domácí zvířata doplácely několik dní na odpalování petard a rachejtlí. V některých částech republiky se ozývají rány už během prosince. Obhájci zábavní pyrotechniky nejčastěji argumentují tím, že zvířata to jednou za rok přežijí. Za pravdu jim však nedávají ta, která se nového roku nedožila.

Od 1. prosince 2020 platí v Praze nová vyhláška upravující zákaz používání pyrotechniky na většině míst metropole, a to i pro silvestr a Nový rok. Nevztahuje se na profesionální ohňostroje, které podléhají povolovací povinnosti podle zákona o pyrotechnice.

Zvláště zvířata, která trpí psychickými problémy (vrozenými nebo následkem týrání), popř. mozkovým či srdečním onemocněním, snáší ohňostroje velmi špatně. Své o tom ví Tereza Peřinová ze spolku Destiny Pet, kde pečuje o kočky i psy. „Šli jsme na procházku asi ve tři odpoledne a někdo musel házet petardy a pouštět ohňostroj. Pes se lekl a dostal epileptický záchvat,“ popisuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Farský na veřejnost vztyčil prostředníček. Je to tragikomické, shodují se komentátoři

Jan Farský (STAN) svými rozhodnutími vztyčil prostředníček směrem k veřejnosti. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil komentátor webu Info.cz Petr Holec. „Překvapil mě amatérismus STAN,“ řekl novinář. Zároveň ovšem dodal, že tato kauza podle jeho mínění hnutí v následujících volbách neohrozí. Komentátor MF Dnes Petr Kolář označil celou kauzu za „tragikomický příběh“.

reklama