reklama

KOMENTÁŘ: Rána z marnosti? Ohňostroje stojí každoročně zvířecí životy

Psi trpět vidíme. Ale co hospodářská a volně žijící zvířata?
Zdroj: pixabay.com

Fenka, která někdy k ránu naposledy vydechne po noci plné strachu v náruči svého majitele na selhání slabého srdce. Zraněný vrabec, který v panice narazil do oken kancelářské budovy. Labuť, ke které po půlnoci vyrazí auto záchranné stanice. Srna, která skončí pod koly projíždějícího vozu a řidič, kterého čekají velmi těžké chvíle s umírajícím zvířetem, jehož život nakonec ukončí kulka. Desítky psů, kteří se v panice vytrhnou svým majitelům a už nikdy nenajdou cestu domů. Ti a stovky dalších vyděšených, zraněných a mrtvých tady za pár dní budou. Stejně jako tu byli v loni a budou tu i na přes rok. A nelze tomu zabránit.

reklama

Protože někdo musel hodit na zem kuličku, aby udělala bum. Protože někdo musel zapálit malou tyčinku, která na obloze na malou chvíli vytvoří světýlko.

Takhle jednoduché to je. Za tím světýlkem se neskrývá věc, bez které nelze přivítat nový rok, není to potvrzení svobody jedince ani v našich končinách tisíciletá tradice, bez které by se zbořil svět a už nikdy nebyl takový, jak ho známe.

Toulavých koček je hodně, na rozdíl od těch domácích se však nemají kam před ohňostroji schovat.
Toulavých koček je hodně, na rozdíl od těch domácích se však nemají kam před ohňostroji schovat.

Diskuze už začínají být hlučné a stejně jako každý rok je to nepěkná podívaná. Sonda do duše českého národa, která ukazuje hloupost, omezenost a neschopnost vidět dál než na svůj vlastní nos.

Nemusím ty diskuze ani číst, vím, co v nich zazní. Je to každý rok stejné.

Pepa z Prostějova bude vyprávět, že je to jen jednou za rok o půlnoci, to se dá přece přežít. Nějak ovšem opomněl realitu práskání mnoho dní před tím a pár dní poté, na které se nedá připravit.

Honza z Mostu zase oznamoval, že šlápl do bobku a taky ho to obtěžuje, a tak to ti čoklové musí taky přežít. Neuvědomuje si, že srovnává nesrovnatelné. Pocit nepříjemnosti nejde položit na misku vah s mrtvým zvířetem.

Katka z Prahy zastává názor, že mají být zvířata vycvičená a měla se trénovat od mala. Zapomněla ale, že polovina republiky má doma zvířata adoptovaná. Taková, která si na zádech nesou batůžek svých strachů způsobený zase námi lidmi, který se nedá tak lehce odložit. A také to, že tu žijí i jiná zvířata než ta domácí a srna s vrabcem se na socializaci asi nedostaví.

Stovky názorů, které mají omluvit neomluvitelné.

Na mrtvá a vyděšená zvířata totiž neexistuje společensky přijatelná vysvětlení. Jen pouhé žvásty, které každý rok s železnou pravidelností republikou zaznívají. Je mi líto.

A tak já, stejně jako tisíce dalších, utáhneme během prosince obojky, zkrátíme vodítka a o Silvestru budeme za zavřenými dveřmi v koupelně vyprávět, že je všechno v pořádku. Nemůžeme se ale připravit stoprocentně. Tu kuličku možná někdo hodí sedmnáctého nebo druhého.

Stejně jako loni a i na přes rok budu držet svou fenku a opakovat, že je vše v pořádku. Budu se dívat, jak se snaží utéct do bezpečí, ale nemá kam. Před tím, co se strhne, ji neochráním. Neochrání ji ani hlasitější rádio, ani se před tím neschová pod postel. Nemám jí jak vysvětlit, že to není válka, že to jen lidé slaví. Naštěstí vím, že její srdce je silné, a pokud se správně připravím, noc zvládneme.

Tento rok tu ale budu mít i Pupíka, pejska, který zase jen díky sobeckým lidem strávil svůj dosavadní život zavřený v množírně a který se bojí vlastního stínu. Jak bude vypadat letošní Silvestr a co mě čeká s ním, to neumím stoprocentně odhadnout.

Tisíce lidí doma, v záchranných stanicích a na výjezdech se budou snažit, aby byly škody na životech co nejmenší. Nemají plány, nebudou bouchat šampaňské.

Hlasitě prosili, ale nebylo je slyšet. Vysmáli se jim nebo je označili za aktivisty.

Hluk z pyrotechniky neovlivňuje jen domácí nebo hospodářská zvířata.
Hluk z pyrotechniky neovlivňuje jen domácí nebo hospodářská zvířata.

Zkuste vnímat, jaké je druhý den ticho. Ani vrabec nehlesne. To ticho je ohlušující. Tohle není nadsazené drama ani plytké hraní na city. Jen holý fakt.

Stojí ta kulička opravdu za to? Pokud člověk nespadá do lékařsky potvrzené kolonky „sociopat“, měl by zvládnout pochopit, že nestojí.

Možná si v sobě stále neseme dobu, kdy se stály fronty na banány a hodně se zakazovalo a každou i sebezbytečnější věc, u které by se mohlo objevit slovo „zákaz“, cítíme něco jako omezování, které si nemůžeme přece nechat líbit.

Svět je ale místo, kde nežijeme v bublině sami sebe. Svět je společenství lidí a zvířat, kteří se navzájem ovlivňují, a brát zřetel na druhé je nepsaná povinnost.

Zkusme být ohleduplní, nic to nestojí. Zato ta kulička je vykoupena hodně draze.

Tagy: Silvestr ohňostroj hospodářská zvířata domácí zvířata volně žijící živočichové pes zábavní pyrotechnika
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se v sobotu odpoledne vydaly k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Jinačovicích na Brněnsku. Účastníci akce protestovali proti vládním opatřením a protiepidemickému systému (PES), který vnímají jako nesmyslný. Opatření decimují ekonomiku, a i přesto počet nakažených koronavirem stále roste, řekl novinářům organizátor akce Tomáš Franzki.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

Nové mutace koronaviru se začínají rozšiřovat po celém světě a najdou se státy, které už kvůli obavám z nové varianty začínají rušit například lety z rizikových zemí. Odborníci odhadují, že i když je mnoho mutací nakažlivějších než původní typ, vakcína by na ně měla zabírat. Podle některých expertů už SARS-CoV-2 dokázal zmutovat více než tisíckrát, potvrzena je ale zatím necelá desítka čerstvě objevených proměn nemoci COVID-19. Do Česka zatím dorazila mutace s označením „britská“.

Domácí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, teď už to vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS herečka Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

Vláda zvažuje otevření některých obchodů. Co by se mohlo začít prodávat?
Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu
Slovensko letos předstihne Česko ve výstavbě dálnic o více než 11 kilometrů
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Další články
reklama
reklama