Ministerští kandidáti s vroubkem u Zemana. S kým může mít prezident problém?

Prezident Miloš Zeman bude podle odborníků do jmenného seznamu kandidátů na šéfy resortů aktivně promlouvat. Sociolog Jan Herzmann si myslí, že by mohl Zeman na předsedu ODS Petra Fialu vyvíjet nátlak. „A to tím způsobem, že bude čekat, až mu přinese jména, která mu budou vyhovovat, a teprve potom ho jmenuje premiérem.“ Petr Fiala označuje takové obavy za předčasné.

Jan Lipavský a Mikuláš Bek. Jeden je kandidátem na ministra zahraničních věcí, druhý na evropské záležitosti. Jde o jména, se kterými by mohl mít podle politologů prezident Zeman při jmenování vlády problém.

„Jak známe prezidenta republiky, tak ani nemocniční pobyt z něj hodného beránka, který přestane aktivně zasahovat do české politiky, neudělá. Určitě mu nebude vyhovovat pan Lipavský, mimo jiné kvůli naprosto rozdílným pohledům na problematiku státu Izraele,“ podotkl politolog Lukáš Valeš ve vysílání CNN Prima NEWS.

Politolog Jiří Pehe dodal, že v minulosti byl Bek k prezidentovi poměrně kritický. „Byli spolu v konfliktu. Víme, že Zeman politiku pojímá osobně a má tendenci se mstít lidem, které nemá rád a co mu šlápli na kuří oko,“ podotkl.

Zeman může vyčkávat

Otázce zahraniční politiky přikládá hlava státu podle komentátorů velkou váhu. Proto by kvůli rozdílnému pohledu na stát Izrael mohl mít Zeman s Lipavským problém. „Nepředbíhejme. Ústava mluví jasně, předseda vlády je ten, kdo předkládá návrh na jmenování členů vlády a prezident by měl návrh akceptovat,“ sdělil šéf koalice Spolu Petr Fiala (ODS).

Sociolog Herzmann podotkl, že prezident může na Fialu tlačit. „A to tím způsobem, že bude čekat, až mu pan Fiala přinese jména, která mu budou vyhovovat, a teprve potom ho jmenuje premiérem,“ uvedl. Prezidentovo zasahování do jmenného seznamu by nebylo premiérou.

V minulosti Zeman například prosadil, že na post šéfa diplomacie nebude jmenovat sociálního demokrata Miroslava Pocheho či na pozici šéfa kultury Michala Šmardu.

Tagy: