reklama

Ministerští kandidáti s vroubkem u Zemana. S kým může mít prezident problém?

Prezident Miloš Zeman bude podle odborníků do jmenného seznamu kandidátů na šéfy resortů aktivně promlouvat. Sociolog Jan Herzmann si myslí, že by mohl Zeman na předsedu ODS Petra Fialu vyvíjet nátlak. „A to tím způsobem, že bude čekat, až mu přinese jména, která mu budou vyhovovat, a teprve potom ho jmenuje premiérem.“ Petr Fiala označuje takové obavy za předčasné.

reklama

Jan Lipavský a Mikuláš Bek. Jeden je kandidátem na ministra zahraničních věcí, druhý na evropské záležitosti. Jde o jména, se kterými by mohl mít podle politologů prezident Zeman při jmenování vlády problém.

„Jak známe prezidenta republiky, tak ani nemocniční pobyt z něj hodného beránka, který přestane aktivně zasahovat do české politiky, neudělá. Určitě mu nebude vyhovovat pan Lipavský, mimo jiné kvůli naprosto rozdílným pohledům na problematiku státu Izraele,“ podotkl politolog Lukáš Valeš ve vysílání CNN Prima NEWS.

Politolog Jiří Pehe dodal, že v minulosti byl Bek k prezidentovi poměrně kritický. „Byli spolu v konfliktu. Víme, že Zeman politiku pojímá osobně a má tendenci se mstít lidem, které nemá rád a co mu šlápli na kuří oko,“ podotkl.

Zeman může vyčkávat

Otázce zahraniční politiky přikládá hlava státu podle komentátorů velkou váhu. Proto by kvůli rozdílnému pohledu na stát Izrael mohl mít Zeman s Lipavským problém. „Nepředbíhejme. Ústava mluví jasně, předseda vlády je ten, kdo předkládá návrh na jmenování členů vlády a prezident by měl návrh akceptovat,“ sdělil šéf koalice Spolu Petr Fiala (ODS).

Sociolog Herzmann podotkl, že prezident může na Fialu tlačit. „A to tím způsobem, že bude čekat, až mu pan Fiala přinese jména, která mu budou vyhovovat, a teprve potom ho jmenuje premiérem,“ uvedl. Prezidentovo zasahování do jmenného seznamu by nebylo premiérou.

V minulosti Zeman například prosadil, že na post šéfa diplomacie nebude jmenovat sociálního demokrata Miroslava Pocheho či na pozici šéfa kultury Michala Šmardu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

Proč pařížský Messi zatím nepřipomíná toho barcelonského? Je mu zima, tvrdí Suárez

Lionel Messi si před týdnem přebral už sedmý Zlatý míč, tedy nejprestižnější individuální fotbalové ocenění. Korunovace argentinské hvězdy se nelíbila úplně každému. Sice letos dovedla svoji reprezentaci k vytouženému titulu z jihoamerického šampionátu Copa América, ale po letním přestupu z Barcelony do Paris Saint-Germain je jen stínem toho Messiho, který roky táhl Katalánce. Bývalý Messiho spoluhráč Luis Suárez naznačil, proč tomu tak může být.

Soud poslal svrženou vůdkyni Myanmaru za mříže. Při protestním pochodu zemřelo pět lidí

Myanmarský soud v pondělí uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest vězení za podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Agentuře AFP to sdělil mluvčí myanmarské vojenské junty. Čtyři roky vězení dostal také sesazený prezident Win Myin, informovala agentura Reuters. Padly tak první verdikty v procesu s nejvyššími představiteli myanmarské vlády, kterou letos v únoru svrhla armáda.

reklama

Domácí zpravodajství

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

reklama