reklama

Ministerstvo zdravotnictví má náhradu za MeSES. Kdo nově bude radit s epidemií?

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) a jeho resort v úterý přestali spolupracovat s odborníky z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Jako důvod uvedl, že epidemie se v Česku zlepšila a agendu přesouvá na úřad. Nově má s epidemií koronaviru radit Klinická skupina Covid. Kdo je mezi jejími členy?

reklama

Ministerstvo spolupráci s odborníky ukončilo náhle v úterý odpoledne. Šéf skupiny a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal se o tom dozvěděl po telefonu. „Víme, že jsme byli zrušení, ale nic jiného zatím ne. Dozvěděl jsem se to dnes v jednu hodinu,“ řekl překvapeně CNN Prima NEWS v úterý odpoledne Smejkal.

Resort konec spolupráce s oborníky, kteří svou práci vykonávali bez nároku na finanční odměnu, vysvětluje tím, že se epidemie v Česku zlepšila. „Vzhledem ke zlepšující se epidemické situaci a dostatečným personálním kapacitám na ministerstvu zdravotnictví jsme se rozhodli přesunout tuto agendu již uvnitř v rámci resortu,“ uvedla v tiskové zprávě náměstkyně pro zdravotní péči Martina Vašáková.

Zároveň ministerstvo oznámilo, že s epidemií nově bude radit Klinická skupina Covid. Redakce CNN Prima NEWS získala seznam jejích členů.

Předsedkyní skupiny je již jmenovaná náměstkyně Martina Vašáková. Dalšími devatenácti členy jsou například šéf ÚZIS Ladislav Dušek, šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, hlavní hygienička Pavla Svrčinová, předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka nebo náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

Na všechna jména se můžete podívat zde:

Budou členové nezávislí?

Před skupinou složenou z pracovníků ministerstva zdravotnictví ale v úterý varoval například imunolog Václav Hořejší. Podle něj měla nezávislá skupina externistů své výhody. „Pokud to teď budou řídit lidé, kteří jsou zaměstnanci ministerstva a jsou závislí na ministrovi a na úřadu, tak je obtížnější, aby se chovali opravdu nezávisle a kriticky. V tom má externí skupina mnohem lepší pozici,“ řekl CNN Prima NEWS Hořejší.

Před koncem spolupráce s MeSES varoval i evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Přerušení spolupráce s MeSES je projev krajní nezodpovědnosti. Je to to samé, jako když Babiš zrušil v srpnu opatření ohledně roušek. A je možné, že si to odskáčeme velmi podobně,“ upozornil CNN Prima NEWS Flegr.

MeSES v úterý večer oznámila, že bude dál pracovat, ale nikoliv pod ministerstvem zdravotnictví. Experti hodlají připravit dlouhodobý plán boje s pandemiemi. Kromě Smejkala jsou členy skupiny například imunolog Zdeněk Hel, viroložka Ruth Tachezy či epidemiolog Rastislav Maďar.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

Střelba v Michiganu zná svého viníka. Jde o 15letého chlapce, obvinili ho z terorismu

Aktualizováno

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat. Byl už obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama