reklama

Ministerstvo zdravotnictví má náhradu za MeSES. Kdo nově bude radit s epidemií?

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) a jeho resort v úterý přestali spolupracovat s odborníky z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Jako důvod uvedl, že epidemie se v Česku zlepšila a agendu přesouvá na úřad. Nově má s epidemií koronaviru radit Klinická skupina Covid. Kdo je mezi jejími členy?

reklama

Ministerstvo spolupráci s odborníky ukončilo náhle v úterý odpoledne. Šéf skupiny a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal se o tom dozvěděl po telefonu. „Víme, že jsme byli zrušení, ale nic jiného zatím ne. Dozvěděl jsem se to dnes v jednu hodinu,“ řekl překvapeně CNN Prima NEWS v úterý odpoledne Smejkal.

K tématu

Resort konec spolupráce s oborníky, kteří svou práci vykonávali bez nároku na finanční odměnu, vysvětluje tím, že se epidemie v Česku zlepšila. „Vzhledem ke zlepšující se epidemické situaci a dostatečným personálním kapacitám na ministerstvu zdravotnictví jsme se rozhodli přesunout tuto agendu již uvnitř v rámci resortu,“ uvedla v tiskové zprávě náměstkyně pro zdravotní péči Martina Vašáková.

Zároveň ministerstvo oznámilo, že s epidemií nově bude radit Klinická skupina Covid. Redakce CNN Prima NEWS získala seznam jejích členů.

Předsedkyní skupiny je již jmenovaná náměstkyně Martina Vašáková. Dalšími devatenácti členy jsou například šéf ÚZIS Ladislav Dušek, šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, hlavní hygienička Pavla Svrčinová, předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka nebo náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

Na všechna jména se můžete podívat zde:

Členové Klinické skupiny Covid
Členové Klinické skupiny Covid
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Budou členové nezávislí?

Před skupinou složenou z pracovníků ministerstva zdravotnictví ale v úterý varoval například imunolog Václav Hořejší. Podle něj měla nezávislá skupina externistů své výhody. „Pokud to teď budou řídit lidé, kteří jsou zaměstnanci ministerstva a jsou závislí na ministrovi a na úřadu, tak je obtížnější, aby se chovali opravdu nezávisle a kriticky. V tom má externí skupina mnohem lepší pozici,“ řekl CNN Prima NEWS Hořejší.

Před koncem spolupráce s MeSES varoval i evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Přerušení spolupráce s MeSES je projev krajní nezodpovědnosti. Je to to samé, jako když Babiš zrušil v srpnu opatření ohledně roušek. A je možné, že si to odskáčeme velmi podobně,“ upozornil CNN Prima NEWS Flegr.

MeSES v úterý večer oznámila, že bude dál pracovat, ale nikoliv pod ministerstvem zdravotnictví. Experti hodlají připravit dlouhodobý plán boje s pandemiemi. Kromě Smejkala jsou členy skupiny například imunolog Zdeněk Hel, viroložka Ruth Tachezy či epidemiolog Rastislav Maďar.

Náměstkyně pro zdravotní péči Martina Vašáková
Náměstkyně pro zdravotní péči Martina Vašáková
Zdroj: ČTK

K tématu

Tagy: epidemie Ladislav Dušek Pavla Svrčinová Petr Arenberger odborníci Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 Petr Smejkal Martina Vašáková Petr Šonka Roman Chlibek MeSES Klinická skupina Covid

Další hlavní zprávy

NATO

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Do České republiky v neděli vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku na svoji základnu v Německu. Kvůli plynulosti dopravy je konvoj opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou asi s hodinovými rozestupy. Další skupiny konvoje přijedou v pondělí a v úterý večer. Celkem se přes Česko přesune asi 600 vojáků s více než 200 vozidly.

Politika

Polyamorie je nemorální, pustil se Babiš do Pirátů. To není věc státu, řekl Ferjenčík

Polyamorie je nemorální, pustil se Babiš do Pirátů. To není věc státu, řekl Ferjenčík

Spory mezi Piráty a premiérem Andrejem Babišem (ANO) jsou stále častější. Tentokrát se Babiš pustil do poslance Mikuláše Ferjenčíka a jeho názoru na polyamorii, tedy vztah více lidí. Český premiér považuje tento způsob života za nemorální. Ferjenčík Babišova slova okomentoval tím, že stát by se neměl motat lidem do života. Následně si z něj vystřelil na sociálních sítích.

Eriksen chvíli nežil, prozradil lékař. Spojení s vakcínou proti covidu je hoax
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Babiš označil senátora Wagenknechta za psychopata. Musí se omluvit, rozhodl soud
Pokud Babiš neumí podnikat bez dotací, ať odejde z politiky, říká šéfka TOP 09 Pekarová Adamová
Další články
reklama
reklama