Možná si ukončení spolupráce s MeSES odskáčeme stejně, jako když premiér Andrej Babiš v srpnu zrušil opatření ohledně roušek, zuřil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. To v úterý rozhodlo o konci spolupráce se skupinou odborníků. Podle epidemiologa Romana Prymuly nebo imunologa Václava Hořejšího je tento konec minimálně podivný. MeSES mezitím v úterý večer oznámila, že bude dál pracovat, ale nikoliv pod ministerstvem zdravotnictví.
„Přerušení spolupráce s MeSES je projev krajní nezodpovědnosti. Je to to samé, jako když Babiš zrušil v srpnu opatření ohledně roušek. A je možné, že si to odskáčeme velmi podobně,“ řekl CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Podobně na konec odborníků na ministerstvu nahlíží i bývalý národní koordinátor testování Marián Hajdúch. „Mám pochybnosti, že čas k tomu nazrál a je mi líto, že k rozchodu dochází tímto způsobem,“ napsal Hajdúch na Twitter.
Podle bývalého ministra zdravotnictví je toto náhlé rozhodnutí divné. „Podivné, co k tomu dodat?“ napsal CNN Prima NEWS Prymula. Stejně na rozhodnutí resortu, který řídí Petr Arenberger (za ANO), pohlíží i imunolog Václav Hořejší.
„Myslím, že to je trošku divné, protože jak lidé z ministerstva zdravotnictví, tak i lidé z ministerstva školství chválí práci skupiny. Může se stát, že ji v budoucnosti zase bude potřeba. Když se něco zruší, těžko se to pak dává dohromady,“ varoval pro CNN Prima NEWS Hořejší s tím, že by ale konec skupiny na resortu nijak nedramatizoval.
Vláda to s rozvolňováním přehnala
„Aktuálně to pro nás neznamená skoro nic, protože epidemická situace je opravdu dobrá. Vláda doporučení skupiny MeSES, která byla opatrnější, v posledních asi deseti dnech nerespektovala. Velká skupina lidí v rizikové skupině je chráněná očkováním, další část populace onemocnění prodělala, takže je také chráněná protilátkami. Takže to nejhorší už jsme si prodělali a už to nehrozí,“ shodil Hořejší slova Flegra. Zdůraznil, že vláda už to s rozvolňováním trochu přehnala. I tak ale neočekává žádné těžké důsledky.
Imunolog zároveň upozornil, že jediné nebezpečí, které by hrozilo, je, že by se objevila kdekoliv globálně nějaká varianta viru, na kterou by neplatily protilátky, které vznikly očkováním nebo proděláním nemoci. „Ale to je černý scénář, byli bychom na začátku a museli začít se vším znovu. Doufejme, že k tomu nedojde, ale nedá se to vyloučit,“ podotkl imunolog.
Skončili odborníci kvůli Smejkalově kritice vlády?
Někteří politici spekulují o tom, že konec MeSES na ministerstvu může souviset s tím, že šéf skupiny a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal kritizoval vládu na nezvládnutí epidemie. To je podle Hořejšího ale vyloučeno. „Kvůli tomu to určitě nebylo, protože doktor Smejkal a ostatní členové MeSES i my, kteří jsme sympatizanti těchto lidí, jsme tohle říkali celou dobu, to pro vládu nebylo vůbec nic nového,“ je přesvědčen odborník.
Uznal, že konec MeSES by ale mohl souviset s nějakými „osobními animozitami“ mezi některými lidmi z ministerstva a některými členy skupiny. „Mám dojem, že na resort mají pořád ještě velký vliv lidé, kterým říkám promořovači. To jsou úředníci, kteří u toho byli od začátku epidemie a kteří se podíleli i na špatných rozhodnutích na konci léta a před Vánoci, kdy vláda reagovala špatně,“ spekuloval imunolog.
Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že epidemie se nyní bude řídit podle rad klinické skupiny pro covid. Podle Hořejšího ale měla nezávislá skupina externistů své výhody. „Pokud to teď budou řídit lidé, kteří jsou zaměstnanci ministerstva a jsou závislí na ministrovi a na úřadu, tak je obtížnější, aby se chovali opravdu nezávisle a kriticky. V tom má externí skupina mnohem lepší pozici,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS.
MeSES v úterý večer oznámila, že bude dál pracovat, ale nikoliv pod ministerstvem zdravotnictví. Experti hodlají připravit dlouhodobý plán boje s pandemiemi.