Kandidát na ministra životního prostředí a první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) měl podle starosty městské části Brno-Židenice Aleše Mrázka (za ANO) tlačit na prodej městských bytů do vlastnictví soukromých osob. Píše o tom MF DNES. Policie v úterý provedla kvůli podezřelým privatizacím bytů zásah na brněnském magistrátu a na radnici městské části Brno-Černovice. Ve středu poté prohledávala i kancelář Hladíka. Městský soud v rámci dané kauzy dosud obdržel sedm návrhů na vazbu. Samotný Hladík však zatím z ničeho obviněn nebyl. Soud ve čtvrtek nakonec rozhodl, že podle do vazby všech sedm osob.
Celou událost, která se měla stát v prosinci 2020, popisuje Mrázek jako velmi zvláštní. Jednoho zimního dne si měl Mrázka na schůzku pozvat třetí náměstek brněnské primátorky Jiří Oliva (ČSSD). Řešit chtěl převod starého bytového domu z městské části na město Brno, které jej mělo chtít následně privatizovat.
„To, že je v kanceláři náměstka Olivy náměstek Hladík, mě zaskočilo,“ říká pro MF Dnes Mrázek. „Začal mi vysvětlovat, že pokud nebudeme souhlasit s privatizací, bude hrozit žaloba nájemníků a škody budeme platit my,“ popisuje počínající nátlak politik.
Ve vládě by měl být člověk bez pochybností či kauz, řekl Jurečka k Hladíkovi
Lidovce by měl ve vládě zastupovat člověk, který není zatížen pochybnostmi nebo mediální kauzou. Myslí si to předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, podle kterého si závažnost kauzy uvědomuje i sám nominant na ministerstvo životního prostředí Petr Hladík. Policie u něj v kanceláři provedla v úterý razii kvůli možné dotační kauze na brněnském magistrátu. Finálně by se lidovci měli o Hladíkově budoucnosti rozhodnout ve čtvrtek.
„Jako právník jsem ale neviděl příliš možností, jak by taková žaloba mohla být úspěšná, když nájemníkům žádnou privatizaci nikdo neslíbil. Zopakoval jsem, že naše stanovisko neprivatizovat dům je platné,“ vzpomíná Mrázek a dodává, že vůbec nerozuměl Hladíkově snaze o prodej městského majetku.
Role brněnského zastupitele Olivy v celé věci není jasná. On sám je ale prý toho názoru, že město má byty spíše stavět než prodávat. „O mně je známo, že já jsem nikdy nebyl fanouškem privatizace,“ tvrdí sociální demokrat.
V celé kauze je zatím obviněno několik lidí z účasti na organizované skupině, přijetí úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. „Městské byty organizovaná skupina získávala za ceny, které neodpovídaly tržním. Městu tak vznikla škoda velkého rozsahu,“ popisuje podle zpravodajského webu iDnes.cz jeden z policejních dokumentů.
Sám Hladík, o kterém se mluvilo jako o možném nástupci končící ministryně životního prostředí za Annu Hubáčkovou (KDU-ČSL), nebyl z ničeho obviněn. „Policii jsem pro účely vyšetřování poskytl svůj mobil a počítač, přístup do svého diáře či e-mailové komunikace včetně hesel. Ničeho jsem se nedopustil a nemám před policií co skrývat,“ napsal na Twitteru. Popsal také, že v úterý policie za jeho součinnosti prohledávala jeho kancelář a ve středu ráno byl podat vysvětlení na policii. „Podporuji, aby policie rozkryla případnou trestnou činnost a jsem připraven spolupracovat. Nyní po mně orgány činné v trestním řízení nic dalšího nechtějí,“ uvedl Hladík.
Sedm lidí ve vazbě
Městský soud v rámci dané kauzy obdržel návrh na vazbu sedmi lidí. Vedle toho policie stíhá také dvě právnické osoby. „Z celkem deseti zadržených osob byly tři osoby po provedení nezbytných úkonů propuštěny na svobodu a ve vztahu k sedmi obviněným státní zástupkyně podala příslušnému soudu návrhy na jejich vzetí do vazby,“ uvedla ve čtvrtek na webu dozorujícího Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Lastovecká.
O návrzích na vazbu pro obviněné začal soud rozhodovat ve čtvrtek po poledni. Večer oznámil, že do vazby půjde všech sedm osob.
Podle informací některých médií má kauza dvě větve. První se týká pokusu o ovládnutí městské společnosti Pískovna Černovice. Policejní prověřování v tomto mapuje především aktivity podnikatele Michala Horkého, kterého policie označuje za hlavu šestičlenné organizované zločinecké skupiny, jež chtěla městskou společnost ovládnout. Druhá větev prověřování se týká opět Horkého a skupiny, která údajně za využití podvodného jednání a uplácení v privatizaci získala a následně se ziskem prodala bytové domy a byty, uvedl web iRozhlas.cz.
Policisté nedávno v Brně zasahovali také kvůli bytům ve spojitosti s radnicí Brno-střed. V souvislosti s touto městskou částí je obviněno osm lidí, dva z toho jsou ve vazbě. Jedním je předseda bytové komise z ODS Otakar Bradáč, druhým jednatel realitní kanceláře Zdeněk Červinka.