
Výborný ke slintavce: Česko začne testovat mléko. I převoz velikonočního jehněte je hazard
Korupční kauza podezřelých zakázek v motolské nemocnici se blíží k zásadnímu bodu. Soud musí brzy rozhodnout o tom, zda je nutné, aby pětice obviněných nadále zůstala ve vazbě. Redakce CNN Prima NEWS zjišťovala, jaké mají šance na propuštění.
Firma, která měla podle policie hrát zásadní roli v praní špinavých peněz ze zakázek v motolské nemocnici, sídlí v Beninu jen naoko. Řekl to ve vysílání CNN Prima NEWS reportér webu Odkryto.cz Jiří Hynek, který se ohlásil přímo z beninského Cotonou. Popsal také podezřelé pronájmy, které celou kauzu spojují s dalšími českými podnikateli.
Policie od čtvrtka stíhá osmnáctého člověka v kauze motolské nemocnice. Viní ho z podplácení. Novinářům to sdělila dozorující státní zástupkyně Zdeňka Pavlásková. Nepředpokládá, že pro posledního obviněného bude navrhovat vazbu. Český evropský žalobce Petr Klement doplnil, že se nedá předjímat, kdy bude podána obžaloba. Případ je podle něj jeden z největších, které zatím Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) v Česku řešil.
Kauza Motolské nemocnice je pravděpodobně jedním z největších korupčních skandálů posledního desetiletí. Ve vazbě skončilo pět z celkových 17 obviněných a ve hře jsou stovky pozemků i dalších nemovitostí. Pojďme se podívat, jak se případ vyvíjel.
V kauze ve Fakultní nemocnici v Motole budou mít orgány činné v trestním řízení zřejmě velkou pomoc. Podle informací CNN Prima NEWS se totiž jeden z vysoce postavených obviněných měl stát tzv. spolupracujícím obviněným. To by mu mělo pomoci před soudem získat lepší pozici vůči ostatním. Podle advokáta a člena představenstva České advokátní komory Tomáše Sokola mají vyšetřovatelé o podobné spolupracující velký zájem.
Několik milionů korun hrubého. Takový měl pobírat roční plat včetně odměn obviněný ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík dle zjištění Hlídače státu. Na slušné částky, také v řádu milionů, si za rok přišli i jeho podřízení na vedoucích pozicích. Navzdory tomu však podezřelí nejen z korupce brali milionové úplatky. Hlavní aktéři celé kauzy navíc mají disponovat desítkami nemovitostí a pozemků, některé již vyšetřovatelé zabavili. Co dosud zřejmě i z nelegální činnosti vlastnili?
Náměstek ředitele motolské nemocnice Pavel Budinský, který má být hlavní postavou nemocniční kauzy, vytvořil podle zjištění Seznam Zpráv „samočinný korupční systém“. Podnikatelé mu mnohdy nosili obálky až do kanceláře, o částce s vedením nemocnice smlouvali. Vše se odehrávalo beze slov nebo za pomocí náznaků a šifer. Vyplývá to z usnesení o zahájení trestního stíhání, které má server k dispozici.
Měl jsem řadu indicií o pochybeních ve FN Motol týkajících se ředitele Miloslava Ludvíka i náměstka Pavla Budínského, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS investigativní novinář Jiří Hynek z projektu Odkryto. Zároveň připomněl, že Ludvík byl díky svému lobbistickému umění prakticky neodvolatelný, což se podle něj potvrdilo i ve chvíli, kdy o tomto kroku uvažoval za vlády hnutí ANO exministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Vrcholní členové ODS se neshodou, zda by měli úspěšní olympionici dostávat po konci kariéry rentu od státu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to navrhl šéf Národní sportovní agentury Ondřej Šebek (ODS), a to až ve výši 46 000 korun. Podle jeho stranického kolegy a místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka si ale profesionální sportovci musí po konci kariéry hledat uplatnění, a ne čekat na peníze od státu.
Olympijští medailisté by měli od státu dostávat doživotní rentu ve výši průměrné mzdy, tedy až 46 tisíc korun. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek z ODS. Podporu v tom má od Českého olympijského výboru, svazů i České unie sportu. Podle předsedy unie Miroslava Jansty by dokonce renta měla být součástí důchodu a rozšířil by ji i na úspěšné sportovce z mistrovství světa.
Vinu bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty a někdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové bude muset znovu zkoumat soud. Odvolací senát ve čtvrtek vyhověl odvolání dvojice a vrátil případ zmanipulování sportovních dotací k dalšímu, už třetímu projednání. Zároveň pravomocně potvrdil osvobození ostatních obžalovaných včetně České unie sportu, jejího předsedy Miroslava Jansty i Fotbalové asociace ČR.
Vrchní soud v Praze se v úterý začal zabývat odvolacím jednáním v případu ovlivňování sportovních dotací z roku 2017. Jednou z hlavních postav v případu je bývalý předseda FAČR a dlouholetý šéf jabloneckého fotbalového klubu Miroslav Pelta, přezdívaný „Velký čáp“. V úterý ráno řekl, že přichází k soudu s pokorou, jinak věc nechtěl komentovat. V případě prokázání viny mu hrozí šest let vězení. Definitivní rozsudek by mohl padnout ve čtvrtek.