reklama

Miroslav Petržela – mistr svářeč s nejhezčí housenkou

Není jen jedna metoda svařování, ale je jich hned několik.
Zdroj: Prima DOMA

Miroslav Petržela hledal řemeslo, které má stejné tempo a je podobně chytlavé jako dobrá muzika. Našel ho – stal se z něj svářeč. A ne ledajaký. Miroslav dnes patří mezi nejlepší v oboru a vyučuje další mladé svářeče. Učí je, jak s pomocí elektrody nebo „céóčka“ udělat svár, který má, jak mistři říkají, nejhezčí „housenku“.

reklama

K tématu

„Už odmala mě bavily různé fantasy příběhy. Zajímalo mě, jaké zbraně hrdinové používají a jak se vůbec vyrábí,“ popisuje začátek svojí cesty k řemeslu Miroslav Petržela. Až na škole zjistil, že nějaké svařování vůbec existuje a co všechno se pomocí plamene dá spojovat – nejen klasická ocel, ale například i hliník nebo nerez. A co víc, že není jen jedna metoda svařování, ale že jich je hned několik. Každá vyžaduje jinou přípravu i postup a všechny kladou velký důraz na pečlivost. „Denně se člověk setkává se svařovanými věcmi a někdy si toho ani nevšimne. Často vůbec neutuší, kolik je za takovým svárem práce. A právě to byl hlavní důvod, proč jsem se rozhodl, že se naučím svařovat,“ dodává Miroslav.

Miroslav Petržela hledal řemeslo. Našeho ho, stal se z něj svářeč
Miroslav Petržela hledal řemeslo. Našeho ho, stal se z něj svářeč
Zdroj: Prima DOMA

Během praxe si osvojil rozšířené svařování pomocí CO2, mistrně ovládl svařování obalenou elektrodou a rychle pronikl i do tajů spojování netypických materiálů.

Tak rychle a tak dobře, že si ho vybrali pro svářečskou školu. „Už když Mirek nastoupil, tak měl předpoklad stát se dobým svářečem i učitelem svařování. Měl velkou trpělivost a uměl postupy svařování dobře vysvětlit,“ dodává Michal Vira ze svářečské školy.

Svářečskou školu posunul Mirek se svými kolegy ještě o level výš
Svářečskou školu posunul Mirek se svými kolegy ještě o level výš
Zdroj: Prima DOMA

Mladé, ale i starší zájemce o svařování učí nejen samotnému řemeslu, ale i dalším věcem, které s ním souvisí. A snaží se svářečskému povolání získat větší prestiž.

„Každý, kdo je odhodlaný a má špetku zručnosti, může v oboru svařování získat velký úspěch. Ve světě je totiž dobrých svářečů málo,“ zdůrazňuje mistr svářeč.

Tagy: řemeslo práce s kovem svářeč Miroslav Petržela
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Kauza Kuciak znovu u soudu. Žalobce má nové důkazy proti osvobozenému Kočnerovi

Kauza Kuciak znovu u soudu. Žalobce má nové důkazy proti osvobozenému Kočnerovi

Slovenský nejvyšší soud v úterý projedná odvolání proti verdiktu nižšího soudu, který ve tři roky starém případu vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové loni osvobodil dva obžalované a uznal vinným žalovaného vrahova pomocníka. Další dva muži, včetně vraha zmíněné dvojice Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli v samostatných procesech pravomocně potrestáni dlouholetým vězením.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?

PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?

Od 1. července nastane velké rozvolnění, které bude v lecčem přívětivější, než byly podmínky loni v létě. Ministři Adam Vojtěch (za ANO) a Lubomír Zaorálek (ČSSD) představili nové podmínky na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády. Týká se především kultury a společenského života. Jaká nová pravidla budou od 1. července platit? A co se mění už v úterý?

reklama
reklama
Genialita, klobouk dolů. Zlámal obdivoval famózní branku Schicka přímo na stadionu

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Trávníček promluvil o smrti Šafránkové: Jak na kolegyni vzpomíná a proč nekomunikoval?
Piráti stále ve vedení, Přísaha před branami Sněmovny, uvádí průzkum pro CNN Prima NEWS
Další články
reklama
reklama