reklama

Protesty namísto oslav založení Minsku. Deset tisíc žen pochodovalo proti Lukašenkovi

Minsk, hlavní město Běloruska, slaví 953 let od svého založení. Místo oslav se však konají protestní akce za odvolání prezidenta Alexandra Lukašenka. Do ulic města vyrazilo podle nezávislých médií deset tisíc žen, docházelo i k násilnému zatýkání. Na místě byla i redaktorka CNN Prima NEWS Darja Stomatová.

reklama

Oproti předchozím protestním akcím se v sobotu neobjevovaly protivládní symboly. „Skutečně jsme neviděli žádné červeno-bílé vlajky. Spíše je tady populární jakási skrytá propaganda nebo skrytý odpor. To znamená, že si na sebe lidé berou oblečení červené nebo bílé barvy,“ popisovala situaci Stomatová.

Proběhl také pochod žen proti vládě Alexandra Lukašenka. „Dle nezávislého média se ho zúčastnilo asi deset tisíc žen, mimo jiné také volaly po osvobození členky opoziční koordinační rady Maryje Kalesnikavové a docházelo k zatýkání,“ pokračovala Stomatová. Členové štábu CNN Prima NEWS viděli z Minsku odjíždět vozy, ve kterých odváželi demonstrující.

Běloruská metropole a další města se připravují na nedělní protesty. „Zítra by měl od druhé hodiny odpoledne proběhnout pochod a další manifestace. Očekává se, že vláda stejně jako minulou neděli nařídí omezení provozu na místech, kde se demonstranti scházeli,“ doplnila Stomatová. Mezi taková se řadí náměstí Nezávislosti nebo náměstí u památníku druhé světové války, Stella.

Policisté mají nadále pohotovost, očekává se, že kvůli zítřejším demonstracím přibudou ve městě speciální vojenské jednotky.

Tagy:
demonstrace Alexandr Lukašenko Minsk protesty ženy pochod Darja Stomatová Bělorusko Maryja Kalesnikavová založení

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama