Demonstrace v Bělorusku namířené proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi často rozhání policisté. Vždy při tom zadrží desítky protestujících, kterými plní připravené antony, přičemž si policisté chrání svoji identitu rouškami či kuklami. Tomu by však mohl být konec. Kanál zvaný NEXTA (foneticky NIECHTA, pozn. red.) prý má k dispozici seznam Lukašenkových důstojníků a hrozí, že pokud policejní násilí na demonstrantech neskončí, tak soukromé údaje policistů zveřejní.
„Dostali jsme se k osobním údajům téměř všech nynějších důstojníků Lukašenkovy policie. Již nebude možné se skrývat za maskami. Pokud policejní násilí neskončí, tak se tyto údaje zveřejní,“ píše na svém twitterovém účtu NEXTA, což v překladu znamená „někdo“.
Editorial announcement.
— NEXTA (@nexta_tv) September 11, 2020
We at @nexta_tv became in possession of the personal details of almost all the current officers of Lukashenko's police.
It will no longer be possible to hide behind the masks. If the police violence won't stop, this information will be made public. pic.twitter.com/3WehSsDdDx
Ke svému příspěvku zároveň přikládá krátkou ukázku ze seznamu. Na viditelné části jsou uvedena jména, data narození, hodnosti, či adresy lidí, kteří jsou podle kanálu důstojníky bezpečnostních složek, které jsou věrné Lukašenkovi.
NEXTA má své účty na Facebooku, Twitteru, ale nejsilnější je v aplikaci Telegram. Zde má totiž její hlavní účet přes 2 miliony sledujících uživatelů a další statisíce jsou na sekundárních účtech. Pravidelně zveřejňuje videa či fotografie z nynějších demonstrací, které tak dokáže dostat k velkému množství lidí. Právě Telegram je totiž velmi oblíbenou aplikací opozičníků.
Lidé se pokouší policistům strhávat kukly
Právě během soboty probíhá v Minsku protestní pochod žen a i tentokrát Lukašenkovi lidé zadrželi několik demonstrantek. Novinář a analytik Franak Viačorka, který z bezpečnostních důvodů Bělorusko opustil, na svém twitterovém účtu informuje, že i na tomto protestu se lidé snaží policistům strhnout jejich masky či kukly.
Lukashenka's security services behave like criminal gangs. I don't want to compare to Germany of the 1930s but it's getting close to it. People are trying to rip off masks. Seemingly, they are afraid of being identified. pic.twitter.com/1a5IL1nDxy
— Franak Viačorka (@franakviacorka) September 12, 2020
Sobotního protestu se účastnily stovky žen, přičemž běloruská policie proti nim tvrdě zasáhla. Asi třicítku žen zadržela. Na videonahrávkách je vidět, jak je maskovaní policisté odvlékají do připravených policejních antonů.
Demonstrace v Bělorusku probíhají již déle než měsíc. Zahájeny byly po prezidentských volbách, ve kterých již pošesté zvítězila dosavadní hlava státu Alexandr Lukašenko, který údajně získal až 80 procent hlasů. Opozice i jiné státy však výsledek voleb považují za neplatný.
Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouska krátce po oznámení výsledků voleb uprchla do Litvy. Tato Běloruska se stala jednou z tváří protestů, přestože se ke kandidatuře dostala až poté, co byl zatčen její manžel Sjarhej Cichanouski. Právě on měl původně v plánu proti Lukašenkovi kandidovat.
Opoziční akce často rozbíjí běloruské bezpečnostní složky, kterým často pomáhají policisté v civilu. Proti demonstrantům zasahují velice tvrdě a již stovky z nich zadrželi a uvěznili. Cílí také na lídry opozice. Většinu z nich již buď uvěznili, nebo je donutili opustit Bělorusko.