reklama

Exhejtmanka Vildumetzová míří do vedení Sněmovny. Doplní ji i ekonom Skopeček?

Místopředsedkyní Poslanecké sněmovny za hnutí ANO by se mohla stát bývalá hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. Končící vicepremiér Karel Havlíček (ANO) její možnou nominaci ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS nevyvrátil a jako kandidátku ji hodnotí velmi kladně. Spekuluje se, že na stejné pozici by mohl usednout za ODS i poslanec Jan Skopeček.

reklama

Kdo usedne v čele Poslanecké sněmovny? Je velmi pravděpodobné, že po Radku Vondráčkovi (ANO) se předsedkyní dolní komory Parlamentu stane šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Vondráček by se mohl stát za hnutí ANO jejím místopředsedou, ale jisté to vzhledem ke své návštěvě u nemocného prezidenta Miloše Zemana ještě nemá. Hnutí Andreje Babiše by mělo navzdory faktu, že nejspíš skončí v opozici, dostat ve vedení Poslanecké sněmovny hned dvě místa, protože má v dolní komoře nejsilnější poslanecký klub.

Zprvu se hovořilo o tom, že by se na svoji dřívější pozici mohla vrátit bývalá místopředsedkyně ANO a exhejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Ta se ale ještě nezbavila negativní pověsti po řízení Středočeského kraje. Místopředsedkyní Sněmovny za ANO by se tak mohla stát právě Mračková Vildumetzová.

O sněmovní nominaci ale zatím vicepremiér Karel Havlíček nechtěl příliš spekulovat. „Já nechci jména komentovat, je to o rozhodnutí klubu,“ řekl ministr ve vysílání CNN Prima NEWS. Posléze ji ovšem vychválil. „Vildumetzová je velmi pracovitá, dobře obeznámená a aktivní. Ale nechme to na poslanecký klub,“ doplnil.

Skopeček: Nabídl jsem své služby, je to na Fialovi

Ve vedení dolní komory Parlamentu by měly usednout také volební jednička Pirátů v Praze Olga Richterová a místopředsedkyně hnutí STAN Věra Kovářová.

Hovoří se o tom, že zástupcem ODS by se mohl stát ekonomický expert strany Jan Skopeček. Ten to v pořadu 360° zatím nepotvrdil. „Náš klub zasedne ve středu a bude probírat různé posty. Já panu předsedovi (Petru Fialovi) nabídl své služby v nejrůznějších oblastech a je na něm, v jakých mě vidí. Můžu garantovat, že ať budu v jakékoliv roli, tak se budu věnovat tématům, kterým jsem se věnoval doposud,“ odpověděl Skopeček.

Pokud by byl jmenován místopředsedou Poslanecké sněmovny, bral by funkci s pokorou. „Ale není to o funkcích. U mě to je o tom, že se chci dál věnovat tématům, kterým jsem se věnoval,“ doplnil Skopeček s tím, že by se chtěl stát také hlasem voličů, jejichž strany se do Sněmovny vůbec nedostaly. V letošních volbách „propadlo“ rekordních milion hlasů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných
Koronavirus

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

Moravec: Vyzávoděný jsem do konce života. Nejvíc mě těší, že jsme biatlon posunuli

Z biatlonu postupně mizí známé tváře, které si Češi spojují s takzvanou zlatou érou: Michal Šlesinger, Jaroslav Soukup, Gabriela Soukalová nebo Veronika Vítková. A když v sobotu začne ve švédském Östersundu nová sezona Světového poháru, s malorážkou na zádech se už po trati ve vytrvalostním závodě nebude prohánět ani sympaťák z Letohradu – Ondřej Moravec. „Zažil jsem skvělé okamžiky, po kterých se mi bude stýskat. Na druhou stranu jsem už teď v jiné životní etapě,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

reklama