reklama

Pekarová míří do křesla šéfky Poslanecké sněmovny. ANO má získat dva místopředsedy

Poslaneckou sněmovnu by měla v dalších čtyřech letech vést Markéta Pekarová Adamová z TOP 09. V úterý to prohlásil šéf ODS a zároveň lídr koalice Spolu Petr Fiala. Vzhledem k většině 108 z 200 hlasů, které mají koalice SPOLU a PirSTAN v dolní parlamentní komoře, je zvolení Pekarové prakticky jisté.

reklama

„Shodli jsme se na tom, že kandidátkou Spolu na post předsedkyně bude Markéta Pekarová Adamová,“ prohlásil na tiskové konferenci šéf koalice a lídr Spolu Petr Fiala.

Na postu šéfky Sněmovny tak vystřídá končícího Radka Vondráčka z ANO. Do vedení dolní komory by měla být zvolena na první schůzi 8. listopadu.

Pekarová pro sebe nepovažuje za problém fakt, že nebude členkou vlády. „Touto funkcí neztrácím, právě naopak. Doufám, že ji budu vykonávat důstojně,“ reagovala Pekarová na dotaz, zda nebude ve vládě chybět.

Podle kolegů je právě Pekarová důstojnou kandidátkou a výbornou reprezentantkou. I přesto, že se zatím jedná jen o návrh, je velmi pravděpodobné, že vzhledem ke složení Sněmovny její volba projde.

„Paní Pekarovou jsme vybrali, protože je výborná a odborná reprezentantka Sněmovny. Je to poslankyně, která má zkušenosti z Poslanecké sněmovny a ví, jak funguje. Svou politickou kariérou prokazuje, že bude její kultivovanou a dobrou reprezentantkou. Jsme rádi, že tento návrh podpořila i koalice Pirátů a STAN a že jsme se shodli rychle. Také si myslím, že mezi ostatními představiteli mužského pohlaví to bude důstojné zastoupení,“ okomentoval její kandidaturu Fiala.

Rozhodla jsem se ucházet o post předsedkyně Poslanecké sněmovny. 🇨🇿 Moc si vážím toho, že se představitelé koalice...

Posted by Markéta Pekarová Adamová on Tuesday, October 19, 2021

Hnutí ANO dva posty a SPD mimo hru

Celkově by Sněmovna měla mít nově šest místopředsedů. Členů vedení tedy má být sedm. Ve vedení Sněmovny tak bude po jednom zástupci ODS, TOP 09, lidovců, STAN, Pirátů a po dvou zástupcích ANO.

„Dohodli jsem se na tom, že vedení nabídneme dvě křesla místopředsedů hnutí ANO, protože to odpovídá volebnímu výsledku,“ vysvětlil Fiala.

Za Piráty by ve vedení Poslanecké sněmovny měla usednout Olga Richterová.

SPD by naopak zůstala bez křesla ve vedení dolní komory. Dosud měla jeden post, který zastával Tomio Okamura.

„Pokud budeme respektovat zásady poměrného zastoupení a pokud bude mít ANO jako nejsilnější klub dva místopředsedy, tak to určitě nevychází,“ vysvětlil dále Fiala.

Tagy:
Poslanecká sněmovna Markéta Pekarová Adamová

Hlavní zprávy

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

reklama