Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) uvažuje o zastropování záloh na energie. Řekl to ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Oproti tomu poslanec Jan Skopeček (ODS) by zastropování cen viděl až jako nejzazší řešení, protože jej podle svých slov považuje za brutální zásah do trhu.
Havlíček přiznal, že regulace samotných cen by byl velký zásah do trhu. Zvažuje ale zastropovat výši záloh, které lidé společnostem platí. „Zastropovat (ceny energií) možné není, ale zastropovat zálohy podle výkladu našeho a legislativců by možné bylo. Teď je nesmírně důležité, jaká bude hranice,“ předestřel úvahy vicepremiér.
Dodal, že vládním cílem je, aby klienti končících energetických společností přešli co nejrychleji od dodavatelů poslední instance k těm standardním. Podle něj by bylo dobré, kdyby se zálohy na energie snížily třeba o třetinu.
Na regulaci cen se podle Havlíčkových slov končící vláda nechystá. „To by muselo projít zákonným způsobem a trvalo by to několik týdnů. Chceme mezikrok – snížit zálohové faktury a ne tu cenu, ale to, co se rozpočítává v rámci 6 měsíců,“ řekl.
V takovém případě by si lidé mohli dát jakousi pauzu, aby si dokázali zajistit běžného dodavatele. „Lidé by si vydechli, ale levnější by to nebylo. Je to motivace, aby přešli k normálnímu dodavateli,“ dodal končící ministr.
Skopeček zásah do trhu odmítá
Jakékoliv zásahy do trhu naopak odmítá poslanec ODS Jan Skopeček. Podle něj by to mělo být až poslední řešení, když všechna ostatní selžou. „Jsem přesvědčen, že jakékoliv zásahy do cen a stanovení stropů je nejzazší řešení. Zastropováním cen neřešíme problém a jen ho přenášíme zčásti na distributora. Toho tím můžeme dostávat do problémů,“ vysvětloval svůj pohled na věc Skopeček.
Situace by pak mohla dospět až k tomu, že by měli dodavatelé existenční problémy a mohli zkrachovat. Vláda by jim pak podle Skopečka musela pomoci finančně, takže by to složitou situaci nevyřešilo.