Moc topíte, snižte spotřebu a neblokujte radiátory. Pět tipů ministerstva, jak ušetřit

Ministerstvo průmyslu Jozefa Síkely (STAN) proti cenám drahých energií aktivně nezasahuje, naopak radí lidem, jak snížit svou spotřebu. Resort přináší pět tipů, jak vyzrát na následující zimu. Patří mezi ně silikonové těsnění i úsporná sprchová hlavice. Doporučení přichází poté, co ministerstvo představilo vyhlášku, podle které se při nedostatku paliv budou budovy vytápět na nižší teplotu.

Ruská invaze na Ukrajinu přinesla energetickou krizi, ve které znatelně roste cena elektřiny i plynu. Domácnosti proto už nyní řeší, jak zdražující se energie pokrýt. Zároveň se také obávají, zda bude na podzim a v zimě čím topit. Ministerstvo průmyslu spustí v září úsporný tarif, který by lidem měl pomoci s částí vysokých cen elektřiny a plynu.

Ministerstvo průmyslu k tomu zveřejnilo seznam rad a tipů, jak na energiích ušetřit. Doporučuje zejména snížit spotřebu u vytápění. „Na to domácnosti spotřebují zhruba 60 procent své celkové spotřeby energií. A v českých domácnostech je přitom měrná spotřeba energií na vytápění třetí nejvyšší v celé evropské sedmadvacítce,“ řekl ministr Síkela.

Resort uvádí, že snížení teploty o jeden stupeň znamená úsporu okolo pěti procent. V letním období však vytápění není hlavním tématem. Ministerstvo proto radí, aby lidé například začali instalovat silikonová těsnění, pokud protahují okna či dveře. I touto cestou lze podle něj omezit spotřebu energie na vytápění.

Ministerstvo jde příkladem

Kromě toho by lidé neměli blokovat radiátory nebo topení nábytkem či jinými věcmi. Na obtíž jsou i záclony, které mohou blokovat přívod tepla. Aby se zvýšila účinnost radiátorů, doporučuje ministerstvo nalepit reflexní fólie na stěny za topením. Teplo se tímto vylepšením má odrážet zpět do místnosti.

Další radou je zakoupení úsporných sprchových hlavic či úsporných pákových baterií. Lidé by si také měli před zimou nechat zkontrolovat otopný systém.

Ministerstvo pod vedením Síkely od doporučení očekává, že dojde ke snížení spotřeby, takže se bude z Ruska odebírat méně surovin. Resort podobný manuál doporučil i u veřejných budov a například ministerstva tato doporučení přijala. Na přelomu roku resort vyzkoušel snížení teploty v kancelářích o 1,5 stupně a na chodbách o tři stupně. Podle výsledků ministerstvo omezilo spotřebu plynu o 24 procent.

Tagy:
zima energie Starostové a nezávislí Rusko Jozef Síkela ruská invaze na Ukrajinu ministerstvo průmyslu

Hlavní zprávy

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce
Rozhovor

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:51

Stovky dětí z Ukrajiny uvázly na letních táborech na území pod ruskou kontrolou

19:35

Polský parlament pseudoreferenda odsoudil a vyzval EU, aby Rusům neudělovala víza

18:53

Polsko uvalilo sankce na exportní divizi ruského Gazpromu

18:39

Ruské anexe na Ukrajině ohrožují naděje na mír v regionu, řekl šéf OSN Guterres

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Hádka kvůli rozpočtu. Jste královna Instagramu, vyslechla si Schillerová od Stanjury

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se při projednávání státního rozpočtu ostře pustila do svého nástupce Zbyňka Stanjury (ODS). Během schůze dolní komory uvedla, že neodvádí poctivou práci a že avizované příjmy do státní kasy jsou jen „virtuální“. Stanjura se proti své předchůdkyni ohradil a označil ji za „královnu Instagramu“. Podotkl, že sama žongluje s čísly.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.

Střelba na hranicích. Převaděč agresivně projel kontrolou, v autě vezl 15 migrantů

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před strážci zákona nebezpečně ujížděl, zastavily ho až výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.